Basset Hound

باست هاند (Basset Hound)

  • تاریخچه
    نژاد باست هاند در ابتدا از نسل سنت هابرت هوند بوده از سال ۱۶۰۰ به عنوان یک نژاد در فرانسه و بلژیک به منظور تعقیب آهو و دیگر شکارها استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
رنگ
معمولاً به رنگهای سیاه سفید، قهوه ای مایل به زرد یا لیمویی، سفید و یا ترکیبهای رنگی دیگر دیده میشود.

پوشش خارجی
صاف کوتاه و متراکم بوده ولی نازک نمیباشد

ظاهر
مطابق با خصوصیات ذکر شده در مورد هوندها میباشد ساق کوتاه و متناسب که این مشخصات باعث حرکت آرام توسط پاهای جلویی شده و به راحتی به سمت جلو متمایل میشوند و پاهای عقبی که به راحتی به سمت جلو و عقب حرکت میکنند.

سر و جمجمه
گنبدی شکل بوده دارای تعدادی برجستگی است. استخوان پس سر نیز برجسته بوده، در ناحیه ابروها از پهنای متوسطی برخوردار است و به سمت پوزه به آرامی باریک میشود. قسمت بالایی پوزه تقریباً موازی با خطی است که از برجستگی صورت به استخوان پس سر متصل میشود. ممکن است چین و چروکهایی در قسمت ابروها و اطراف چشمها وجود داشته باشد به هر حال پوست سر آن قدر شل باشد که این چین و چروکها تشکیل شوند لب بالا نیز به صورت آویزان و کاملاً بـ بر روی لب پایین قرار گرفته است.

بینی
کاملاً سیاه است به جز در نژادهایی با رنگ روشن که قهوه ای یا جگری رنگ است. بینی بزرگ بوده منخرین پهن است و ممکن است کمی بالاتر از لبها برآمده باشد.

چشم ها
معمولاً قهوه ای میباشند و ظاهر آنها آرام و جدی است.

گوشها
پایین افتاده بوده ولی هرگز تا بالای خط چشمها نمیرسد گوشها بلند بوده، کشیدگی آنها حداکثر تا انتهای پوزه میباشند گوشها بسیار نرم و قابل انعطاف بوده ساختاری مخملی شکل
دارند.

دهان
دندانها هم ردیف بوده برای تکه تکه کردن و بریدن مناسب اند.

گردن
کاملاً بلند و عضلانی ،بوده دارای غبغب برجسته ای هستند.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها بزرگ ،نبوده ستیغ شانه عقب قرار گرفته .است ساق پاهای جلویی کوتاه و قدرتمند بوده دارای استخوان محکم و قوی می.باشد مفاصل آرنج به سادگی در کنار بدن قرار گرفته و هرگز به سمت داخل و خارج حرکت نمیکنند زانوها به میزان کمی به سمت داخل خمیدگی داشته ولی میزان آن زیاد نیست تا در هنگام ایستادن با یکدیگر تماس داشته و در نتیجه باعث راحت دویدن می شود. ممکن است چینهای پوستی بین زانو و با دیده شود.

بدن
سینه باریک ،نبوده زیاد پهن هم نیست استخوان جناغ سینه کمی برجسته است. پشت حیوان پهن و هم سطح با جدوگاه و اندام حرکتی ،بوده تقریباً از ارتفاع یکسانی برخوردارند. رانها ممکن است مقداری حالت کمانی داشته باشند.

اندام های عقبی

کاملاً قوی ،بوده دارای عضلات نیرومندی است مفاصل ران نیز خمیده هستند. مفاصل خرگوشی در نزدیک زمین قرار داشته و به آرامی زیر ناحیه سرینی خم میشوند ولی به سمت داخل یا خارج چرخش نمیکنند هنگامی که سگ در حالت ایستاده قرار دارد باید در زیر بدن قرار گیرند ممکن است یک چین بین مفصل خرگوشی و پا و پشت مفصل یک کیسه کوچک پوستی وجود داشته باشد.

پاها : قوی و بزرگ بوده، برجستگی انگشتی بالا بوده و دارای بالشتک پایی است. پای جلو ممکن است راست بوده یا کمی متمایل به سمت خارج باشد.

دم : قوی بلند و پایین افتاده است در قسمت پایه قوی بوده به سمت انتها باریک میشود. زمانی که سگ در حال حرکت است انتهای دم را بالا نگه داشته مقداری بالاتر از سطح پشتی قرار میگیرد ولی هرگز پیچ نمیخورد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

22.5

19.5

ارتفاع (سانتی متر ) 33 تا 38

33

خصوصیات رفتاری

سگی باوقار و مهربان بوده از حس بویایی فوق العاده ای برخوردار است. به همین دلیل به آن تازی شامه ای نیز میگویند حیوان باوفا و بسیار فداکار است و میتوان به عنوان یک حیوان خانگی از آن بهره جست. با کودکان نیز به خوبی اخت میشود اما یک ویژگی نامطلوب آن رفتار گاهاً سرسختانه آن میباشد که برخی اوقات دردسر ساز می.شود صدای پارس آن بسیار بلند بوده باز دارنده خوبی برای دزدان محسوب میشود هر چند که سرعتش کم است همچنین قادر است مسافتهای طولانی را به خوبی بپیماید متوسط طول عمر آن ۱۲ سال است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *