Great Dane

گریت دین (Great Dane)

  • تاریخچه
    منشاء سگ گریت دین آلمانی است ولی دن یک کلمه دانمارکی است که به عنوان لقب این حیوان به کار میرود در سال ۱۸۰۰ میلادی صدر اعظم آلمان که علاقه زیادی به نژاد ماستیف داشت سگی از نژاد ماستیف را از جنوب آلمان با گریت دین از شمال آلمان آمیزش داد و توله آن ها شبیه دین امروزی بود. به اعتقاد برخی از محققین در مقبرههای مصریان در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح تصاویر سگهایی وجود داشت که بسیار شبیه گریت دین امروزی است. جانور شناسان عقیده دارند که نژادهای الد انگلیش ماستيف و آیریش ولف هاند اجداد اصلی سگهای گریت دین هستند. نمونه های اولیه گریت دین برای نخستین بار در سال ۱۸۶۳ به صورت دو تیپ به نامهای اولمر دانویز و دنیش داگ عرضه شدند. سپس در سال ۱۸۷۶ همه آنها در یک گروه و تحت عنوان سگ ملی آلمان به نام داش داگ معرفی شدند و در سال ۱۸۸۸ باشگاهی به همین نام در آلمان تأسیس شد گریت دین در چند سال گذشته به اسامی مختلفی مانند آلماند دامی در فرانسه ماستیف در انگلیس، دوگو در زبان لاتین و داش داگ در زبان آلمانی خوانده میشود.
    تمام این اسامی به معنای سگ بزرگ با سر سنگی جنگجو و شکارچی می باشد.

خصوصیات ظاهری

رنگ
(۱) راه راه از نوارهای رنگی پوشیده شده است رنگ زمینه ای از زرد روشن تا نارنجی تیره و نوارها سیاه رنگ میباشند چشمها و ناخنها نیز تیره است.

(۲) حنایی از زرد بسیار کم رنگ تا نارنجی پر رنگ متغیر بوده و در ناحیه پوزه و گوشها سایه های تیره تری وجود دارد ولی زیاد مشخص نیست چشمها و ناخن ها نیز تیره میباشند
(۳) آبی از خاکستری روشن تا ماسهای تیره متغیر است.
(٤) سیاه سیاه رنگ است در بین تمام رنگهای فوق رنگ سفید در قسمت های قفسه سینه و پاها میتواند وجود داشته باشد ولی مطلوب نیست بینی سیاه رنگ میباشد ( به جز در نوع آبی رنگ) چشمها و ناخن ها نیز سیاه رنگ است.
(ه) دلقک رنگ ،زمینه سفید خالص با لکه های اکثراً سیاه رنگ لکه های آبی رنگ هم میتواند وجود داشته باشد چشمها محصور بینی صورتی رنگ یا بینی پروانه ای ممکن است قابل قبول باشد ولی مطلوب نیست.

پوشش خارجی

موهای کوتاه و متراکم که زیر نبوده و حالت براق دارند.

سر
سر طویل و باریک میباشد ،پوزه پهن و حالت چهار گوش دارد طول سر بسته به طول حیوان متغیر است. در سگهای با طول ۳۳ سانتیمتر یعنی از نوک بینی تا پشت استخوان پس سر در حدود ۸۱ سانتی متر میباشد طول انتهای بینی تا نقطه ای در میان دو چشم باید حدوداً برابر و ترجیحاً بیشتر از طول این نقطه تا پشت استخوان پس سر .باشد جمجمه پهن ،بوده قسمت بالای پس سر به خوبی مشخص نمیباشد. صورت در ناحیه زیر چشم ها پر و گوشتی است. پیشانی عریض و گونه ها مقداری برجسته میباشند برآمدگی بینی بسیار پهن و از شیب کمی برخوردار است. منخرین بزرگ پهن و باز بوده به طوری که به بینی منظره بدون برجستگی داده .است لبها نیز به سمت جلو کشیده شده اند.

چشم ها
از اندازه متوسطی برخوردار بوده گود رفته و اکثراً تیره میباشند.

گوشها
در قسمت بالا قرار گرفته کوچک بوده و کمی برافراشته نگه داشته میشوند. همچنین نوک گوشها به سمت جلو متمایل است.

گردن
طويل، كاملاً منحنی متناسب و بدون شل بودن پوست بوده و کاملاً بالا و در میان شانه ها قرار گرفته است.

اندام های حرکتی جلویی
شانه ها عضلانی و نسبتاً به سمت پشت شیبدار میباشند آرنج ها کاملاً در زیر بدن قرار گرفته اند. ساق پاهای جلویی ترجیحاً مستقیم بوده و دارای استخوان ستبر بزرگ و پهن هستند.

بدن
بسیار پهن با دندههای کاملاً ارتجاعی و شکم نسبتاً پایین افتاده میباشد. ناحیه کمر دارای کمی انحنا بوده و ناحیه پشتی قوی و کوتاه میباشد.

اندامهای حرکتی عقبی
رانها بسیار عضلانی ،بوده به طوری که ظاهری قوی به حیوان داده تا با قدرت حرکت نماید. رانها کشیده بوده و از رشد خوبی برخوردار هستند مفاصل استایفل و زانو کاملاً خمیده بوده، زانو نیز پایین قرار گرفته است.

پاها
مانند پای گربه و پنجه ها نسبتاً کمانی بوده و ناخنها قوی و دارای انحنا میباشند.

دم
در قسمت پایه ضخیم بوده و به سمت انتها باریک میشود و تنها تا زیر زانو میرسد. در قسمت انتها و زمانی که سگ در حال فعالیت است کمی دارای انحنا میباشد ولی نباید پیچ خورده و یا بالاتر از پشت حیوان قرار گیرد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۵۴ تا ۹۰ ۴۵ تا ۵۹
ارتفاع (سانتی متر) ۷۶ تا ۸۶

۷۱ تا ۸۱

 

خصوصیات رفتاری
این سگ اساساً حیوانی مهربان و صبور است ولی در صورتی که صاحب آن مورد تهدید بیگانه قرار بگیرد چهره خشن و تهاجمی به خود خواهد گرفت اغلب برای نگهبانی مورد استفاده قرار میگیرد ولی در گذشته از آن بیشتر برای شکار پستانداران بزرگ استفاده میشد. گریت دین ها بسیار باهوش شجاع و قابل اعتماد بوده با کودکان رابطه خوبی برقرار می کنند . به خوبی تربیت شده نیازمند تمرین روزانه و پیاده روی هستند با وجود جثه بزرگشان میتوان آنها را در داخل خانه نگهداری کرد متوسط طول عمر حیوان ۸ تا ۹ سال میباشد.

فعالیت بدنی
این نوع سگ به فعالیت زیاد نیاز دارد حداقل فعالیت بدنی برای آنها پیاده روی های طولانی در طول روز است.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز میتوان این نژاد را در آپارتمان نگهداری کرد. اصولاً یک حیاط بزرگ میتواند مکان مناسبی را برای زندگی آن فراهم نماید.

آراستگی
موی کوتاه آن برای آراستگی مناسب است. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد. نیاز به برس روزانه دارد. از آنجایی که شستن این سگ غول پیکر دشوار است بنابراین فقط در مواقع ضروری می توان استحمام کرد ناخنها باید به طور منظم کوتاه شود.

مشکلات سلامتی
این نژاد عمر کوتاهی دارد. در هنگام خرید باید از سلامت و بهداشت محیط پرورش توله ها اطمینان حاصل کرد. از جمله بیماریها میتوان به مشکلات ،لگن بیماریهای خونی تومور بیماری قلبی و عفونت دم اشاره کرد آرنجهای بیرون زده زانوهای گاوی ،شکل استایفلهای صاف، قرارگیری بالاتر یا پایین تر دهان، پوزه نوک دار شانه های مستقیم و دم حلقوی از نقایص این نژاد محسوب می شوند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *