Cairn Terrier

کی رن تریر (Cairn Terrier)

  • تاریخچه
    در اواخر قرن نوزدهم سگهای تیپ اسکاتیش تریر مورد اصلاح نژاد قرار گرفتند. در سال ۱۹۰۹ نمایشگاهی از سگهای مو کوتاه در جزیره اسکای برگزار شد و به این ترتیب در سال ۱۹۱۰ اسکای تریر مو کوتاه نیز به ثبت رسید که این مسئله داوران نمایشگاه ها را در داوری خود با اشکال روبرو کرد. لذا در خواست تغییر نام اسکای تریر مو کوتاه به کی رن ترپر طرح گردید.

خصوصیات ظاهری
در ظاهر فعال سخت کوش و با طراوت .است ساختار بدنی قوی و جمع و جوری دارد. بر روی پنجه های قدامی خود و متمایل به جلو می.ایستد اندامهای حرکتی ،حیوان قوی و دارای دنده های یهن است. حرکات سریع و آزادانه ای دارد ظاهر روباه مانند این سگ اصلی ترین خصوصیت در میان تریرها میباشد.

رنگ
قرمز، حنایی، خاکستری، گندمگون و تقریباً سیاه. قسمتهای انتهایی بدن نظیر گوشها و پوزه، تیره و بسیار مشخص میباشند.

پوشش خارجی
دارای یک پوشش خارجی مضاعف است. پوشش خارجی زیاد و سخت می باشد ولی پوشش ،زیرین ،کوتاه نرم توده ای و خز مانند است.

سر و جمجمه
پهن، متناسب و محکم است قسمت پیشانی کاملاً از مو پوشیده شده است. پوزه قوی داشته ولی سنگین نیست فک بسیار قدرتمندی دارد که به طور متناسبی قرار گرفته است.

چشم ها
با فاصله از یکدیگر قرار گرفته و اندازه متوسطی دارند ابروها به رنگ میشی تیره و با موهای زبر و درهم و برهم میباشند.

گوش ها

برافراشته کوچک و مشخص بوده ولی نزدیک به هم قرار نگرفته اند.

دهان
دارای فک قوی با دندان های بزرگ میباشد.

گردن
گردن کوتاه نیست بلکه به صورت کشیده است.

اندامهای حرکتی جلویی
ساق پاها از اندازه و طول متوسطی برخوردار بوده شانه های شیبداری دارند. ساقها در ناحیه مفصل آرنج به بیرون متمایل نبوده و پوشیده از موهای زیر میباشند.

بدن
متراکم بوده دارای ناحیه پشتی صاف و متوسطی میباشد دنده ها پهن و کاملاً به سمت بیرون برجسته اند.

اندامهای حرکتی عقبی

بسیار مستحکم و قوی میباشند.

پاها
پاهای جلویی طویل تر از پاهای عقبی بوده بالشتکهای پایی ضخیم و محکمی دارند. پوشش خارجی موهای نرم یا فر جزء خصوصیات نامطلوب میباشد هر چند که حالت موج دار کم در بین موها قابل قبول است.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۶ تا ۸ ۶ تا ۸
ارتفاع (سانتی متر ) ۲۵ تا ۳۳

۲۳ تا ۳۰

خصوصیات رفتاری
کی رن تریر سگی سخت ،کوش خستگی ناپذیر باهوش بسیار شجاع و نترس باوفا و با محبت میباشد. سگ مستقلی بوده، به نظر می آید حس استقلال طلبی در ماده ها بیشتر باشد، اصولاً نر ها پر محبت تر هستند. آموزش به این نژاد آسان است. رابطه خوبی با کودکان دارد و به بازی با آنها علاقه می ورزد. اگر در دوران تولگی تحت آموزشهای لازم قرار نگیرد ممکن است در بزرگسالی زیاد پارس کند و موجب مزاحمت شود کی بن تریر به کندن زمین علاقه زیادی دارد بنابراین نباید او را در فضای سبز رها کرد. گاهی اوقات میتواند در دفاع از قلمرو خود نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی پیدا کند.

فعالیت بدنی

دویدن در یک حیاط کوچک میتواند کافی باشد ولی اگر در آپارتمان زندگی می کنید سگ خود را برای پیاده روی روزانه به بیرون و ترجیحاً به پارک ببرید.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب است اصولاً در داخل خانه فعال و برای نگهداری نیازی به حیاط ندارد.

آراستگی
پوشش پر پشت کی بن تریر به برس زدن و شانه کشیدن روزانه نیاز دارد تا به حالت نمدی در نیاید. ماهیانه یک بارآن را بشویید و قبل از خشک شدن موها را شانه بکشید گوشه چشمها و داخل گوشها را مرتباً تمیز نمایید و ناخنها را کوتاه نگه دارید ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است.

مشکلات سلامتی
از غذا دادن زیاد خودداری کنید چرا که استعداد زیادی در چاق شدن دارد ممکن است نسبت به کک ها آلرژی نشان دهد. پوزه در قسمت بالا و یا پایین قرار گرفته چشمهای بسیار برجسته یا بسیار فرو رفته، گوشهای بسیار بزرگ یا گرد و قسمتهای راسی آن فاقد پوشش مویی زیادی داشته باشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *