Bedlington terrier

بدلینگتون تریر (Bedlington terrier)

تاریخچه
منشاء سگ بدلینگتون تریر به نواحی شمال انگلیس میرسد بر پایه شواهد موجود در قرن ۱۹ میلادی کولی های جنگلهای روتبری در آمبریایی شمالی در انگلیس، آن را پرورش داده و از آن برای شکار خرگوش استفاده می کردند. در واقع این سگ از آمیزش بین دو نژاد دینمونت و وایپر ایجاد شده است به این حیوان اصطلاحاً قلب شیر در پوست بره نیز میگویند زیرا از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به بره دارد، ولی در واقع حیوانی بسیار شجاع و جسور تند رو است . به علت چابکی و سرعت فوق العاده در مسابقات و نیز توانایی بی نظیر در زمینه ،شکار عمدتاً از آن برای شکار خرگوش و موشهای صحرایی استفاده می شود. امروزه به عنوان سگ نگهبان در منازل نگهداری شده و در برخی کشورها نیز به عنوان نگهبان اتومبیل به کار میرود.

خصوصیات ظاهری
سگی با وقار و مقاوم است سر و گردنی کشیده و دراز داشته و به دلیل داشتن پاهایی بلند حیوانی به حساب میآید بدن این نژاد از موهایی نرم و پنبه ای شکل پوشیده شده است که روی پوستش را به خوبی میپوشاند در بالای گوشها نیز موی کمی دارد رنگ پوشش بدن سفید تا آبی خاکستری روشن میباشد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۸ تا ۱۰ ۸ تا ۱۰
ارتفاع (سانتی متر ) ۴۱ تا ۴۳

۳۸ تا ۴۱

 

خصوصیات رفتاری

حیوانی باهوش باوقار و جذاب بوده که اغلب تبدیل به موجودی عصبی می شود. از این رو دائماً باید از نظر روانی مراقب او بود در عین حال که سگی سرسخت و لجباز است ولی طبیعتی مهربان داشته به ورزش کافی و جست و خیز فراوان نیازمند است. این نوع تریر شبیه سایر اقوام خود در خانواده تریرها تمایل زیادی به کندن زمین دارد متوسط طول عمر این حیوان ۱۴ تا ۱۵ سال می باشد.

فعالیت بدنی
بدلینگتون تریر به میزان معینی به فعالیت بدنی و ورزش در روز نیاز دارد و در غیر این صورت همانند سایر تریرها به یک حیوان شرور در داخل خانه تبدیل میشود.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی ،روزانه برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. غالباً در داخل خانه پر تحرک بوده، نیازی به حیاط ندارد.

آراستگی
ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز میباشد و هر ۶ هفته موها باید توسط متخصص کوتاه شود. به طور منظم نیاز به شست و شو دارد و گوشها باید مرتباً تمیز شوند. گرچه بر خلاف اکثر نژادها، شستن بدلینگتون تریر باعث خشکی پوست نمیشود ولی باید از زیاده روی در شست و شوی آن خودداری کرد. بدلینگتون تریر سگ مناسبی برای افراد دارای آلرژی نسبت به موی حیوانات است.

مشکلات سلامتی
بدلینگتون تریر میتواند به مشکلات ارثی کند و بیماریهای کلیوی مبتلا گردد. مشکلات تیروئید بیماری های چشم مانند آب مروارید و بیماری شبکیه قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *