Akita

آکیتا (Akita)

  • تاریخچه
    زادگاه آکیتا جزیره هانشو واقع در ایالت آکیتای ژاپن میباشد. مکانی که در آنجا قرنهای متوالی این سگ به صورت گمنام زندگی می کرده است. امروزه آکیتا به عنوان سگ ملی ژاپن شناخته میشود از طرح آن به عنوان بنای یادبود و مقبره استفاده میشود برای اهداف مختلفی از قبیل سگ نگهبان سلطنتی، سگ جنگجو شکارچی گوزن و خرس پلیس و ارتش مورد استفاده قرار گرفته است. برای شکار در برفهای سنگین و آوردن شکار از درون آب مناسب است. در ژاپن توله های آکیتا را به عنوان سمبل سلامتی برای افراد بیمار و یا نوزادان تازه متولد شده میفرستند. اولین آکیتا توسط هلن کلر به آمریکا برده شد.

خصوصیات ظاهری
سگی قدرتمند، استوار عضلانی با ظاهری مشخص و متفاوت از سایر سگها است. دارای عضلات کوتاه سر بزرگ و صاف و سینه عمیق است. طول بدن تقریباً بیشتر از ارتفاع و در قسمت ستون فقرات صاف میباشد گوشها کوچک و نوک تیز به سمت جلو قرار دارند چشمها کوچک مثلثی شکل و به رنگ قهوه ای تیره است بینی غالباً به رنگ مشکی و یا قهوه ای سوخته دم به صورت حلقه در پشت حیوان و پاها دارای پره و گربه مانند میباشد و این وضعیت آکیتا را به شناگر قابلی تبدیل کرده است. پوشش خارجی حیوان دارای موهای صاف کوتاه و یکدست و در رنگهای سفید، قرمز، کنجدی و راه راه یافت می.شود صورت سیاه قابل قبول نمیباشد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۳۴ تا ۵۴ ۳۴ تا ۵۰
ارتفاع (سانتی متر ) ۶۶ تا ۷۱

۶۱ تا ۶۶

خصوصیات رفتاری

آکیتا گرچه سگ مطیعی است ولی گاهی اوقات خودسر میشود بسیار محتاط و مهربان نسبت به اعضای خانواده، باهوش شجاع و مشتاق یادگیری است و باید در سنین تولگی تحت آموزشهای لازم قرار گیرد. در زمره ردههای اول سگهای گارد و بسیار باوفا است نسبت به سایر سگها و حيوانات مهاجم بوده نباید در اماکن عمومی از قلاده آزاد شود غالباً با کودکان اعضای خانواده رفتار خوبی دارد ولی ممکن است سایر کودکان را تحمل نکند و حتی گاز بگیرد از همراهی صاحب خود لذت میبرد و خیلی زود حوصله اش سر میرود.

فعالیت بدنی
آکیتا به فعالیت بدنی متوسط ولی منظم نیاز دارد تا در شرایط بدنی مناسب باقی بماند.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد. پر تحرک است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی را برای او فراهم میکند

آراستگی
پوشش زیر و کوتاه آکیتا به آراستن و رسیدگی خاصی نیاز دارد. برس کشیدن و استحمام در مواقع خیلی ضروری پیشنهاد میشود زیرا شست و شوی زیاد باعث میشود چربی طبیعی و ضد آب موجود پوست حیوان از بین برود این نژاد دوبار در سال ریزش موی فصلی شدید دارد.

مشکلات سلامتی
مشکلات کفل کم کاری و پرکاری غده تیروئید ناراحتیهای پوستی و ناراحتی در زانو از بیماریهای رایج در این نژاد میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *