Doberman

دابرمن (Doberman)

تاریخچه
نژاد دابرمن در سال ۱۸۷۰ در آلمان و از آمیزش نژادهای گریت دین ژرمن شپرد پینکچر آلمانی تریر منچستر و راتویلر توسط فردی به نام هر لوییس دابرمن مسئول جمع آوری مالیات ایجاد شد. وی به دنبال سگی میگشت تا به هنگام حمل زیاد پول در مواقع خطر بتواند از او محافظت کند. این به علت خصوصیات منحصر به فرد به سرعت در میان دوستداران سگ جایگاه ویژه ای پیدا کرد میتوان گفت دابر من تنها نژادی است که به خوبی میتواند با اشاره صاحب خود و بدون نیاز به دستور به هدف و سگ مقصود او پی ببرد. همچنان که رشد میکند ویژگیهای نبوغ و توان یادگیری بالا او را به یک سگ ایده آل برای عملیات پلیسی و جنگی تبدیل مینماید به علت حس بویایی قوی که دارد در پلیس و در امر شکار از آن استفاده می شده است.

خصوصیات ظاهری

رنگ
سیاه، قهوه ای یا آبی است ممکن است لکه های قرمز رنگ و کاملاً مشخص در بالای هر چشم یا ،پوزه ناحیه گلو قسمت جلویی قفسه سینه و بر روی تمام ،پاها و زیر دم دیده شود. رنگ بینی مشابه با رنگ بدن میباشد و در سگهای آبی ،رنگ خاکستری تیره است.

پوشش خارجی
دارای موهای صاف ،کوتاه ضخیم، متراکم و براق است.

سر و جمجمه
متناسب با بدن یعنی کشیده و خوش ترکیب بوده در نمای جانبی V شکل دیده میشود. قسمت بالاتر ،سر پهن بدون غبغب و دارای برجستگی کوچک گونه ای میباشد گونه ها پهن بوده لبها محکم بر روی هم قرار گرفته اند.

چشم ها
چشمها بادامی شکل بوده ولی برجسته نیستند و ظاهر پر انرژی دارند عنبیه از رنگ واحدی برخوردار بوده، در سگها سیاه ،رنگ قهوه ای تیره یا نیمه تیره میباشد در سگهای قرمز یا آبی رنگ عنبیه مشابه با رنگ لکه ها است.

گوشها
تا حد امکان کوچک و در بالا قرار گرفته اند گوشها بر افراشته یا افتاده بوده ولی گوشهای افراشته ترجیح داده میشوند.

دهان
دندان ها کاملاً شکل گرفته و دارای دندان نیش میباشند دندانهای پیش فکهای بالا و پایین در محل خود به خوبی قرار گرفته اند.

گردن
کاملا کشیده و طویل است تحدب کمی داشته و کاملاً متناسب با بدن میباشد.

اندامهای حرکتی جلویی
ستیغ شانه ای و بازوی بالایی با زاویه ۹۰ درجه همدیگر را قطع مینمایند. طول شانه و بازوی بالایی باید برابر باشد. ساق پاها کاملاً صاف و مستقیم بوده از مفصل آرنج تا بخولق به صورت موازی هم قرار دارند مفاصل آرنج در حالت ایستاده و یا در حال حرکت نزدیک سینه قرار می گیرند.

بدن
حالت چهار گوش دارد ارتفاع بدن در بالاترین نقطه یعنی در محل جدوگاه با طول قسمت جلویی قفسه سینه تا برجستگی پشتی قسمت بالایی ران باید برابر .باشد کفلها کاملاً بالا نگه داشته می شوند. دنده ها ضخیم و کاملاً ارتجاعی بوده، به مفاصل آرنج می رسند.

اندامهای حرکتی عقبی
موازی هم و با فاصله از یکدیگر طوری قرار گرفته اند که فرم بدنی خاصی را به سگ بخشیده اند. کفلها کاملاً پُر و چاق میباشند اندام خلفی عضلانی بوده به خوبی رشد کرده و مفاصل استافیل بلند و خمیده.اند در حالت ایستاده مفصل خرگوشی تا پاشنه باید عمود بر زمین باشد.

پاها

کاملاً کمانی شکل بوده شبیه پای گربه و جمع و جور میباشد.
دم
باید از محل اولین یا دومین مفصل چیده شده و در ادامه ستون فقرات باشد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۳۰ تا ۴۰ ۳۰ تا ۴۰
ارتفاع (سانتی متر) ۶۶ تا ۷۱

۶۱ تا ۶۶

 

خصوصیات رفتاری
سگ دابرمن حیوانی باهوش وفادار و حامی است و در صورتی که به خوبی تربیت شود بدون نیاز به تنبیه خواهد دانست که چه موقع پارس .کند در ضمن همیشه به صاحب خود وفادار می ماند. در مقابل دشمنان بسیار خطرناک و درنده بوده برای پاسبانی و محافظت بینظیر است. از این رو به آن لقب ژاندارم نیز داده اند این حیوان در برابر تنبیه نابجا از طرف صاحب خود اغلب در صدد تلافی بر خواهد آمد و خیلی زود عصبانی میشود. به طوری که داد و فریاد و درگیری بین دو نفر را نمیتواند تحمل کند در پایگاههای نظامی گاه از این حیوان برای حفاظت از منطقه نظامی استفاده می شود. در جنگ جهانی دوم این سگ دشمن سرسختی برای گروه متفقین به حساب می آمد این حیوان در صورتی که خوب تربیت شود تا جان در بدن دارد به دشمن حمله میکند و سنگر را خالی نمیکند. اغلب ترجیح میدهد که مأموریت خود را همراه صاحب خود انجام بدهد. در هنگام حمله نیز اغلب گردن و یا قسمت بالای بدن دشمن را گاز میگیرد دابرمن تمایل به تحرک و جست و خیز زیادی دارد و با این کار رفتارهای مخرب آن تا حدود زیادی کاهش می یابد. همچنین علاقه زیادی دارد که همراه دوچرخه بدود. از روی موانع به خوبی می پرد. طول عمر این حیوان حدود ۱۲ سال میباشد.

فعالیت بدنی
دابرمن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه انجام فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب میباشد اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دابر من نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نمیباشد.

آراستگی
به آراستن کمی نیاز دارد ریزش مو در این نژاد متوسط میباشد.

مشکلات سلامتی
غالباً سگ سالمی است بیماریهای خونی مشکل چاق شدن در سنین بالا، نفخ، مشکلات لگن و بیماریهای قلبی قابل ذکر میباشد عدم تناسب سر نسبت به بدن صورت بشقابی شکل صورت کشیده یا نوک دار و یا گونه دار دهان بالا یا پایین قرار گرفته شده وجود غبغب یا پوست شل و آویزان در ناحیه گردن کفلهای بلند یا پشت هلالی شکل لکه های سفید پنجههای کشیده پهن و کج از نقایص این گونه محسوب میشوند


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *