Neapolhtan Mastiff

نیپلیتان ماستیف (Neapolhtan Mastiff)

  • تاریخچه
    تمام ماستیفهای به وجود آمده در اروپا از نژاد ماستیف تبتی هستند که یکی از قدیمی ترین نوع سگها می باشند. محققان بر این باورند که اولین ماستیف آسیایی توسط مرد هندی به نام الکساندر در ۳۰۰ سال قبل از میلاد به یونان برده شده است. یونانی ها سگها را به رومی ها معرفی کردند ورومی ها از آنها در جنگ سگها استفاده میکردند کلمه ماستیف برگرفته از کلمه لاتین ماسیووس به معنای بزرگ گرفته شده است محققان انگلیسی بر این باورند که ماستیف ۵۰۰ سال قبل از میلاد توسط فنیقیها به بریتانیا آورده شده و از آنجا به تمام اروپا پخش شده است. برخی نیز بر این عقیده اند که قدمت ماستیف به ۲۰۰۰ سال میرسد ماستیف برای کمک در جنگها و مسابقه های جنگ سگها در روم پرورش داده میشد امروزه این سگ قدرتمند یک سگ نگهبان خوب و ترسناک شناخته شده است. نیپلین ماستیف برای در اداره پلیس و ارتش ،ایتالیا توسط کشاورزان و کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفته است نیپلین ماستیف برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ در ایتالیا دیده شده است و هنوز در آمریکا به ندرت یافت میشود.

خصوصیات ظاهری
حیوانی تقریباً بزرگ جثه با قدی معادل ۶۵ تا ۷۵ سانتیمتر و میانگین وزنی حدود ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم میباشد. لبها آویزان بوده لذا سر تا حدی بزرگتر نشان میدهد پوست ناحیه گردن بسیار شل و آویزان است و به عنوان یک ساختار حیاتی محافظت کننده در برابر حمله سایر حیوانات عمل مینماید. این نژاد دارای پوزه و بدنی بسیار قوی بوده اندامهای حرکتی آن نیز بسیار قدرتمند است. بدن پوشیده از موهای کوتاه و متراکم است و به رنگهای سیاه تا آبی خاکستری با سایه روشن قهوه ای دیده میشود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۷۴ ۶۵ تا ۷۵
ارتفاع (سانتی متر) ۷۴

۶۰ تا ۷۰

 

خصوصیات رفتاری

علیرغم ظاهر خشمناک و دیو مانند دارای خلق و خویی آرام و دور از خشم و کینه است و با اعضاء خانواده بسیار مهربان میباشد علت ایجاد این نژاد تولید سگی با ظاهر بسیار ترسناک بوده که در مواقع لزوم از هیچ چیز ترسی نداشته باشد.
حیوانی شجاع دارای قدرت دفاعی ،بالا بسیار باهوش و مشتاق یادگیری است. ضریب هوشی بالایی در یادگیری دارد و آموزش آن نیاز به تکرار زیاد ندارد نیپلین به خواسته های صاحب خود بسیار عمل می.کند اگر درست تربیت نشود ممکن است در بزرگسالی زیاد پارس .کند تا زمانی که آنها را تحریک نکنید بسیار خونسرد و آرام هستند با غریبه ها رفتار محتاطی دارند. نرها غالباً سلطه گر و خشمگین تر از ماده ها هستند. اکثراً مادهها برای نگهداری در بین اعضای خانواده پیشنهاد میشوند زیرا حرف شنوی بیشتری از صاحب خود دارند و با کودکان رابطه بهتری دارند اگر از دوران تولگی با سایر حیوانات بزرگ شود در بزرگسالی مشکلی نخواهد داشت. اگر از سوی کودکان آزار نبیند رفتار بسیار دوستانه و پُر محبتی با آنها خواهد داشت این نژاد به صاحبی قدرتمند و حکمفرما نیاز دارد تا بتواند او را کنترل کند به هر حال این نژاد برای تمام افراد پیشنهاد نمی شود.
آموزش های لازم باید به صورت جدی و در سنین کم به این سگ داده شود و به کودکان آموخت تا به او احترام بگذارند باید از سنین پایین به خوبی اجتماعی شود تا از بروز حالتهای دفاعی و تهاجمی در سنین بالا جلوگیری شود اما اگر آنها را اجتماعی کنیم باز هم تقریباً خوی دفاعی دارند. آموزشهای دفاعی به آنها لازم نیست زیرا آنها به طور طبیعی سگهای نگهبان هستند ولی آموزش فرمان برداری به آنها بسیار لازم است در آموزش حیوان بسیار جدی باشید و هرگز دستوراتی را که از شما اطاعت نمیکند تکرار نکنید بیشتر اوقات آب دهان نرها سرازیر میشود که این اتفاق


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *