Gaint Schnauzer

جاینت اشنوزر (Gaint Schnauzer)

  • تاریخچه
    برخی معتقدند که مبداء نژاد جاینت اشنوزر روسیه میباشد. به نظر میرسد که جاینت اشنوزر حاصل آمیزش گریت دن و استاندارد اشنوزر باشد.معنی کلمه اشنوزر در زبان آلمانی به معنی ماهیچه است. این سگ در ابتدا برای کشیدن سورتمه و بعدها به عنوان سگ پلیس و دوست و همراه انسان مورد استفاده قرار گرفت.

خصوصیات ظاهری
جاینت اشنوزر سگی ،بزرگ تنومند و باهوش است. دارای ابروهای پرپشت و ریش میباشد. از لحاظ ظاهری به استاندارد اشنوزر شباهت دارد پوشش خارجی او دو لایه است که لایه زیرین نرم و لایه بیرونی دارای موهای زبر و زمخت میباشد طول بدن و ارتفاع تقریباً یکسان است. دارای بینی بزرگ و سیاه و چشمهای قهوه ای تیره یا خاکی است دندانهای سفید و منظم دارد و به رنگهای مشکی طوسی و برنز دیده میشود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۷ تا ۳۶ ۲۵ تا ۳۴
ارتفاع (سانتی متر ) ۶۶ تا ۷۱

۵۸ تا ۶۶

خصوصیات رفتاری
اشنوزر سگ باهوش مدافع شجاع و حواس جمع است ،آرام باوفا دوست داشتنی و مسئولیت پذیر است. اشنوزر علاقه دارد تا همیشه در کنار صاحب خود باشد سگ سلطه گری است که به آموزشهای یک مربی با تجربه نیاز دارد و آموزشها را به خوبی یاد میگیرد و نسبت به آنچه از او میخواهند سریع عکس العمل نشان میدهد سگ کاری بسیار خوبی است که از نظر رفتار شبیه تریرها است. معمولاً تیپ جاینت برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست و به فضای کافی برای جست و خیز نیاز دارد، همچنین اشنوزر صاحبی میخواهد که این نژاد را بشناسد و بداند چگونه به این سگ بفهماند رئیس .کیست اشنوزر در سه اندازه استاندارد و مینیاتور یافت میشود.

فعالیت بدنی
به فعالیت و ورزش زیاد نیاز دارد و اگر حداقل دوبار در روز فعالیت بدنی سخت نداشته باشد، عصبی شده از دیوار بالا میرود و غیر قابل کنترل میشود حتی اگر به خوبی هم تربیت شده باشد. اگر در طول روز انرژی زیاد خود را تخلیه نکند در شب مشکل ساز می شود اشنوزر علاقه زیادی به انجام فعالیت های بدنی سخت خصوصاً دویدن های طولانی مدت دارد.
شرایط نگهداری
سگ پر تحرک است و برای زندگی در محیط آپارتمان مناسب نیست.
آراستگی
تمیز نگه داشتن موهای آن آسان است ولی گاهی لایه زیرین مو به حالت نمدی در می آید که این مشکل را میتوان با شانه کردن هفته ای از بین برد حداقل چهار بار در سال ناخنها را کوتاه کنید و همیشه از خشک و تمیز بودن گوشها اطمینان حاصل نمایید اطراف چشمها را با دستمال نمدار تمیز کنید و ریش را پس از خوردن غذا بشوئید تا آثار باقی مانده غذا از بین برود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم میباشد (تقریباً وجود ندارد).
مشکلات سلامتی اشنوزرها در مقایسه با سایر نژادها بیشتر به بیماری سرطان مبتلا میشوند خصوصاً سرطان انگشت
پا، بیماری تورم ماهیچه ها و همچنین صرع که در این نژاد بسیار شایع است.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *