Dachshound

داشهاند (Dachshound)

  • تاریخچه
    منشاء سگ داشهاند آلمان بوده از دو کلمه به معنای گورکن و سگ آمده و ترجمه نام آن سگ گورکن) می باشد. به این حیوان در زبان فرانسه و در زبان آلمانی
    نیز میگویند این سگ در ایران تحت عنوان سگ سوئیسی مشهور است در مجسمه های مصر باستان سگهایی مشابه آن دیده شده است و برخلاف تصور عموم سگی شکاری است در کتابی به جای مانده از قرون وسطی به این نژاد اشاره شده و این طور بیان شده که این سگها گورکنها را تعقیب میکردند. البته در برخی نقاط نیز به شکار خرگوش میپرداخته اند به هر حال بهره گیری از این نوع حیوان برای شکار گورکن بوده است. به علاوه سگهای داشهاند در مقابله با گرازهای وحشی نیز مداخله می کرده اند. داشهاند سگی شکاری است و امروزه نیز در مزارع به شکار ،موش گورگن و روباه استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
به این نژاد به هوش و ذکاوت بالا معروف است و از نظر خصوصیات کامل است. آماده حمله و دفاع بوده با وفا و فرمانبردار میباشد تمام حواس در این نژاد کامل بوده و ردیابی برای این حیوان راحت است. ساختار بدنی و خصوصیات برجسته آن را برای شکار موجودات مناسب ساخته است. این سگ علت خصوصیاتی مانند ،اشتیاق ،تیزبینی حس شنوایی قوی و پارس کردن با صدای بلند، مناسب برای ردیابی است. این سگ نژاد خوب اسپورتینگ بوده که دارای حس شامه قوی است و به خوبی به جستجوی شکار پرداخته و شکار را بر میگرداند این سگ مشخصاً دارای استعداد عالی بوده به راحتی به یک حیوان خانگی تبدیل خواهد شد نژاد داشهاند دارای ۶ تیپ مختلف میباشد .

(۱) داشهاند با موهای صاف

(۲) داشهاند با موهای بلند

(۳) داشهاند با موهای سیمی شکل

(۴) داشهاند مینیاتوری با موهای صاف

(۵) داشهاند مینیاتوری با موهای بلند

(۶) داشهاند مینیاتوری با موهای سیمی شکل

ظاهر عمومی

(۱) داشهاند با موهای صاف : دارای بدنی ،کشیده کوتاه با پاهای کوچک و همچنین دارای جثه کوچک عضلانی و ظاهری باهوش میباشد ارتفاع در قسمت شانهها نصف طول بدن از قسمت استخوان سینه تا پایه دم ،بوده قطر قفسه سینه دو برابر ارتفاع بدن در محل شانه ها است. در زمان استراحت دم با زمین برخورد نمی.کند گوشها هنگام کشیده شدن به جلو نباید تا پشت بینی امتداد یابند.

(۲) داشهاند با موهای بلند : رنگ ،اندازه شکل و خصوصیات این سگ بسیار شبیه سگ نژاد داشهاند با موهای صاف است با این تفاوت که دارای موهای بلند و نرم میباشد.

(۳) داشهاند با موهای سیمی :شکل مشابه موارد بالا است کل بدن از موهای زبر و یکنواخت پوشیده شده و این پوشش فقط در زیر ،فک ابروها و گوشها وجود ندارد ابروها پرپشت بوده، موهای گوشها صاف و حالت ریش مانند بر روی چانه وجود دارد.

(٤) داشهاند مینیاتوری با موهای صاف : پوشش خارجی حیوان ،کوتاه پرپشت و صاف بوده کاملاً تمام قسمتهای بدن را پوشانده است.

(۵) داشهاند مینیاتوری با موهای بلند : پوشش خارجی ،نرم صاف و کمی حالت موج دار دارد. در زیر گردن و در زیر قسمتهای دیگر بدن و پشت ساق ،پاها پوشش خارجی از طول زیادی برخوردار است. موهای زیاد بر روی پاها جزء شرایط مطلوب نمیباشد.

(٦) داشهاند مینیاتوری با موهای سیمی شکل به جز اندازه از نظر دیگر مشخصات، مشابه مشخصات داشهاند استاندارد با موهای سیمی شکل میباشد. وزن حیوان از ۵ کیلوگرم فراترنمی رود.

رنگ
قهوه ای تیره قرمز تیره قرمز ،روشن سیاه و قهوه ای متمایل به ،زرد ،شکلاتی و خالخالی، بینی و چنگالها، سیاه بوده و در نژاد شکلاتی رنگ معمولاً قهوه ای میباشد.

سر و جمجمه
سر و جمجمه از نمای بالا و نیم ،رخ طویل و مخروطی شکل بوده و بدون برجستگی مشخص صورت میباشد نه زیاد باریک و نه زیاد .پهن صورت کشیده و باریک بوده، لبها کاملاً پایین افتاده و فک پایین را میپوشاند.

چشم ها
بیضی شکل با اندازه متوسط و به صورت مورب قرار گرفتهاند از نظر رنگ چشم ها تیره و نافذ بوده، به جز در مورد نژاد شکلاتی رنگ که ممکن است رنگ چشم روشن تر باشد.

گوشها
گوشها پهن و گرد بوده و اندازه متوسطی دارند پشت گوشها بلند و نزدیک گونه ها قرار گرفته و بسیار متحرک میباشند.

دهان
دندان ها بسیار قوی میباشند.

گردن
کاملاً کشیده عضلانی و بدون غبغب بوده و کمی انحناء دارد.

اندام های حرکتی جلویی
قفسه سینه بیضوی و کشیده با دندههای ارتجاعی به سمت ناحیه کمری میباشند. استخوان جناغ سینه مشخص ،بوده ستیغ شانه ای ،بلند پهن و زاویه دار است ساق پاهای جلویی در نمای جانبی منطبق بر پایینترین نقطه خط سینه ای است بازوی بالایی از طول متوسطی برخوردار بوده و در گوشه راست ستیغ شانه ای واقع شده است بازوی ،پایینی در مقایسه با دیگر حیوانات بسیار کوتاه بوده کمی متمایل به سمت داخل و نسبتاً صاف میباشد.

بدن
کشیده و عضلانی میباشد. خط پشتی در قسمت شانه ها کمی گود بوده در ناحیه کمر کمی انحنا دارد اندامهای حرکتی ،عقبی بالاتر از شانه ها قرار نمی گیرند.

اندامهای حرکتی عقبی
ناحیه کفل ،گرد کامل و پهن می.باشند استخوانهای ،لگن ،پهن محکم و نسبتاً زاویه دار می باشند استخوانهای ران نیز محکم ،بوده از طول مناسبی برخوردار است و در گوشه های راست استخوان لگن واقع شده اند در مقایسه با حیوانات دیگر رانها کوتاه میباشند. مفاصل زانویی کامل بوده اندام خلفی سگ نباید بلندتر از شانه ها قرار بگیرند.

پاها
پاهای جلویی پهن مستقیم و کمی متمایل به سمت بیرون بوده پاهای عقبی کوچکتر و باریک میباشند. پنجه ها نزدیک به هم و دارای انحنای مشخصی در هر پنجه می باشند. همچنین دارای ناخنهای محکم و بالشتکهای کف پایی محکمی هستند.
دم
بالا قرار گرفته قوی و مخروطی شکل است و همچنین طول و انحنای مناسبی دارد.

انواع

وزن (کیلو گرم( ارتفاع (سانتی متر)

ستاندارد

9

۳۵ تا ۴۵

مینیاتور

4

35

عروسکی ( خرگوشی) 3 تا 5

30

خصوصیات رفتاری

حیوانی ،آرام دوست داشتنی مطیع و باهوش بوده طبع وفاداری و سخاوتمندی آن نظر هر کسی را به خود جلب میکند علاقه زیادی به جست و خیز و فعالیت داشته و از توانایی فوق العاده ای در زمینه شکار برخوردار است. از آن میتوان به عنوان سگ خانگی نیز بهره جست، هر چند که نگهداری و تربیت آن کمی مشکل است طول عمر نسبتاً طولانی داشته و حدود ۱۴ تا ۱۷ سال عمر میکند.
فعالیت بدنی
سگهای بسیار فعالی هستند و به پیاده روی و بازی در پارک علاقه زیادی دارند ولی باید مواظب بود، زیرا به دلیل جثه کوچک آنها ممکن است دیده نشوند از پریدن آنها از ارتفاع جلوگیری کنید چون میتواند صدمات جدی وارد سازد.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند. در داخل خانه پر تحرک بوده، برای نگهداری نیازی به حیاط ندارند.

آراستگی
تیپ مو بلند آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد پوشش سیمی در تیپ دو نیاز به کوتاه کردن و آراستن دوبار در سال دارد و در تیپ مو کوتاه تمیز کردن با یک پارچه نمدار کافی میباشد. میزان ریزش مو در این نژاد متوسط میباشد.

مشکلات سلامتی
دچار مشکلات دیسک کمر می.شوند مشکلات دستگاه ادراری و بیماریهای قلبی نیز قابل ذکر میباشد دیابت و اضافه وزن یکی از مشکلات بزرگ در سلامتی داشهاند به شمار می رود. از دیگر مشکلاتی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از فک جلو آمده یا عقب ،رفته مفصل آرنج بیرون زده پنجه های متمایل به سمت داخل مفاصل زانویی گاوی ،شکل پوشش نامناسب، چشمهای بسیار روشن قفسه سینه ،باریک استخوان سینهای کاملاً بـ برجسته فرورفتگی در پشت کتف پشت فرورفته ناحیه کفل بالاتر از ناحیه ،جدوگاه زاویه و شیب نامناسب اندامهای حرکتی جلویی و عقبی ساق پاهای بسیار بلند پنجه های دارای برگشتگی زیاد به بیرون عضلات ،ضعیف گوشهای بسیار بلند تا خورده یا نازک برجستگی صورت بسیار مشخص سر بسیار باریک بسیار پهن یا بسیار کوتاه غبغب و دم بسیار کوتاه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *