بیگل (Beagle)

  • تاریخچه
    نژاد ،بیگل از قرن ۱۴ میلادی و پس از آن که برای شکار خرگوش تربیت شد به خوبی در میان مردم شناخته شد و از گذشته برای شکار روباه و خرگوش مورد استفاده قرار میگرفت بر پایه مدارک موجود بیگلهای کوچک جنه در بریتانیا شکارچیان کوهی را همراهی میکردند و به راحتی در کوله پشتی آنها جا میگرفتند تا سال ۱۹۴۰ استفاده از آنها برای شکار مرسوم بود ولی از آن پس بیشتر به عنوان سگ خانگی نگهداری و تربیت میشود در تحقیقات پزشکی نزدیکترین الگو به انسان سگ بیگل است و امروزه بیشتر تحقیقات پزشکی بر روی این حیوان انجام میشود.

خصوصیات ظاهری

حیوانی کوچک جثه با سر خمره ای گوشهای زیبا و آویزان و دارای دم نوک تیز و سفیدی میباشد. پوزه خوش فرم آن برای تعقیب و گرفتن شکار بسیار مناسب است. متوسط قـد بـدن ۳۳ تا ۴۰ سانتی متر و میانگین وزن آن ۹ کیلوگرم میباشد بدن پوشیده از موهای کوتاه و نرمی است که خاصیت ضد آب داشته و به رنگهای زیبایی همچون قهوهای کرم با لکه های سیاه رنگ دیده میشود که رنگ ناحیه سینه و انتهای دستها و پاها عمدتاً سفید است.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۱۰ تا ۱۱ ۹ تا ۱۰
ارتفاع (سانتی متر) ۳۶ تا ۴۱

۳۳ تا ۳۸

خصوصیات رفتاری
بیگل سگی آرام، شیرین و شاداب است که همه را دوست دارد یک موجود کوچولوی خوشحال، ،اجتماعی ،شجاع، باهوش خونسرد و پُر محبت .است رابطه آن با کودکان و سایر سگها عالی است ولی نباید آن را در تولگی با سایر حیوانات خانگی تنها رها کرد بیگل افکار مخصوص به خود را دارد و به محبت توجه و آموزشهای اساسی نیاز دارد این نژاد از تنها ماندن عذاب میکشد و اگر مدت زیادی را خارج از خانه . سپری میکنید بهتر است یک جفت برای بیگل خود تدارک ببینید. صدای بلند آن میتواند گاهی اوقات باعث آزار و اذیت همسایه ها و اعضای خانه شود بیگل به هـر جـایی کـه حـس بویایی آن بکشاند میرود بنابراین بهتر است در محیط بیرون از قلاده استفاده شود.

فعالیت بدنی
دارای استقامت و انرژی زیاد است بیگل به میزان قابل توجهی به فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد ولی یک حیاط می تواند این نیاز را تأمین نماید به پیاده روی علاقه فراوانی دارد ولی اگر به گم شدن سگ خود علاقه ندارید هرگز او را بدون قلاده بیرون نبرید.

شرایط نگهداری
به شرط آن که مدت زمانی را در طول روز بیرون از خانه سپری کند، بیگل برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. بیگل در داخل خانه بسیار فعال است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برای آن فراهم میکند.

آراستگی

آراستن موهای صاف و کوتاه آن آسان میباشد برس زدن و شست و شو با شامپوهای ملایم در مواقع ضروری پیشنهاد میشود همیشه داخل گوشها را چک کنید تا از نبودن جرم و چرک اطمینان حاصل نمایید و ناخنها را کوتاه نگه دارید ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی
برخی از آنها دچار بیماریهای قلبی، صرع، بیماریهای چشمی و مشکلات کمر میشوند.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *