Dandie Dinmot Terrier

دندی دین تریر (Dandie Dinmot Terrier)

  • تاریخچه
    دندی دینمنت تریر از تریرهای بسیار قدیمی در منطقه بودر مابین اسکاتلند و انگلستان است. این نژاد حاصل آمیزش اسکاچ تریر با اسکای تریر میباشد که کولی ها و کشاورزان آن ناحیه این سگ را برای نابودی جانوران موذی و موش ها و همچنین شکار سمور،خرگوش و گورکن پرورش می دادند.

خصوصیات ظاهری
چشمانی درشت گرد و با احساس داشته سر نیز بزرگ و تماماً پوشیده از موهای -قرمز- قهوه ای تا خاکستری است یک کاکل پر پشت مو نیز بر روی سر دیده میشود پشت حیوان کشیده و پاهای آن کوتاه است پاهای جلویی تا حدی به طرف داخل خمیدگی .دارند بدن پوشیده از موهای دو لایه است که در بالا یک لایه زیر به رنگ خردلی تا فلفلی و در پایین یک لایه از موهای نرم تر قرار دارند.دندی دینمنت تریر دارای جثه ای ،بلند پاهای کوتاه و عضلانی سر بزرگ و پوشیده از موهای نرم و مانند و متناسب با بدن بینی ،سیاه دندانها منظم و به نسبت جثه حیوان بزرگ میباشد. گوشها کوچک ۷ تا ۱۰ سانتیمتر در دو سوی سر قرار گرفته اند چشمها ،تیره درخشان و شاداب است. دمش به بلندی ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر و قطر ۵ سانتیمتر میباشد پوشش خارجی از دو نوع موهای نرم و موهای زیر تشکیل شده که در قسمت بالای سر و روی گوشها حالت ابریشمی دارد. این نژاد دارای دو رنگ سماقی و خردلی میباشد توله هایی که والدین به رنگ خردلی دارند در هنگام تولد به رنگ قهوه ای پررنگ و کم رنگ و توله هایی که والدین سماقی ،دارند در هنگام تولد به رنگ سیاه و سرخ می باشند. برخی از آنها نیز دارای رنگ سیاه و سفید هستند.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۸ تا ۱۱ ۸ تا ۱۱
ارتفاع (سانتی متر ) ۲۰ تا ۲۸

۲۰ تا ۲۸

 

خصوصیات رفتاری

دندی دینمنت تریر سگی ،مهربان عاشق ،بازی ،شاداب مشتاق و شجاع است. همه را دوست داشته و رابطه خوبی با کودکان دارد برخی از نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند و پیشنهاد میشود از نگهداری دو حیوان نر در کنار هم خودداری شود اگر از سنین تولگی با گربه ها بزرگ شود با آنها کنار می آید ولی باید از تنها گذاشتن او با سایر حیوانات خانگی خودداری کنید نسبت به جثه صدای بلندی دارد. آموزش دادن به او مشکل نیست ولی گاهی اوقات حس لجاجت در دندی دینمنت تریر کار را مشکل می سازد.

فعالیت بدنی
اصولاً به فعالیت بدنی زیاد نیاز ندارد ولی پیاده روی های روزانه برای سلامتی آن مفید است.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. اصولاً بازیگوش و پر تحرک بوده، یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای او میباشد هرگز او را در مکانهای عمومی و فضای آزاد از قلاده رها نکنید چرا که علاقه زیادی به تعقیب گربه ها و سایر حیوانات دارد.

آراستگی
به برس زدن منظم نیاز دارد تا موهای مرده از سطح بدن جدا شوند ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است.

مشکلات سلامتی
غالباً سگ سالمی است ولی کم کاری غده تیروئید در سگهای پیر شایع میباشد. صرع و گلوکوم نیز قابل ذکر است اگر به سگ بیش از انداه غذا داده شود امکان بروز مشکلات ستون فقرات در اثر سنگینی وزن ممکن میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *