Airdale Terrier

آیردل تریر (Airdale Terrier)

تاریخچه
منشاء سگ آیردل تریر به نواحی شمالی انگلستان میرسد در واقع بزرگ جثه ترین نوع تریر محسوب میشود ولی نسبت به سایر اقوام خود کمتر حالت تهاجمی داشته و علاقه زیادی به شکار موش و سایر جوندگان کوچک دارد البته به علت جثه بزرگ قادر نیست داخل حفره های لانه این جوندگان وارد شود. امروزه به عنوان سگ نمایش سگ نگهبان و گاه به عنوان یک سگ همه کاره در اداره پلیس از آن استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
بزرگ جثه ترین نوع تریر بوده و در واقع سلطان تریرها محسوب می.شود. از لحاظ ظاهری سگی با جثه متناسب و خوش فرم است پوزه آن کشیده بوده از جلوه های جذاب چهره این حیوان، وجود ابرو، سبیل و ریش برجسته و زیبایی است که توجه هر انسانی را به خود جلب میکند گوشها V شکل است و تا روی پیشانی خم میشود دم نیز کشیده بوده رو به بالا قرار میگیرد. بدن پوشیده از موهای زیر کوتاه و پرپشتی است که در ناحیه پشت حیوان به علت تغییر رنگ، حالتی شبیه زین به خود گرفته است. به عبارت دیگر رنگ بدن در این ناحیه و همچنین در قسمت دم سیاه رنگ است در حالی که سایر نقاط بدن پوشیده از موهای خرمایی تا بلوطی است.

 

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۳ تا ۲۹ ۱۸ تا ۲۰
ارتفاع (سانتی متر ) ۵۶ تا ۶۱

۵۶ تا ۶۱

خصوصیات رفتاری
به شرط این که به خوبی اجتماعی شده باشد معمولاً با کودکان مهربان است. ولی بازی آنها با بچه های خیلی کوچک توصیه نمیشود این نژاد به محبت و احترام نیاز دارد شجاع و مدافع است و به ندرت با غریبه ها خو میگیرد سگی باهوش بازیگوش و با وفا است و میتواند به صورت حرفه ای مورد آموزش قرار گیرد توله های این نژاد علاقه زیادی به بازی و جست و خیز دارند. آیردل تریر عاشق جلب توجه است و علاقه دارد صاحب خود را خشنود سازد. آنها خیلی شاداب هستند ولی در صورتی که به درستی تربیت نشده باشند میتوانند به سگی جنجالی و آشوبگر تبدیل شوند. همچنین می تواند به سادگی بیاموزد و به سرعت به آنچه از او درخواست میشود عکس العمل نشان میدهد آیردل تریر عاشق مسابقه و رقابت است و معمولاً به خوبی با حیوانات دیگر کنار میآید ولی گاهی اوقات نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارد.

فعالیت بدنی
این نژاد برای انجام کارهای سخت پرورش یافته و به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد. آنها عاشق بازی با توپ، شنا، آوردن وسایل و دویدن پشت دوچرخه میباشند. اگر به حد کافی ورزش نکند خیلی زود آزرده و کسل میشود و میتواند به خودش آسیب برساند. البته میزان فعالیت بدنی آنها پس از دو سالگی کاهش مییابد.

شرایط نگهداری
آیردل تریر برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمیشود آنها خیلی پر تحرک هستند و حداقل به یک حیاط متوسط برای زندگی نیاز دارند. آراستگی آیردل تریر دارای پوشش مضاعف و موهای کوتاه و زیر .است موهای آن را باید دوبار در سال تمیز و کوتاه کرد. شانه زدن روزانه کافی است مو و ریش آنها به سادگی کثیف میشود به همین دلیل باید ریش آنها را روزانه شست تا آثار و باقی مانده غذا تمیز شود ریزش مو در این نژاد کم است.

مشکلات سلامتی
نژاد مقاومی است ولی گاهی دچار عفونت چشم و پوست میگردد اگر پوست سگ شما خشک است باید به غذای او روغنهای امگا ۳ و امگا ۶- اضافه کنید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *