برزی (Borzi)

  • تاریخچه
    نژاد برزی اولین بار از عربستان به روسیه وارد شد. در آنجا برای باهوش و شجاع را با نژاد لانگ هیر شیپ داگ آمیزش داده و نسل حاصل را برای شکار گرگ به کار گرفتند و نام راشن ولف هاند بر او نهادند. این نژاد ۱۰۰ سال در روسیه پرورش و برای شکار به کار گرفته میشد. بعدها این نژاد به اروپا وارد و مورد توجه ملکه ویکتوریا قرار گرفت و بسیاری از اشراف زادههای بریتانیا به نگهداری از آن اقدام کردند نام برزی از کلمه روسی به معنای تیز یا و سریع گرفته شده است. این نژاد برای شکار مسابقه و دیده بانی مناسب می باشد.

خصوصیات ظاهری
برزی سگی بلند قد اشرافی و دارای سر لاغر و باریک میباشد دارای گردن قدرتمند، سینه عمیق و باریک بینی سیاه و چشمها تیره رنگ است به جز در موارد ،هوشیاری گوشها بر روی گردن خوابیده است. موهای بلندی دارد که میتواند داری موج و یا فرهای درشت باشد به رنگهای سفید طلایی، سرخ و طوسی به همراه لکه های سیاه و چند رنگ دیده می شود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۳۴ تا ۴۸ ۲۷ تا ۴۱
ارتفاع (سانتی متر) ۷۱

۶۶

خصوصیات رفتاری

برزی سگی شیرین باهوش مغرور و بسیار باوفا نسبت به اعضای خانواده است. سگ با محبتی خصوصاً نسبت به افراد آشنا میباشد. استعداد خوبی در آموختن دارد ولی توجه داشته باشید که آموزشهای او باید به همراه احترام دو طرفه باشد خصلت بُرزی در تمیزی شبیه گربه ها است. نژاد آرامی بوده خیلی کم پارس می.کند نباید در مکانهای عمومی از قلاده آزاد شود. معمولاً با سایر سگها کنار می آید ولی نباید با حیوانات اهلی کوچک مانند خرگوشها تنها باشد. رابطـه خـوبـی بـا کودکان دارد. در سنین رشد باید توجه زیادی به رژیم غذایی آن داشت.

فعالیت بدنی
به فعالیت بدنی نسبتاً زیادی نیاز دارد دویدن در فضای باز را دوست دارد. همچنین همراه خوبی برای دویدن به دنبال دوچرخه و گرفتن اشیاء پرتاب شده میباشد.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. اصولاً در داخل خانه آرام بوده باید مواظب فرار او باشید باید فضای کافی برای راه رفتن و دویدن به او داده شود بنابراین حداقل یک حیاط متوسط پیشنهاد میگردد.

آراستگی
آراستن موهای بلند و ابریشمی برزی آسان میباشد برس زدن به صورت منظم و استفاده از شامپو خشک مناسب است. شست و شوی این نژاد به دلیل بلند بودن قد مشکل است و فقط در مواقع خیلی ضروری پیشنهاد میشود موهای بین انگشتها باید کوتاه شوند این نژاد دارای ریزش موی زیاد فصلی است.

مشکلات سلامتی
بیماری نفخ و حساسیت نسبت به داروها قابل ذکر میباشد بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین از سه وعده غذای سبک استفاده نمود از ورزش دادن و فعالیت بدنی برزی پس از خوردن غذا اجتناب کنید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *