سالوکی (Saluki)

  • تاریخچه
    نژاد سالوکی یکی از قدیمیترین نژادهای سگ در دنیا به حساب می آید و به نظر میرسد که موطن اصلی آن ایران باشد. در ایران به آن سگ آهویی یا تازی غزال نیز میگفتند در میان بسیاری از آثار تاریخی کشورهایی نظیر مصر باستان ردپای این سگ به چشم میخورد به طوری که آن را سگ سلطنتی مصر مینامیدند حتی آن را به چشم هدیه الهی میدیدند و خرید و فروش آن ممنوع بوده و فقط از شخصی به شخص دیگر واگذار میشد مسلمانان بنیادگرا بر این باور بودند که تمام سگ ها به جز سالوکی نجس هستند. بر پایه بررسیهای به دست آمده این طور به نظر میرسد که در زمانهای گذشته برای شکار آهو از این حیوان استفاده می شده است.
    سک تازی که آبو گیر کرد بگیرد آبرویش چون پیر کرد. در برخی متون آمده که منظور از کلمه سگ در انجیل ممکن است همان سگ سالوکی باشد. سالوکی تنها سگ تاریخ است که اجازه داشت بر روی فرش خیمه های سلاطین بخوابد و به قدری مورد احترام بود که در مصر باستان بدن آن را همچون فراعنه مومیایی میکردند.
    طبق اسناد به دست آمده محل سکونت سالوکی در گذشته شامل تمام نواحی حاشیه دریای خزر تا خاورمیانه و کشورهایی مانند ،مصر ،عربستان فلسطین ،سوریه بین النهرین، آناتولی و ایران بوده است. در سال ۱۸۴۰ این حیوان از ایران به انگلیس راه پیدا کرد. در حال حاضر عمدتاً از این حیوان برای نگهبانی استفاده میشود ولی در زمینه شکار نیز بسیار تواناست. قدرت بینایی فوق العاده ای دارد و اعراب از آن اغلب برای شکار بزهای وحشی یعنی سریع ترین نوع بزها استفاده می کرده اند.

خصوصیات ظاهری
از لحاظ ظاهری دارای بدنی موزون و سر کشیده است که به سمت بینی باریک تـر مـی شـود. دارای چشمان کوچک و فرو رفته میباشد که جذبه خاصی در چهره اش ایجاد نموده است. گوشها افتاده و پوشیده از موهای بلند و ابریشمی است و از انعطاف پذیری برخوردار است. سینه ای گود و عمیق و پاهایی کشیده داشته و دم به سمت پایین پیچ خورده است پوشش بدن بلند و ابریشمی است و به رنگهای زیبایی همچون حنایی ،قرمز خاکستری -کرم- تا سفید و آتشی و گاهی نیز به هر سه رنگ دیده میشود .

صفت سگ نر سگ ماده
وزن (کیلو گرم( ۱۹ تا ۳۰ ۱۹ تا ۳۰
ارتفاع (سانتی متر) ۵۸ تا ۷۱ ۵۸ تا ۷۱

 

خصوصیات رفتاری
سگی آرام، مهربان صمیمی و بسیار چالاک بوده به طوری که قادر است با سرعتی بیش از هشتاد کیلومتر در ساعت بدود از حس شنوایی فوق العاده ای برخوردار بوده نسبت به صاحب خود بسیار وفادار است ولی با دیدن غریبهها منزوی و گوشه گیر می.شود بسیار پرتحرک است و روزانه باید مسافت زیادی را راه پیمایی کند. در صورت وجود سر و صدای زیاد در ،اطراف ممکن است واکنش بدی از خود نشان دهد. به علت طبع حساس آن چندان قابل نگهداری در خانه نیست و در صورت نگه داری به تیمار و ورزش روزانه نیاز دارد متوسط طول عمر این حیوان ۱۲ سال میباشد.

فعالیت بدنی
سالوکی به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد عاشق دویدن است ولی بسیاری از آنها در صورت آزاد رها شدن گم شده یا در اثر سانحه ای کشته شدهاند در سکوت و به آرامی شکار می کند، هنگامی که چیزی را تعقیب میکند هیچ توجهی به قلاده و صاحب خود ،ندارد به طوری که در برخی از کشورها رها کردن آن از قلاده ممنوع میباشد بهترین ورزش برای آنها دویدن همراه دوچرخه است.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمیشود سالوکی برای فعالیتهای روزانه نیاز به فضای آزاد دارد. ولی بهتر است در مواقع استراحت جایی داخل خانه و ترجیحاً گرم در نظر گرفته شود. البته فراموش نکنید که گرمای زیاد می تواند آزار دهنده باشد.

آراستگی
آراستن موهای سالوکی بسیار آسان میباشد. کافی است هر از گاهی خصوصاً نواحی داری موهای بلند تر را شانه بزنید. داخل گوشها را به طور منظم چک کرده از تمیزی آن اطمینان حاصل نمایید. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی
این نژاد به طور ژنتیکی دارای بیماریهای چشمی و سرطان میباشد. همچنین ممکن است سالوکی دچار آفتاب سوختگی خصوصاً در ناحیه بینی شود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *