Mastiff

ماستيف (Mastiff)

  • تاریخچه
    ماستيف احتمالاً از لغت لاتین ماسیووس، ماسیو يا الد فرنج ماستين يا ماستیف مانگرل یا از لغات مس یا مسترا تیف گرفته شده است. خاستگاه این نژاد کشور انگلستان بوده و حاصل اصلاح نژاد سگهای الد انگلیش ماستیف به حساب می آید. در گذشته از این سگ در بازی جنگ سگها استفاده می شده و این کار تا همین اواخر یعنی قبل از ممنوعیت این بازی در برخی از کشورها رواج داشته است. این حیوان توسط دزدان دریایی به آمریکای شمالی برده شد و در جنگهای استقلال آمریکا توسط انگلیسیها مورد استفاده قرار گرفت.
    ماستیف سگی جنگنده است. در ۵۵ سال قبل از میلاد و زمان حمله قیصر به بریتانیا این سگ در کنار ارباب خود میجنگید در ،رم نژاد ،ماستیف نژاد منتخب به منظور مبارزه با گاوهای نر خرسها و شیرها بودند.

خصوصیات ظاهری

رنگ
به رنگ زردآلویی، نقره ای حنایی یا حنایی تیره و راه راه میباشند ،پوزه، گوشها و بینی نیز سیاه رنگ هستند. پوشش خارجی پوشش خارجی کوتاه زبر و متراکم میباشند.

سر و جمجمه
سر به صورت چهار گوش به نظر میرسد عرض سر نسبت به طول سر و صورت بیشتر بوده گاهی ۲ تا ۳ برابر هم میرسد ،سر کوتاه و پهن میباشد صورت و ،پوزه ،کوتاه و در زیر چشمها بهن می باشد. فک پایین در قسمت انتها پهن میباشد بینی پهن و منخرین بازی دارند. لبها با زاویه منفرجه با دیواره بینی قرار دارند طول پوزه به کل سر و صورت به نسبت ۱ به ۳ میباشد. جمجمه دربین گوش ها، پهن بوده پیشانی پهن و در زمان هیجان چین خورده میباشد. عضلات ناحیه گیجگاهی و گونه ها به خوبی رشد نموده اند و صورت نیز تیره رنگ میباشد.

چشم ها
کوچک و با فاصله از هم قرار گرفته اند برجستگی گونه ای کاملاً مشخص اسـت. بـه رنـگ قهوه ای میشی بوده ولی رنگ تیره بهتر است.

گوشها
کوچک بوده و در دو طرف جمجمه و در بالاترین نقطه واقع شده همچنین نازک پهن و نزدیک به گونه ها قرار دارند.

دهان
دندانهای سالم و قوی در کنار یکدیگر قرار گرفته و دندانهای پیش در یک سطح قرار دارند به طوری که در حالت بسته بودن ،دهان، قابل مشاهده نیست.

گردن
نسبتاً طویل کمی دارای انحنا و بسیار عضلانی میباشد.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها دارای شیب کمی بوده و سنگین و عضلانی میباشند ساقها قوی راست و با فاصله از یکدیگر قرار دارند مفاصل آرنجها چهار گوش و بخولقها به سمت راست متمایل هستند.

بدن
قفسه سینه پهن و کاملاً به سمت پایین و در بین دو ساق پای جلویی واقع شده است. دنده ها کمانی میباشند. ناحیه پشتی پهن و عضلانی بوده و کفلها کمی انحنا دارند.

اندامهای حرکتی عقبی
قوی ،پهن کشیده و عضلانی میباشند مفاصل خرگوشی نیز خمیده ،بوده با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند.

پاها
بزرگ و گرد میباشند پنجه ها کمانی و ناخنها سیاه رنگ میباشند.

دم
در قسمت بالا قرار گرفته و طویل میباشد به طوری که تا مفصل خرگوشی رسیده و حتی کمی پایین تر از این مفاصل قرار میگیرد در قسمت پایه پهن بوده و به سمت انتها باریک می شود در هنگام دراز کشیدن دم را به صورت راست نگه میدارد و هنگامی که سگ دچار هیجان شود، به شكل منحنی در آمده و نوک دم به سمت بالا متمایل می شود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۷۲ ۶۹
ارتفاع (سانتی متر) ۷۴

۶۰ تا ۷۰

 

خصوصیات رفتاری

اصولاً به دلیل شجاعت و نترس بودن به عنوان سگ محافظ و جنگجو شهرت دارد. ماستیف امروزی یک نگهبان عالی و سگی مهربان نسبت به اعضای خانواده میباشد به ندرت پارس میکند ولی به طور غریزی نسبت به قلمرو و اعضای خانواده خود حالت دفاعی دارد با کودکان مهربان است آموزشها را به خوبی فرا میگیرد ماستیف علاقه زیادی به خشنود کردن صاحب خود دارد و به توجه و همراهی زیاد او نیازمند است هرگز ماستیف را تنبیه بدنی نکنید زیرا به شدت عکس العمل نشان خواهد داد. نسبت به غریبه ها حالت تهاجمی دارد و هرگز اجازه ورود به آنها نمیدهد مگر با موافقت صاحب خود. اگر در تولگی به خوبی اجتماعی نشود در بزرگسالی نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی پیدا می کند. ماستیف مشکل خس خس کردن و خُر و پُف با صدای بلند دارد.

فعالیت بدنی
این نژاد معمولاً آرام و تنبل است ولی ورزشهای منظم به سلامت او کمک می کند. در مکانهای عمومی باید از قلاده استفاده نمود.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه ورزش و فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپاتمان مناسب میباشد.

اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برای آنها فراهم میکند.

آراستگی
برس
کشیدن منظم و تمیز کردن سطح بدن با حوله مرطوب مناسب میباشد. استفاده از شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود ریزش مو در این نژاد متوسط میباشد.

مشکلات سلامتی 
مشکلات لگن و بیماری نفخ قابل ذکر میباشد بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین از دو یا سه وعده غذای سبک استفاده کرد بیماری هیپرپلازی مهبلی بیماری برگشتگی پلک به درون و همچنین بیماری کاردیو میوپاتی به ندرت دیده میشود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *