ویپت (Whippet)

تاریخچه
نژاد و ییت در قرن ۱۹ میلادی به وجود آمد اجداد او را نژادهای گری هوند، ایتلین گری هوند و سگهای تیپ تریر تشکیل میدهند معنی ویپت حرکت سریع میباشد و یپت می تواند با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود در زمانهای قدیم در انگلستان از این نژاد برای مسابقه استفاده می شد. وییت همچنین سگ شکاری و دیده بان خوبی می باشد .

خصوصیات ظاهری

ظاهر عمومی
از نظر ظاهری، دارای نمایی زیبا از قدرت و نیروی عضلانی بوده همچنین از نظر ظاهری زیبا و باوقار میباشد از خصوصیات مهم میتوان تناسب اندام رشد عضلانی و گامهای قوی و نیرومند را نام برد ساختار بدنی سگ مناسب برای سرعت و کار است به طوری که قادر است به راحتی به اعمال خود بپردازد. ساق پاهای جلویی باید به سمت جلو پرتاب و سپس بر روی زمین قرار گیرند ساق پاهای عقبی کاملاً در زیر بدن قرار گرفته است.

سر و جمجمه
کشیده و کوچک بوده در قسمت بالا پهن میباشد پوزه حالت مخروطی دارد و بین دو چشم نسبتاً پهن میباشد فکها نیز نیرومند و رنگ بینی سیاه است رنگ بینی در سگهای آبی رنگ و ،جگری رنگی مشابه رنگ بدن است در سفیدها یا چند رنگیها بینی پروانه ای ممکن است دیده شود.

چشم ها
شفاف با ظاهری بسیار باهوش است.

گوشها
به شکل گل رز ،بوده کوچک و دارای بافت نرم میباشد.

دهان
یکنواخت بوده و دندانها در فک بالا نزدیک و بالای دندانهای فک پایین قرار گرفته اند.

گردن
طویل و عضلانی ،بوده دارای انحنای زیبایی است.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها مورب و عضلانی بوده ستیغ شانهها نزدیک به هم و در بالا قرار گرفته اند. ساق پاهای جلویی مستقیم بوده در قسمت جلوی اندامهای حرکتی جلویی پهن .نیست بخولقها قوی بوده کمی خمیده اند مفاصل آرنجی نیز در زیر بدن قرار گرفته اند

بدن
قفسه سینه بسیار بزرگ بوده اتاقک قلب فضای زیادی را اشغال نموده است. عضلات ناحیه سینه بزرگ بوده و کاملاً مشخص هستند قسمت پشت حیوان عریض و محکم بوده، کمی بلند است به طوری که ظاهری کمانی شکل دارد ولی به شکل قوز در نمی آید کفل های حیوان از نظر ظاهری قوی به نظر می آیند دنده ها از ارتجاع کافی برخوردار بوده در قسمت پشتی عضلات به خوبی رشد کرده اند.

اندامهای حرکتی عقبی
قوی بوده مفاصل ران خمیده هستند زانوها پایین افتاده و رانهای ثانویه قوی میباشند با این خصوصیات سگ میتواند مدت زمان طولانی در حالت ایستاده بر روی زمین قرار گیرد.

پاها
بسیار مرتب بوده بین پنجه ها فاصله وجود دارد بندهای انگشتان ،پا کمانی و بالشتک های پایی ضخیم و قوی میباشند.

دم
عاری از پوشش پر مانند بوده، طویل و مخروطی شکل است و زمانی که سگ در حال حرکت باشد، دم خود را به صورت یک کمان زیبایی میگیرد ولی بالاتر از پشت حیوان قرار نمی گیرد.

پوشش خارجی

نرم کوتاه و متراکم می باشد.

رنگ
هر گونه رنگ یا مخلوطی از رنگها

فعالیت بدنی
اگر ویپت را به عنوان سگ خود انتخاب کرده اید باید بدانید که این نژاد همانقدر که به دویدن در فضای باز نیاز دارد به پیاده روی های روزانه نیز علاقه نشان میدهد. سعی نکنید که او را از قلاده اش رها سازید چرا که حس شکاری او باعث میشود که حیوانات کوچک را تعقیب و اقدام به کشتن آنها نماید.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۸ تا ۱۲ ۸ تا ۱۲
ارتفاع (سانتی متر ) ۴۴

۴۷

شرایط نگهداری
نسبت به سرما حساسیت دارد و پیشنهاد میشود که در فصل زمستان لباس گرمی برایش تهیه شود. به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز به او برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد. اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم میکند.

آراستگی
پوشش کوتاه و صاف ویپت برای آراستن آسان میباشد. برس زدن منظم و همچنین تمیز کردن سطح پوست با یک حوله نمدار پیشنهاد میشود. اصولاً سگ تمیزی است و کمتر به حشرات موذی مانند کنه ها گرفتار می.شود ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی
در مورد سگهای تازی بیماریهای پوستی و مشکلات معده قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *