Border Terrier

بردر تریر (Border Terrier)

  • تاریخچه
    منشاء نژاد بردر تریر انگیسی اسکاتلندی بوده ارتباط خانوادگی نزدیکی با تریرهای دندی دینمونت و بدلینگتون دارد به علت توانمندی زیادش در سازگاری با زمین های سخت و همچنین توانایی ویژه آن در زمینه شکار عمدتاً از آن به عنوان سگ شکاری استفاده می شده است. با توجه به این که از لحاظ جثه جزء کوچکترین تریرها به حساب میآید لذا قادر است به باریکترین حفره های لانه خرگوش و روباه وارد شود تا سال ۱۹۱۳ حتی در جنوب انگلیس هم ناشناخته بود ولی امروزه در تمام جهان حتی در آفریقا هم به خوبی شناخته شده است. در سال ۱۹۲۵ این حیوان باعث نجات ۴۹ نفر از مرگ گردید. امروزه از این سگ هم به عنوان حیوان خانگی و هم به عنوان سگ شکاری خصوصاً در نواحی مرزی انگلستان استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
این حیوان دارای جثه ای خوش فرم با اندازه ای متوسط است صورت آن خصوصاً در ناحیه پوزه شباهت زیادی به سمور دارد بدن پوشیده از موهای زبر به رنگهای زیبا همچون قرمز – حنایی تا آبی – خاکستری است. در واقع این نوع پوشش بدن حیوان را در برابر شرایط آب و هوایی بد، حفظ می کند.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۶ تا ۷ ۵ تا ۶
ارتفاع (سانتی متر ) ۳۳ تا ۴۱

۲۸ تا ۳۶

 

خصوصیات رفتاری
سگی ،شاداب ،مهربان بسیار با هوش و قابل اعتماد است ولی در شکار خرگوش و سمور چهره ای بی رحم و خشن به خود میگیرد اصولاً این حیوان اهل جنگ و نزاع نیست، ولی اگر به خوبی اجتماعی نشده باشد ممکن است در برخورد با سگهای دیگر تصمیم به نزاع و درگیری بگیرد. سگی پر انرژی و فعال بوده، با توجه به خلق و خوی مهربانی که نسبت به اعضای خانواده از خود نشان می دهد حیوان مناسبی برای نگهداری در منزل محسوب می.شود ولی به این نکته نیز باید توجه کرد که مقابل او باید بسیار جدی بود متوسط طول عمر این حیوان ۱۳ تا ۱۴ سال میباشد.

فعالیت بدنی
بردر تریر آموزش دیده برای شکار دارای استقامت بدنی بالایی است و به فعالیت بدنی قابل توجهی نیاز دارد.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه آرام بوده یک حیاط کوچک برای او کافی است.

آراستگی
موهای زبر و سیمی مانند آن به برس کشیدن هفتگی نیاز دارد استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای افراد دارای آلرژی نسبت به موی حیوانات ایده آل است.

مشکلات سلامتی
نسبت به درد بسیار حساس بوده بیماری صرع متابولسیم ضعف عضلانی و بیماریهای عصبی نیز قابل ذکر است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *