Bernese Mountain Dog

پرنس مانتن داگ (Bernese Mountain Dog)

  • تاریخچه
    گرچه زادگاه مشخصی برای برنس مانتن داگ شناخته نشده ولی زادگاه آن احتمالاً کوهستان های کشور سوئیس بوده است. در آثار هنری قرن ۱۸ میلادی میتوان سگهایی کاملاً
    شبیه به این نژاد را مشاهده نمود. دراواخر قرن ۱۹ میلادی با ورود نژادهای مختلفی به کشور سوئیس آینده نژادی برنس مانتن به خطر افتاد تا این که برخی از پرورش دهندگان به مدیریت پروفسور آلبرت هیم به اصلاح نژاد و پرورش برنس مانتن اقدام کردند برنس نام منطقه ای در کشور سوئیس .است مکانی که به روایات تاریخی می توان از آن به عنوان زادگاه این نژاد منحصر به فرد یاد کرد.

خصوصیات ظاهری
برنس سگی قوی و سنگین وزن به همراه موهای بسیار زیبا ،بلند صاف یا موج دار و ضد آب است که به سه رنگ ،مشکی سفید و قهوه ای دیده میشود دارای لکه ای سفید بر روی سینه، سر و نوک پاها، بالای هر ،چشم چانه زیر دم و پشت هر پا میباشد اندازه گوشها متوسط و مثلثی شکل بینی مشکی رنگ دندانها ،منظم بدن پهن و دم بلند و پشمالو میباشد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم)

۳۸ تا ۵۰ ۳۶ تا ۴۸
ارتفاع (سانتی متر) ۶۱ تا ۷۱

۵۸ تا ۶۹

 

خصوصیات رفتاری
این سگهای آرام و شاداب عاشق کودکان بوده بسیار باهوش با استعداد برای یادگیری و دیده بان خوبی هستند. ولی اصولاً حالت تهاجمی ندارد یک دوست مادام العمر و بسیار باوفا است، به طوری که پس از ۱۸ ماهگی به سختی به صاحب جدید خو می گیرد با غریبه ها رفتار دوستانه ای دارد و غالباً نسبت به سایر سگها و حیوانات خانگی آرام است بودن در جمع را دوست دارد و نباید در حیاط خلوت و یا در مکانهای پرورش سگ رها شود سگ بسیار حساسی است و باید در تولگی به خوبی تربیت و اجتماعی شود.

فعالیت بدنی
سگهای بزرگ و پر تحرک مانند این نژاد به فعالیت بدنی منظم نیاز دارند.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان پیشنهاد نمیشود و حداقل به یک حیاط بزرگ نیازمند است. به علت داشتن پوشش مضاعف برای نگهداری در شرایط آب و هوای گرم توصیه نمیشود.

آراستگی
شانه زدن و برس کشیدن روزانه و هفتگی پیشنهاد می.شود استحمام و استفاده از شامپو خشک ضروری است این نژاد ریزش موی فصلی شدید دارد.

مشکلات سلامتی
برنس مانتن داگ نژاد بسیار مقاومی است سرطان نفخ و برگشتگی پلک چشم از بیماری های قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *