Afghan Hound

افغان هاند (Afghan Hound)

  • تاریخچه
    افغان هاند یکی از جذاب ترین و زیباترین نژادهای سگ در جهان محسوب می شود این حیوان در کوهستان های افغانستان برای شکار بزکوهی، آهو و گربه وحشی استفاده می شده است. هنوز هم در افغانستان به عنوان سگ نگهبان و شکاری از آن استفاده میشود. موهای فراوان او را در برابر سرمای شدید این کشور محافظت می کند . این حیوان در دهه ۱۹۲۰ به بریتانیا و آمریکا منتقل شد.

خصوصیات ظاهری
پوشش خارجی پوشش خارجی بلند و از نظر ساختاری بسیار لطیف بوده بر روی دنده ها اندامهای حرکتی جلویی و عقبی و نواحی تهیگاه وجود دارد از شانهها به سمت عقب و در امتداد ناحیه کمر، موها کوتاه و در سگهای بالغ متراکم میباشد. از پیشانی به سمت عقب موهای بلند و ابریشمی شکل دیده میشود. در قسمت جلوی صورت موها کوتاه و گوشها و ساق پاها نیز پوشیده از مو میباشند.

رنگ
رنگ خاصی ندارند و تمام رنگها در این نژاد ممکن است دیده شوند. معمولاً کرمی و سیاه، سیاه و آبی خاکستری میباشند.

ظاهر
طرز راه رفتن آرام است ظاهر عمومی سگ نمایی از توان و قابلیت ،سگ همراه با سرعت و نیروی او است سر در هنگام حرکت بالا نگه داشته میشود.

سر و جمجمه
جمجه کشیده بوده استخوان پس سر برجسته و بسیار متناسب است. بینی ترجیحاً سیاه رنگ بوده ولی در سگهای با رنگ ،روشن به رنگ جگری هم دیده میشود.

چشم ها
رنگ چشم ها تیره بوده ولی رنگ طلایی هم دیده میشود.

گوشها
نزدیک به هم و بر روی سر واقع شده اند رنگ آنها سیاه بوده پایین افتاده اند و با موهای بلند ابریشمی شکل پوشیده شده اند.

گردن
گردن آنها دراز و قوی بوده سر با حالت خاصی به آن متصل شده است.

اندام های حرکتی جلویی
بسیار عضلانی و قوی است شانهها بزرگ و زاویه دار میباشند ساق پاهای جلویی مستقیم و از استخوان محکمی برخوردار بوده و در زیر شانهها به طور مستقیم واقع شده اند.

بدن
طول بدن از اندازه متوسطی برخوردار است. سطح پشتی ” كاملاً عضلانی بوده قسمت پشت به میزان کمی پایینتر از کمر قرار دارد رانها ،راست پهن و کوتاه بوده و برجستگیهای استخوانهای ران بزرگ میباشند دنده ها کاملاً ارتجاعی و سینه پهن و بزرگ است.

اندامهای حرکتی عقبی
این اندامها قوی بوده مفاصل ران خمیده و حالت برگشته دارند فاصله زیادی بین مفصل ران و مفصل خرگوشی وجود دارد و به نسبت فاصله کمی بین مفصل خرگوشی و یا وجود دارد.

پاها
پاهای جلویی قوی و از نظر طول و پهنا بسیار بزرگ میباشند این اندامها با موهای بلند ضخیمی پوشیده شده و پنجه ها حالت کمانی شکل دارند بخولقها بلند و حالت ارتجاعی دارند پاهای عقبی بلند بوده ولی پهنای پاهای جلویی را نداشته ولی همانند پاهای جلویی با موهای بلند و پوشیده شده اند.

دم
پایین افتاده بوده، حلقه ای در انتها دارد و در هنگام حرکت آن را بالا نگه میدارد. دم زیاد کوتاه نبوده و به صورت کم پشت پوشیده از موهای پر مانند است.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۶ تا ۳۴

۲۶ تا ۳۴

ارتفاع (سانتی متر) ۶۸ تا ۷۳

۶۸ تا ۷۳

خصوصیات رفتاری
سگی مهربان و بسیار با محبت ،بوده با کودکان به خوبی اخت میشود ولی گاهی اوقات نیز گوشه گیر و خجالتی میشود این حیوان در واقع یک تازی بسیار تیزبین است و از این رو استفاده از آن به عنوان سگ دیده بان بسیار مفید خواهد بود حیوانی پرتحرک بوده در زمین های ناهموار و سخت بسیار چابک و سریع است و اصطلاحاً به آن سگ باد پا نیز میگویند نگهداری آن سخت است و نیاز به تیمار روزانه دارد در صورتی که ورزش کافی نکند شادابی خود را از دست می دهد. متوسط طول عمر حیوان ۱۲ تا ۱۴ سال میباشد.

فعالیت بدنی
این نژاد همان قدر که به دویدن در فضای باز علاقه دارد پیاده روی های طولانی را نیز دوست دارد. حداقل به ۳۰ دقیقه ورزش و فعالیت بدنی در روز نیازمند است.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمیباشد در داخل خانه آرام نیست و به فضای آزاد مانند مزرعه برای زندگی نیاز دارد این نژاد میتواند داخل یا خارج خانه زندگی کند ولی خوابیدن داخل خانه را ترجیح میدهد.

آراستگی
موهای بلند و محکم آن به آراستگی زیادی نیاز دارد اگر برای نمایش برده میشود باید هفته ای یکبار استحمام شود. در فواصل بین حمام کردن آن موها خشک است لذا از شانه زدن خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسیدن و گره خوردن بیشتر موها میشود ریزش مو در این نژاد متوسط است. مشکلات سلامتی اصولاً سنگ سالمی است ولی تحمل درد را ندارد و با کوچکترین زخمی از خوردن غذا اجتناب می کند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *