پوینتر (Pointer)

  • تاریخچه
    پوینتر جزو اولین نژادهایی است که به منظور شکار از آن استفاده شده است. منشاء آن انگلیس بوده و از قرن ۱۹ میلادی پرورش و نگهداری آن توسعه پیدا کرده است. ویژگیهای منحصر به فرد این حیوان دستمایه هنرمندان و نویسندگان انگلیسی بوده است. سالها عقیده بر آن بود که نخستین پوینترها از اسپانیا و پرتغال به انگلستان آورده شده اند. ولی این تئوری کاملاً رد شده و این طور به نظر میرسد که این سگ به طور همزمان به اسپانیا، پرتغال، اروپای شرقی و انگلیس راه یافته باشد.
    لازم به ذکر است که سگهای پوینتر در برخورد با شکار وضعیتی به خود میگیرند که به آن حالت پوینت یا نشانه میگویند و این نژاد نام خود را از همین عملکرد کسب کرده است. در این حالت حیوان در حالی که مکان شکار را مشخص می کند هیچ نوع حرکتی از خود نشان نداده حتی دم خود را هم تکان نمیدهد. از اولین جمعیت های پوینتر عمدتاً برای شکار و شناسایی خرگوشها استفاده میشده است ولی پوینترهای امروزی بیشتر برای شکار با تفنگ آموزش یافته اند امروزه در آمریکا کمتر از انگلستان از آن به عنوان یک سگ شکاری استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری

رنگ
رنگهای معمول این نژاد لیمویی – سفید نارنجی – سفید ،جگری سفید یا سیاه و سفید می باشد.

پوشش
موها ،صاف ،کوتاه، زبر و به طور یکنواخت در سطح بدن پخش شده اند پوشش خارجی صاف و براق است.

سر و جمجمه
جمجمه از عرض متوسطی برخوردار بوده متناسب با طول جلوی صورت میباشد. استخوان پس سر مشخص و از خصوصیات این نژاد محسوب می.شود دور چشمها و بینی تیره بوده ولی ممکن است در سگهای لیمویی و سفید روشن تر .باشد پوزه کمی حالت تقعر داشته و در انتها هم سطح با بینی است که در نتیجه از نظر ظاهری صورت به حالت صفحه مانند به خود می گیرد.

چشم ها
رنگ چشمها همرنگ و متناسب با رنگ پوشش خارجی میباشد چشمها نشانگر وضعیت حیوان بوده، افسردگی و خمودگی باعث افتادن آنها میشود .

گوشها
گوش ها نسبتاً بلند بوده نزدیک به هم در روی سر قرار گرفته اند. همچنین از طول متوسطی برخوردار بوده و در قسمت رأسی، نوک تیز میباشند.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها بلند، کمی شیبدار و به سمت عقب قرار گرفته اند قفسه سینه باز بوده و چین گوشتی از زیر سینه تا مفصل آرنج پایین آمده است ساق پای جلویی راست و قوی است. مفصل زانو در قسمت جلویی با پهن و ناحیه مچ دراز و قوی می باشد.بدن دنده ها ارتجاعی بوده کمر ،قوی عضلانی و دارای انحنای کمی میباشد. استخوانهای ران از یکدیگر فاصله داشته و برجسته اند ولی بالاتر از سطح پشتی قرار ندارند قالب عمومی و ترکیب سر تا دم به حالت یک منحنی زیبا است که ظاهری قوی و چالاک را به حیوان میدهد.

اندامهای حرکتی عقبی
مفصل زانویی به خوبی بر میگردد مچ ها به سمت پایین و در نزدیک زمین قرار میگیرند رانها و قسمت زیرین آنها بسیار عضلانی است.
پاها : پاها بیضی شکل با پنجه هایی بسته و خمیده میباشند.

دم : در قسمت پایه ضخیم بوده و از طول متوسطی برخوردار است در انتها مخروطی شکل است و به وسیله انبوهی از مو پوشیده شده دم در امتداد سطح پشتی قرار دارد و در هنگام حرکت حیوان به حالت شلاقی از یک طرف به طرف دیگر میرود.

 

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۰ تا ۳۰

۲۰ تا ۳۰

ارتفاع (سانتی متر) ۵۵ تا ۶۲

۵۴ تا ۶۰

خصوصیات رفتاری
این حیوان سگی جذاب سخت کوش و مطیع است و به خوبی تعالیم داده شده را فرا می گیرد. در واقع به عنوان یک سگ شکاری بسیار ایده آل و مناسب مطرح بوده و روشهای شکار را از سنین پایین یاد می گیرد. توله های دو ماهه قادر به دنبال کردن شکار و حتی آوردن آنها هستند. به همین علت این نوع سگها در شرط بندیها و مسابقات جایگاه ویژه ای برای خود باز کرده و به خوبی مطرح شده اند. پوینترها دوندگان خوبی هستند و حس بویایی فوق العاده آنها به ردیابی شکار کمک میکند. به علت طبع آرامی که دارند رفتار خوبی با کودکان از خود نشان میدهند این حیوان به تحرک و ورزش منظم و روزانه نیاز دارد از این رو باید فضای کافی برای فعالیت او فراهم نمود. متوسط طول عمر این حیوان ۱۲ تا ۱۳ سال است.

فعالیت بدنی
فعالیت بدنی زیاد برای این نژاد پر انرژی توصیه میشود. اگر میخواهید که پوینتر را به عنوان سگ خود انتخاب کنید به میزان فعالیت بدنی و ورزش مورد نیاز آن در طول روز توجه داشته باشید. اگر پوینتر فضا و زمان کافی برای جست و خیز نداشته باشد میتواند به سگی عصبی و غیر قابل کنترل تبدیل شود.

شرایط نگهداری
این نژاد بسیار فعال و پر تحرک است و برای نگهداری در آپارتمان توصیه نمیشود.

آراستگی
آراستن موهای کوتاه و صاف پوینتر کار چندان سختی نیست برس کردن روزانه و همچنین شست و شو در مواقع ضروری کافی است تمیز کردن سطح بدن آن با یک پارچه نمدار می تواند ایده آل باشد. یا و بین انگشتان را خصوصاً پس از جست و خیز و فعالیتهای روزانه بازدید و تمیز کنید. همچنین گوشها را بازدید و از تمیز و خشک بودن داخل آنها اطمینان حاصل کنید ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی
مستعد برای مبتلا شدن به مشکلات ،لگن بیماریهای تیروئید و مشکلات پوستی است.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *