Siberian Husky

سیبرین هاسکی (Siberian Husky)

  • تاریخچه
    به نظر میرسد نژاد سیبرین هاسکی یکی از سگهایی باشد که زودتر از سایرین اهلی شده است. این حیوان منحصراً برای کشیدن سورتمه روی برف مورد استفاده قرار میگرفته و امروزه نیز از آن برای شرکت درمسابقات پرطرفدار سورتمه کشی استفاده میشود این مسابقات هم اکنون در سراسر بریتانیا آمریکا و اروپا رایج شده است.
    در واقع توانایی فوق العاده او در حمل سورتمه در میان انبوه ،برف او را به سگی استثنایی با استقامت بالا تبدیل نموده است.

خصوصیات ظاهری

این سگ از لحاظ ظاهری بسیار زیبا و با شکوه بوده و چهره ای شبیه به گرگ دارد. ولی در واقع حیوانی آرام و مهربان است و به خوبی با انسان اخت میشود دارای چشمانی بسیار زیبا و فراخ با رنگ قهوه ای یا آبی است که در صورت حیوان به خوبی جلب نظر می.کند گوشها کوتاه و راست بوده و تناسب خوبی با اندازه سر دارد سطح بدن از موهای نه چندان بلندی به رنگ قهوه ای تا آبی خاکستری پوشیده شده که در ناحیه سینه و اندامهای حرکتی به رنگ سفید تا کرم دیده میشود. بدن به خصوص ناحیه پشت و کمر کاملاً عضلانی و قوی است و دمی کلفت و فر خورده دارد.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۰ تا ۷۳ ۱۶ تا ۲۲
ارتفاع (سانتی متر) ۵۳ تا ۶۰

۵۱ تا ۵۶

 

خصوصیات رفتاری

این حیوان بسیار مهربان دوست داشتنی و صبور است و هر کس که این سگ را به عنوان دوست و همدم صمیمی خود انتخاب کند از داشتن آن لذت زیادی خواهد برد رفتار این سگها با اطرافیان کاملاً دوستانه و همراه با مدارا بوده و به ندرت ممکن است عصبانی شوند. شاید بتوان گفت که حضور و فعالیت در سرزمینهای سرد سیری قابلیت صبر و بردباری آنها را افزایش داده است. ولی در عین حال برخی از خصوصیات سلطه جویانه در آنها وجود دارد که در اثر تربیت صحیح به خوبی تحت کنترل قرار میگیرد.

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد ولی نباید او را در هوای گرم به انجام ورزشهای سخت وادار نمود. یک حیاط بزرگ با نرده یا دیوارهای بلند پیشنهاد میشود توجه کنید تا نرده ها در زیر خاک نیز بلند و محکم باشند چرا که هاسکی علاقه زیادی به کندن زمین دارد.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان پیشنهاد نمیشود بسیار فعال بوده به یک حیاط بزرگ برای زندگی نیاز دارد به دلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرم استفاده شود این نژاد زندگی به صورت گروهی را ترجیح میدهد حداقل دوتایی)

آراستگی
به جز در فصول ریزش مو به آراستن زیادی نیاز ندارد دو بار در سال ریزش مو دارد برس کشیدن با شانه آهنی پیشنهاد میشود.

مشکلات سلامتی
اصولاً سگ سالمی است مشکلات ،کپل بیماریهای چشم مانند آب مروارید و تورم پوست ناشی از کمبود روی قابل ذکر است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *