Kery Blue Terrier

کری بلو تریر (Kery Blue Terrier)

  • تاریخچه
    موطن نژاد کری بلو تریر کشور ایرلند میباشد که در آنجا به آیریش بلو تریر معروف است و سمبل ایرلند به شمار می آمد. علت نام گذاری رنگ پوشش بدن میباشد. هیچ توافق نظری در مورد اجداد این نژاد به وجود نیامده ولی عده ای معتقدند که این نژاد از پورتوگس واتر داگ منشاء گرفته است. عده ای نیز بر این اعتقادند که نژادهای ولف، سافت کوتد ویتن تریر آیریش تریر ولف هونز و تریرهای روسی و اسپانیایی بلو داگز) در به وجود آمدن کری بلو تریر سهیم بودهاند از این نژاد برای شکار جوندگان، چوپانی نگهبانی و حتی به عنوان سگ پلیس استفاده میشود این نژاد در سال ۱۹۲۴ در آمریکا به ثبت رسید.

خصوصیات ظاهری

کری بلو تریر سگی با جثه متوسط و عضلانی است که تمام خصوصیات و رفتارهای تریرها را دارا میباشد. در هنگام تولد به رنگ سیاه است که این رنگ با گذشت زمان به آبی تیره، طوسی تیره و روشن و قهوه ای تغییر میکند به هر حال رنگ پوشش در ۱۸ ماهگی به صورت ثابت در می آید. گوشها V شکل بوده حالت نیمه بر افراشته دارد چشمها فرو رفته و تیره و بینی سیاه رنگ میباشد. دم آن صاف است که همیشه آن را برافراشته نگاه میدارد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۱۵ تا ۱۸ ۱۵ تا ۱۸
ارتفاع (سانتی متر ) ۴۶ تا ۵۱

۴۴ تا ۴۸

 

خصوصیات رفتاری
سگی باهوش هوشیار و با اراده میباشد دیده بان خوبی است ولی حالت تهاجمی ندارد. سگ با محبتی است و ترجیح میدهد همه اوقات را در کنار اعضای خانواده و دوستان سپری ” کند. اصولاً با سایر حیوانات خانگی کنار میآید ولی ممکن است گاهی اوقات نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی داشته باشد. معمولاً بی دلیل پارس میکند که ممکن است این امر زیاد خوش آیند نباشد. حافظه قوی دارد و معمولاً افکار خود را دنبال میکند.

فعالیت بدنی
کری بلو تریر به ورزش علاقه دارد و از پیاده روی های روزانه به همراه صاحب خود لذت میبرد ولی اصولاً یک روز بیرون نرفتن او را چندان ناراحت نخواهد کرد.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب میباشد. اصولاً در داخل خانه پر تحرک است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم میکند.

آراستگی
باید موهای کری بلو تریر را هر ۶ هفته آراست همچنین باید موهای داخل گوش اصلاح شود زیرا بلندی موها سبب ایجاد جرم و چرک در گوش میشود ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است.باید هر هفته شانه و برس کشیده شود. اگر به تمیزی آن رسیدگی نشود این نژاد خیلی سریع کثیف میشود و بو میگیرد. این نژاد برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب میباشد.

مشکلات سلامتی
اصولاً سگ سالمی میباشد و طول عمر زیاد دارد برخی از آنها دارای مشکل کفل، آب مروارید و تومورهای پوستی میباشند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *