Blood Hound

بلاد هاند (Blood Hound)

  • تاریخچه
    قدمت نژاد بلادهاند تقریباً به هزار سال می رسد. همچنین پلاد هاند را با نام فلمیش هاند میشناسند. اجداد او را احتمالاً نژادهای سوییس جورا هاندز آمریکن کون هاندز، برزيلين فيلا براسیلیپرو” و باواریان مانتن هانــده تشکیل می دهند.امروزه این نژاد فقط به رنگهای قهوه ای مشکی یا قرمز – قهوه ای یافت میشود در صورتی که بلاد هاندهای به رنگ سفید در قرون وسطی نیز وجود داشته اند. از بلاد هاند به عنوان سگ شکاری و برای تعقیب برده ها و کودکان گمشده استفاده می شده است.

خصوصیات ظاهری

رنگ
رنگهای معمول عبارتند از سیاه و قهوه ای مایل به زرد قرمز و قهوه ای مایل به زرد و زرد مایل به قهوه ای رنگهای تیره تر هم گاهی اوقات در نژادهایی با رنگ موی روشن به صورت پراکنده دیده میشود. مقدار کمی هم رنگ سفید در قسمت سینه پاها و بالای نواحی کفل دیده میشود.

پوشش خارجی
صاف کوتاه و براق است.

سر و جمجمه

سر نسبت به طول بدن باریک و کشیده است و به سمت انتهای پوزه باریک میشود. بنابراین از نظر ظاهری به دو طرف پهن و کشیده شده و متناسب با اندازه جمجمه میباشد. کل طول سر از خلفی ترین قسمت برجستگی پس سر تا انتهای ،پوزه باید بیشتر در سگهای نر ۳۰ سانتی متر و بیشتر در سگهای ماده ۲۸ سانتی متر .باشد جمجمه طویل و باریک با برجستگی مشخص پس سر می باشد. ابروها برجسته نیست قسمت جلویی صورت کشیده و عریض است پوست ناحیه سر بسیار شل بوده و زمانی این حالت دیده میشود که سگ سر خود را پایین نگه دارد به این علت پوست به صورت چینهایی بر روی صورت و جوانب آن میافتد منخرین بزرگ و کاملاً باز میباشند. لب ها در قسمت جلو حالت افتاده داشته در صورتی که در قسمت عقب بزرگ و آویزان است و تا چین آویزان شده از پوست شل اطراف گردن و غبغب ادامه می یابد که بسیار مشخص و برجسته میباشد. در سگهای ماده نیز این خصوصیات با شدت کمتر وجود دارد.

چشم ها
چشم در حدقه چشم حالت افتاده دارد پلکها لوزی شکل میباشند پلک پایین به واسطه چینهای آویزان، به سمت پایین کشیده شده و برگشته است رنگ چشم مشابه رنگ حیوان است. رنگ غالب در این نژاد رنگ فندقی است و به ندرت رنگ قرمز و یا قهوهای مایل به زرد در میان تازی ها مشاهده میشود.

گوشها
نازک، نرم و تقریباً بلند میباشند بسیار پایین افتاده اند و به صورت چینهای زیبایی به پایین آویزان شده هستند، قسمت پایین تر گوش به سمت داخل و پشت تا خورده است.

گردن
طویل و متناسب با بدن حیوان میباشد.

اندام های حرکتی جلویی
ساق پاهای جلو، راست بوده و مفاصل آرنج حالت مربعی شکل میباشند. عضلات شانه خوش ترکیب بوده متمایل به سمت عقب میباشند.

بدن
سینه باز و پهن است دنده ها کاملاً حالت ارتجاعی داشته پشت و رانها قوی و سمت پشت ران ها کمی حالت کمانی دارند.

اندامهای حرکتی عقبی
رانها بسیار عضلانی بوده مفاصل خرگوشی خمیده میباشند.

پاها

قوی بوده دارای یک برجستگی در قسمت بالا میباشند.

دم 

طویل بوده حالت مخروطی دارد و حیوان دم را بالا نگه میدارد و از یک پوشش مویی نسبتاً كم پوشیده شده است.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۴۱ تا ۵۰

۳۶ تا ۴۵

ارتفاع (سانتی متر ) ۶۳ تا ۶۹

۵۸ تا ۶۳

 

خصوصیات رفتاری

بلاد هاند سگی مهربان ،نجیب اشرافی دوست داشتنی ،آرام پر محبت و دارای رفتار عالی با کودکان میباشد به راحتی گوشهای دراز میکشد و اجازه میدهد تا کودکان از سر و کولش بالا روند این نژاد عاشق توجه و محبت از سوی کودکان است بسیار پر انرژی و مستقل میباشد و آموزشهایی که به او داده میشود باید آرام و پیوسته باشد گرچه سگ آرامی است ولی افکار مخصوص به خود را دارد و غالباً آن افکار را به جای دستورات صاحب خود دنبال می کند . هرگز نمیتوان یک بلاد هاند را در محیط آزاد نگهداری کرد زیرا حس شکارچی بودن او همیشه خطر ساز خواهد بود. حدود ۹۰ درصد بلاد هاندها را نمیتوان حتی از قلاده آزاد نمود.

فعالیت بدنی
به دویدن علاقه دارد و به فعالیت بدنی زیادی احتیاج دارد دارای استقامت زیادی است و میتواند برای ساعات طولانی پیاده روی کند. پیاده روی های طولانی تا قبل از رشد کامل سگ و شکل گیری استخوانها توصیه نمیشود. بلاد هاند سگ بزرگی است که به سرعت رشد می کند و برای شکل گیری مناسب استخوانها و ماهیچه هایش به فعالیت بدنی و ورزش نیاز دارد.

شرایط نگهداری
به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز می توان بلادهاند را در آپارتمان نگهداری کرد. اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط متوسط میتواند مکان مناسبی را برایش فراهم نماید.

آراستگی
موهای کوتاه و صاف بلادهاند برای آراستن آسان میباشد تمیز کردن سطح پوست با یک پارچه زیر و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود گوشهای بلند و آویزان آنها را باید به طور منظم تمیز نمود. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی
مشکل نفخ دارد و بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین از دو یا سه وعده غذای کوچک بهره گرفت از فعالیت بدنی پس از خوردن غذا اجتناب شود مشکلات ،کپل عفونتهای گوش و مشکل برگشتگی پلک به درون چشم قابل ذکر میباشد بهتر است تا بستر نرمی برایش فراهم کنید تا از به وجود آمدن پینه بر روی پاها جلوگیری شود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *