Alaskan Malamute

آلاسکان مالاموت  (Alaskan Malamute)

  • تاریخچه
    همان طور که از نام پیداست منشاء این حیوان به آلاسکا و نواحی قطبی کانادا برمی گردد. این سگ قبل از تبدیل آلاسکا به یکی از ایالتهای آمریکا، توسط فرد معروفی که یک اسکیموی ساکن آلاسکا بود، در حمل و نقل و کشیدن بار در مسیرهای پر برف این سرزمین استفاده میشد و از آن پس بود که به این نام مشهور شد البته گاهی به آن اسب کار نیز می گفتند. این حیوان به علت ویژگی بدنی خاص و توانمندی فوق العاده قادر است مسافتهای طولانی را در برف و کولاک بپیماید.

خصوصیات ظاهری

مالاموت آلاسکایی سگی بزرگ جثه از نواحی شمالی دارای پوشش ،دولایه ضخیم و دم پرپشت و فر خورده است دارای ساختار فیزیکی ایده آل جثه بزرگ وزن ،بالا نیرومند صورت پهن و در مجموع دارای ظاهر بسیار زیبایی است پاها پوشیده از انبوه ،مو گوشها برافراشته و چشم ها بادامی شکل، سیاه و کوچک است چشمها به حالت مورب در داخل جمجه قرار گرفته اند و معمولاً به رنگ قهوه ای میباشند که البته رنگهای تیره ترجیح داده میشوند ولی چشمهای آبی رنگ مورد قبول نیست اندازه موها حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر و به رنگهای سفید سیاه و سفید و خاکستری دیده میشود ولی باید توجه داشت که پاها باید حتماً سفید رنگ باشند.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۳۶ تا ۴۳ ۳۲ تا ۳۸
ارتفاع (سانتی متر ) ۶۱ تا ۶۶

۵۶ تا ۶۱

 

خصوصیات رفتاری
نژاد مالاموت خلق و خویی همانند یک توله غیر قابل کنترل دارد بسیار باوفا، باهوش ، با محبت و مهربان نسبت به کودکان است و پس از بلوغ به حیوانی باوقار و آرام تبدیل میشود. برای نگهبانی مناسب نیست و تا زمانی که همراه داشته باشد به راحتی در خارج از خانه زندگی میکند. اگر از صاحب خود توجه نبیند خیلی زود آزرده خاطر میشود سگ بسیار فعالی است و تنهایی را دوست ندارد گزارش شده که سگی از نژاد مالاموت ظرف سه ساعت تنها ماندن در خانه کلیه لوازم خانگی به ارزش پانزده هزار دلار را به کلی نابود کرده است ولی به هر حال دوست و همراه بسیار مناسبی برای ورزش و فعالیت های خارج از منزل است.

فعالیت بدنی
مالاموت به میزان مناسبی به فعالیت بدنی نیاز دارد ولی باید از تحرک زیاد حیوان در هوای گرم جلوگیری نمود.

شرایط نگهداری
مالاموت برای نگهداری در منزل مناسب نیست و به حداقل یک حیاط بزرگ برای زندگی نیاز دارد. باید محیط اطراف مالاموت دارای نرده و یا دیوارهای بلند باشد همچنین باید توجه داشت که مالاموت علاقه زیادی به کندن زمین دارد این نژاد از پرسه زدن در قلمرو خود لذت میبرد. به دلیل داشتن پوشش مضاعف در زمستانها مشکلی ندارد ولی باید مواظب بود تا در فصول گرم همیشه مکان سایه دار و آب خنک در اختیار او قرار گیرد.

آراستگی
مالاموت دارای پوشش خارجی انبوه و متراکم بوده به شانه کشیدن حداقل دو بار در هفته نیاز دارد. لایه زیرین موها نیز دو بار در سال به صورت دستهای ریزش دارد استفاده از شامپوی خشک نیز توصیه می شود.

مشکلات سلامتی
غالباً نژاد مقاوم و سالمی است ولی گاهی اوقات دچار مشکلاتی در مفصل ران و نیز بیماری نفخ می شوند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *