Bull Terrier

بول تریر (Bull Terrier)

  • تاریخچه
    در سال ۱۸۳۰ هنگامی که جنگ بولداگ علیه گاوهای وحشی در اوج شهرت خود بود پرورش دهندگان به فکر افتادند تا نژادی وحشی تر را به وجود آورند این عمل را با آمیزش بولداگ و تریر انگلیسی قدیمی و نیز استفاده از پوینتر اسپانیایی انجام گرفت. البته بول ترپر جنگنده خیلی موفقی نبود. بعدها نوع مینیاتوری آن برای نگهداری آسان در بین مردم گسترش یافت
    خصوصیات ظاهری پوشش خارجی پوشش خارجی بول تریر ،کوتاه زیر در ملامسه ،بوده از زرق و برق خاصی برخوردار است. پوست محکمی نیز دارد.

رنگ
در پوشش خارجی سفید خالص لکه هایی بر روی سر قابل ملاحظه است. در سگهای رنگی ترجیحاً به صورت گندمگون میباشند وجود رنگدانه های پوستی نباید مورد توجه قرار گیرد.
ظاهر عمومی بول تریر یک جنگجوی مشهور است از ساختار بدنی قوی و عضلانی برخوردار بوده، کاملاً متناسب و فعال میباشد این سگ ظاهری زیرک و باهوش دارد سگی بسیار شاداب و با خلق و خوی خوب و نظم خاصی میباشد در هنگام حرکت پاهای جلو و عقب از نمای جلو یا طرفین به صورت موازی یکدیگر حرکت مینمایند.

سر و جمجمه
کشیده، پهن و قوی میباشد از نمای جلو بیضی شکل تخم مرغی شکل است. قسمت رأسی جمجمه خصوصاً در بین دو تا گوش تقریباً پهن میباشد نیم رخ سگ به آرامی و از نقطه راسی جمجمه تا نوک بینی که باید سیاه رنگ ،باشد دارای انتهایی به سمت پایین میباشد منخرین بـ خوبی رشد نموده و فک پایین قوی است.

چشم ها
به صورت مورب قرار داشته و باریک مثلثی ،شکل هلالی تیره رنگ همراه با شیار می باشد. فاصله میانی نوک بینی تا چشمها برابر فاصله چشمها تا رأس جمجمه میباشد.

گوشها
گوشها کوچک، باریک و نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند گوشها سفت و برافراشته بوده، نوک گوشها نیز متمایل به بالا میباشد.

دهان
دندانها منظم قوی و متناسب با اندازه بدن میباشد دندانهای جلویی فک بالا در مقابل دندانهای جلویی فک پایین قرار گرفتهاند لبها نیز متناسب میباشند.

گردن
بسیار عضلانی کشیده و کمانی شکل بوده از سمت شانه ها به سمت . و فاقد هر گونه پوست شل میباشد. اندام های حرکتی جلویی سر حالت مخروطی داشته شانه ها قوی و عضلانی میباشند ستیغ شانه پهن بوده و به دیواره قفسه سینه چسبیده و شیب مشخصی به سمت پشت دارد ساقهای جلویی دارای استخوانهای مدور و بسیار قوی است و سگ به راحتی بر روی آنها می.ایستد از طول متوسطی برخوردار بوده و کاملاً موازی می باشند. آرنج ها راست نگه داشته شده و بخولقها قوی و متمایل به سمت راست میباشند.

بدن
کاملاً مدور همراه با دنده های مشخص و عمق زیاد از جدوگاه تا سینه میباشد، به طوری که بدن در این قسمت به زمین نزدیک تر است تا ناحیه شکمی ناحیه پشتی کوتاه و قوی بوده در امتداد ناحیه جدوگاه قرار دارد و در بالای ناحیه کمر دارای کمی انحنا است خط پایینی از ناحیه سینه تا شکم یک منحنی زیبا متمایل به سمت بالا را تداعی مینماید قفسه سینه در نمای جلو پهن میباشد. اندام های حرکتی عقبی ساقهای عقبی در نمای پشتی موازی میباشند رانها عضلانی و بسیار رشد یافته می باشند. مفاصل استافیل کاملاً خمیدگی داشته مفصل خرگوشی کاملاً زاویه دار است. استخوانها نیز کوتاه و قوی هستند.

پاها
گرد جمع و جور همراه با پنجه های کمانی شکل میباشند کوتاه بوده در قسمت پایین قرار دارد در قسمت پایه ضخیم بوده به سمت نوک حالت مخروطی می یابد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۰ تا ۳۶ ۵۱ تا ۶۱
ارتفاع (سانتی متر ) ۱۱ تا ۱۵

۲۵ تا ۳۳

خصوصیات رفتاری
این حیوان سگی با روحیه جنگنده است و علت نامگذاری آن با عنوان گلادیاتور تریرها نیز همین باشد. در صورتی که خوب آموزش ببیند حیوانی بسیار اجتماعی میشود به انسان ها علاقه زیادی دارد و میتواند به دوستی وفادار و از خود گذشته برای آنها تبدیل گردد. همچنین رفتار خوبی با کودکان دارد ولی در برابر سایر سگها باید بسیار مراقب رفتار او بود در واقع یک سگ جنگجو محسوب میشود و میتواند در جایگاه خود حیوان بسیار خطرناکی به نظر برسد. اگر با دندانهای خود چیزی را گاز بگیرد، جدا کردنش بسیار مشکل خواهد بود حیوانی لجباز است و امروزه نگهداری آن در بسیاری از کشورها ممنوع شده است متوسط طول عمر این حیوان ۱۱ تا ۱۳ سال میباشد.

فعالیت بدنی
این نژاد به فعالیت روزانه تقریباً زیادی نیاز دارد باید در اماکن عمومی از قلاده استفاده شود تا از جنگیدن او با سایر سگها جلوگیری شود در صورت عدم فعالیت بدنی کافی خیلی سریع چاق و تنبل می شود.

شرایط نگهداری
به شرط داشتن فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب میباشد. خیلی پر تحرک است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را فراهم می.کند همچنین این نژاد هوای گرم را ترجیح میدهد.

آراستگی

آراستن موهای کوتاه و صاف بول تریر آسان میباشد. برس کشیدن متناوب و تمیز نمودن سطح بدن با یک دستمال زیر مناسب میباشد ریزش مو در این نژاد متوسط است و دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد.

مشکلات سلامتی
اصولاً سگهای سالمی هستند ولی گاهی اوقات دچار کمبود روی میشوند که این مسئله مرگبار میباشد. برخی ناشنوا متولد میشوند (خصوصاً در رنگهای سفید برخی دارای مشکل جابجایی کشکک پا و برخی نرها مشکل ترشح تستوسترون دارند که باعث میشود نسبت به قلمرو خود خیلی حساسیت نشان دهند همچنین نسبت به شپش و کک ها حساسیت دارند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *