Rhodesian Ridgeback

ردیژن رید بک  (Rhodesian Ridgeback)

  • تاریخچه
    ردیژن ریدج یک از سگهای بومی آفریقای جنوبی همراه با چند نژاد دیگر منشاء گرفته که این نژادها شامل ماستيف خوی خوی دیرهاند و برخی نژادهای ناشناخته می.باشند این نژاد خصوصیات اخلاقی خاص را از جد خود به ارث برده است. از این نژاد برای شکار، نگهبانی، مراقبت از کودکان و آوردن شکار استفاده میشود. آفریقایی ها از آن برای شکار شیر استفاده میکرده اند و به همین دلیل در گذشته او را شکارچی شیر میخواندند. این نژاد به خوبی میتواند گرمای شدید روزهای آفریقا و رطوبت زیاد شبها را تحمل کند. نسبت به نیش حشرات مقاوم است و می تواند در سخت ترین شرایط بدون آب و غذا بیش از ۲۴ ساعت نیز دوام آورد موطن آن کشور زیمباوه است و در سال ۱۹۵۹ به رسمیت شناخته شد.

خصوصیات ظاهری
ردیژن ریدج بک یک سگ شکاری بزرگ ،جنه عضلانی و خوش ترکیب است. دارای پوشش خارجی ،کوتاه نرم و براق است که به رنگ قهوه ای کم رنگ تا تیره یافت میشود. لکه های سفید بر روی سینه و پاها طبیعی است جمجه ،صاف کشیده و پهن .است به همراه فک عضلانی و قدرتمند چشم ها گرد درخشان و تیز بین میباشد رنگ ،بینی مشکی یا قهوه ای متناسب با رنگ پوشش حیوان است. پاهای جلویی کاملاً ،صاف قدرتمند و دارای استخوانهای سنگین میباشد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۳۶ تا ۴۱ ۲۹ تا ۳۴
ارتفاع (سانتی متر) ۶۳ تا ۶۹

۶۱ تا ۶۶

خصوصیات رفتاری

حیوانی مهربان، اجتماعی جذاب و باهوش بوده به خوبی با انسان صمیمی میشود. آهنگ پارس کردن این سگ را به صدای گربه تشبیه کرده اند به گونه ای که به عقیده عده ای این حیوان اصلاً پارس نمی.کند از آنجا که شکار را بدون صدا تعقیب میکند شکارچی خوبی است. علاقه زیادی به صعود از بلندیها دارد و به دزدیدن غذا نیز مشهور است تربیت آن بسیار مشکل بوده ولی تربیت ناپذیر نیست و به منظور نگهداری از چنین ،حیوانی باید او را از دوران تولگی تربیت نمود. سگهای باسنجی مانند گربه ها به نظافت پوشش خارجی بدن خود اهمیت زیادی میدهند، از این رو نیاز به تیمار روزانه دارند متوسط طول عمر حیوان ۱۲ سال میباشد.

فعالیت بدنی
به ورزش و فعالیت روزانه نیاز دارد و اگر صاحب خود به این مسئله توجه نکند باسنجی خیلی سریع چاق و تنبل خواهد شد.

شرایط نگهداری
به شرط فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه بسیار پر تحرک ،بوده یک حیاط کوچک برایش مناسب میباشد اگر در گروه های دو یا سه عددی نگهداری شوند بسیار خوشحال خواهند بود باسنجیها هرگز با یکدیگر نمی جنگند.

آراستگی
باسنجی همانند گربه خود را میلیسد و هرگز بوی نامطبوع از او به مشام نمیرسد. به آراستن کمی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد کم و ناچیز است و برای افراد دارای آلرژی نسبت به موی حیوانات مناسب میباشد.

مشکلات سلامتی
بیماریهای کلیوی به محض مشاهده باید سریعاً مورد معالجه قرار گیرد. مشکلات چشم بیماریهای روده و بیماری تحلیل بافت و اندام (آنتروپی) قابل ذکر است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *