Komondor

کمندور ( Komondor)

  • تاریخچه
    اجداد کمندور را سگهای تبتی تشکیل میدهند. کمندور هزاران سال پیش برای چوپانی به مجارستان برده شد و در آنجا پرورش یافت. بعدها در سال ۱۹۲۰ به سایر کشورها منتقل و به
    معرض نمایش گذارده شد. در آمریکا از او به عنوان سگ نگهبان محافظ و همچنین دوست و همراه استفاده می کنند.

خصوصیات ظاهری
کمندور جثه بسیار بزرگی دارد و بدن آن از موهای بلند و مجعدی به طول ۲ تا ۲۰ سانتی متر پوشیده شده که رنگ آن همیشه سفید میباشد این پوشش بلند سفید و ضخیم به حیوان این امکان را میدهد که خود را در میان گله گوسفندان استتار .کند همچنین این پوشش او را در هنگام جنگیدن برای دفاع از گله در برابر حیوانات وحشی محافظت کند معمولاً دو سال زمان میبرد تا موهای کمندور بلند شود و پنج سال طول میکشد تا به طول ایده آل برسد دارای سر بزرگ و ماهیچه های بزرگ و کوتاه است. چشمها به رنگ قهوه ای تیره گوشها به شکل U در دو طرف سر آویزان و دم به حالت افتاده است. کمندور به آرامی و با تأنی و غرور راه میرود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

59 53
ارتفاع (سانتی متر) 65

65

 

خصوصیات رفتاری

کمندور سگی ،جدی ،هوشیار مورد اعتماد و در برابر قلمرو ،خود خانه، ماشین و اعضای خانواده بسیار محافظ و جدی است. نسبت به غریبه ها حالت تهاجمی دارد هیچ جایگزینی مانند کمندور نمی تواند گله را در برابر حمله ناگهانی خرسها و گرگها محافظت کند. کمندور قدرتمندترین دشمنتان را در کمتر از چند دقیقه شکست میدهد برای جلوگیری از حالت تهاجمی نسبت به افراد و یا سگهای غریبه باید از سنین تولگی اجتماعی شود اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود با آنها کنار می آید ولی به طور کلی برای نگهداری در خانه و همراه خانواده پیشنهاد نمی شود.

فعالیت بدنی
اگر در محیط بیرون نگهداری شود میتواند نیازهای بدنی خود را تأمین نماید. کمندور سگ تنبلی است و علاقه دارد ساعتهای متوالی به استراحت بپردازد.

شرایط نگهداری
معمولاً برای نگهداری در مزرعه و فضای باز مناسب است میتواند برای ماه های متوالی در بیرون و تحت هر شرایط آب و هوایی به خوبی زندگی کند. اگر علاقه به نگهداری آن در آپارتمان دارید باید قادر باشید تا فعالیت بدنی روزانه و ورزش مورد نیاز او را تأمین نمایید.

آراستگی
موهای کمندور را نباید هرگز برس و یا شانه کشید موهای آن به حالت تکه تکه م می باشد که باید به طور منظم شست و شو داد و زمان زیادی طول می کشد تا خشک شود ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است.

مشکلات سلامتی
مشکلات کفل، نفخ و بیماریهای پوستی قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *