Boxer

باکسر (Boxer)

تاریخچه
این گروه از سگهای کاری در سال ۱۸۵۰ در شهر مونیخ آلمان از آمیزش دو نژاد بولداگ و بولمپیسر به وجود آمدند. بر پایه برخی شواهد این طور به نظر میرسد که این حیوان در ابتدا برای شکار گوزن و گرازهای وحشی به کار می رفته است. همچنین در مسابقات گاو بازی به منظور گاز گرفتن گاوهای نر از این حیوان استفاده می شده است. در ضمن مدارکی از کاربرد سگی شبیه به باکسر در جنگهای روم باستان نیز وجود دارد. این طور به نظر میرسد که باکسر یکی از نتاج سگهای جنگنده قدیمی است که در ثبت زندگی میکرده است نام این حیوان از نحوه جنگیدن آن گرفته شده است به طوری که هنگام جنگیدن درست شبیه حالت ورزش بوکس و مشت زنی، از پنجه های جلویی خود استفاده می.کند از حدود ۱۰۰ سال گذشته تا به امروز این نژاد طرفداران بیشماری را به ویژه در کشور آلمان به خود جلب نموده است.

خصوصیات ظاهری
این سگ به عشق زیاد و با وفایی به ارباب و خانواده خود معروف بوده بسیار باهوش و شجاع میباشد این سگ مدافع و محافظ بسیار خوبی .است سگ نژاد باکسر مطیع بوده ولی به غریبه ها بدگمان است. علاقه به بازی کردن دارد هوش و تمایل به دست آموز شدن و آرام و تمیز بودن آن را به یک سگ خانگی بسیار خوب تبدیل نموده است. او نمادی از صداقت و وفاداری است. سگ نژاد با کسر از جثه متوسطی برخوردار بوده بدن خوش فرمی دارد دارای موهای صافی بـوده، از اندام قدرتمندی برخوردار است عضلات به خوبی رشد کرده و قوی است و کاملاً از زیر پوست مشخص و برجسته هستند هنگام حرکت با نشاط و پر انرژی است گامها را محکم ولی سبک بر میدارد به عنوان یک سگ محافظ از هوش قابل توجهی برخوردار بوده و میتواند از عهده وظایفمحوله برآید. ساختار بدنی طوری است که میتواند شرایط قرار گرفته در آن را تحمل نماید. در زمان قضاوت در مورد یک سگ نژاد با کسر اولین موردی که باید مدنظر داشت ظاهر عمومی سگ و زیبایی اندام آن و مقایسه هر قسمت با دیگر قسمتهای بدن است. این ملاحظات باید در مورد رنگ سگ نیز در نظر گرفته شود.

رنگ
رنگهای تثبیت شده حنایی با سایههای مختلف از زرد روشن تا قرمز خیلی تیره میباشد. نوع
راه راه دارای نوارهای سیاه رنگی در یک زمینه زرد طلایی یا قرمز تا قهوه ای است. نوارها کاملاً مشخص بوده نباید خاکستری باشند لکه های سفید از نقایص این نژاد محسوب نمیشود بلکه این لکه ها در اغلب موارد باعث ظاهر جذاب حیوان میشوند.

سر و جمجمه
سر
سر در نژاد باکسر از مشخصات ویژه این نژاد .است سر زیاد باریک نیست و پوزه از شکل بسیار مشخصی برخوردار است پوزه در مقایسه با جمجمه نمای زیبایی به سر میبخشد. پوزه به صورت مناسبی بر روی جمجمه قرار گرفته است سر خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیست. طول پوزه به طول باید ۳:۱ باشد. سرا فاقد چین و چروکهای عمیق میباشد زمانی که سگ احساس خطر کند، چین و چروک ها معمولاً از قسمت بالای جمجمه ظاهر میگردد چینها همیشه از قسمت پایه بینی شروع و در هر دو طرف پوزه به سمت پایین امتداد می.یابند ماسک سیاه رنگ محدود به پوزه میباشد. پوزه از نظر طول، عرض و ارتفاع اندازه مناسبی دارد و به صورت ،باریک تیز یا کوتاه نیست. قسمت بالای جمجمه دارای کمی انحنا .است قسمت پس سر فاقد برجستگی و پیشانی دارای برجستگی گونه ای و خط بالای پوزه مشخص است و این خط تا قسمت پیشانی امتداد ندارد که از این نظر همانند نژاد بولداگ مشاهده میشود نوک بینی حالت افتاده دارد طوری که بالاتر از پایه پوزه قرار گیرد. گونه ها به خوبی رشد کرده ولی از ناحیه سر بیرون نزده است ،بینی ،پهن سیاه و کمی به سمت بالا برگشته و منخرین بهن است.فک بالایی در محل اتصال به جمجمه پهن گشته و این پهنی را به استثنای قسمت نوک که کمی حالت مخروطی دارد حفظ نموده است.

چشم ها
زیاد کوچک یا برآمده نیست و رنگ آنها قهوه ای تیره است. ظاهری شاداب، پر انرژی و باهوش و ترسناک نیستند حاشیه و دور چشم ها نیز تیره است.

گوشها
در برخی سگهای نژاد باکسر گوشها کوتاه هستند اندازه گوشها به طور طبیعی متوسط بوده به صورت پهن و نزدیک به گونهها قرار دارند گوشها با فاصله از یکدیگر بر روی جمجمه قرار گرفته اند. زمانی که سگ احساس خطر نماید گوشها با چین مشخصی به سمت جلو متمایلمی شوند.

دهان
دندانهای پیش به تعداد ۶ عدد در یک ردیف قرار داشته و بدون برجستگی میباشند. دندانها کاملاً مجزا و مشخص است هر دو فک در قسمت جلو پهن ،بوده ساختمان پوزه با لب ها کامل می شود لب بالایی ضخیم و بالشتک مانند ،بوده فضای خالی قسمت جلویی ایجاد شده در اثر برآمدگی فک پایین را پر مینماید و نیز به وسیله دندانهای نیش حمایت میگردد. نیش ها تا حد امکان از همدیگر فاصله داشته و از طول مناسبی برخودارند به طوری که سطح جلویی پوزه پهن و تقریباً چهار گوش شده با خط بالایی پوزه تشکیل یک زاویه منفرجه (گرد) را میدهند.

گردن
گردن نسبتاً بلند قوی، عضلانی و گرد بوده و همچنین کاملاً صاف و کشیده است.

اندام های حرکتی جلویی
قفسه سینه پهن بوده و تا مفاصل آرنج میرسد. عمق قفسه سینه نصف ارتفاع بدن حیوان در ناحیه جدوگاه است دندهها حالت کمانی مناسبی داشته و از ناحیه پشتی کشیده و دارای فاصله است. ناحیه کمر کوتاه و باریک ،بوده به سمت بالا کشیده شده است شانه ها بلند و شیب دار هستند. پاهای جلویی از نمای جلویی نسبت به هم به صورت موازی و صاف قرار گرفته و از استخوانهای قدرتمندی برخوردار میباشد. مفاصل آرنج به دیواره قفسه سینه نزدیک نبوده و نباید از آن زیاد فاصله داشته باشد. بازوی پایینی به صورت عمودی ،راست طویل و کاملاً عضلانی است. ناحیه پسترن (بخولق) کوتاه کمی شیب دار و نسبت به زمین تقریباً به حالت قائمه قرار گرفته است.

بدن
طول بدن از قسمت جلوی قفسه سینه تا پشت بدن معادل ارتفاع از زمین تا بالای ناحیه شانه ها باشد ناحیه جدوگاه باید به خوبی شکل گرفته .باشد کل ناحیه پشتی باید کوتاه راست پهن وعضلانی باشد.

اندامهای حرکتی عقبی
کاملاً عضلانی است. ساختار عضلات سفت و محکم بوده به صورت برجسته از زیر پوست مشخص میباشند. رانها پهن و دارای انحنا هستند ناحیه کفل ،شیبدار ،پهن، چاق و دارای انحنا است. ناحیه لگن نیز کشیده و در سگهای ماده پهن میباشد مفاصل ران و زانو تا حد امکان زاویه دار هستند. زاویه مفصل خرگوشی حدود ۱۴۰ درجه از کف میباشد اندام عقبی از نمای پشتی حالت مستقیم داشته و مفاصل خرگوشی متناسب میباشند.

پاها
پاها کوچک بوده دارای پنجه های کاملاً کمانی و کف پای سخت میباشند. پنجه های پشتی نیز کمی طویل تر از پنجه های جلویی است.

دم
اتصال دم در قسمت بالا میباشد دم کوتاه بوده متمایل به سمت بالا نگه داشته میشود و طول آن نباید بیش از ۵ سانتی متر باشد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۷ تا ۳۲ ۵۶ تا ۶۳
ارتفاع (سانتی متر) ۶۱ تا ۷۱

۵۳ تا ۶۱

خصوصیات رفتاری
این سگ طبیعت فوق العاده جذابی دارد و با کودکان و خانمها خیلی خوب انس می گیرد و در صورتی که مورد تهاجم قرار بگیرند به خوبی از آنها دفاع خواهد نمود حیوانی بسیار هیجانی با خلق و خوی وحشی و سرکش است که این خوی سرکش در او اغلب قابل کنترل خواهد بود. نیاز به بازی و جست و خیز کافی دارد. بسیار هوشیار است و هیچ موقع در برابر صاحب خود خشونت نشان نمی دهد. با این حال در مقابل دشمنان خشن و سرسخت است. معمولاً به سگهای ضعیف تر از خود حمله نمی کند ولی در نزاع با سگهای مهاجم بسیار شجاع و نترس است این حیوان به خوبی از عهده نگهبانی برآمده و به علت استعداد زیاد در یادگیری در خدمت پلیس و یا برای کمک به نابینایان نیز مورد استفاده قرار گرفته .است متوسط طول عمر آن حدود ۱۱ تا ۱۲ سال میباشد.

فعالیت بدنی
این نژاد پر تحرک بوده به بازی ،کردن کار و پیاده روی های روزانه علاقه دارد با کسر همچنین از آوردن اشیاء پرتاب شده و سایر بازی ها لذت میبرد.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه ورزش و فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد در داخل خانه فعال است و یک حیاط متوسط میتواند مکان مناسبی برای نگهداری باشد. این نژاد خیلی زود احساس سرما میکند و برای خنک کردن خود در هوای گرم نیز با مشکل مواجه است.

آراستگی

آراستن موهای کوتاه و صاف باکسیر بسیار آسان است. برس کشیدن و استحمام در مواقع ضروری خصوصاً برای پاک کردن چربیهای پوست پیشنهاد میشود ریزش مو در این نژاد متوسط میباشد.

مشکلات سلامتی
برخی از بیماریها مانند سرطان مشکلات لگن و صرع قابل ذکر میباشد. برخی از سن ۸ سالگی به بعد دچار تومور میشوند که این بیماری در مقایسه با سایر نژادها بیشتر میباشد آلرژی مشکلات قلبی و مشکل گرفتگی بینی و خرخر کردن نیز در این نژاد مشاهده میشود برخی از باکسرهای سفید ممکن است ناشنوا باشند.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *