Greyhound

گری هاند (Greyhound)

  • تاریخچه
    سگهای گری هاند یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ در دنیا به حساب می آیند و از زمانهای دور به عنوان سمبل اصالت ثروت و حکومت مطرح بوده اند منشاء آنها به منطقه خاورمیانه باز میگردد. در مقبره ،آمتن فرعون مصر در اطراف رود نیل نخستین اطلاعات مربوط به این نوع
    سگ به دست آمده است. در دو حکاکی موجود در این مقبره این سگها در حال تعقیب آهـو حـک شده اند. در بسیاری از موارد مصریان باستان این سگ را مومیایی میکردند و به همراه صاحب دفن میکردند. به نظر میرسد در یونان قدیم نیز این سگها از قدر و اعتبار ویژه ای برخوردار بوده اند. گاهی از این حیوان در شکار گوزن آهو و روباه نیز استفاده میشده است ولی شکار خرگوش تخصص ذاتی آن ها محسوب میشود در قرن پانزدهم میلادی مسابقات ورزشی دوی تازی گریهونــد رواج یافت ولی ورود آن به آمریکا به دهه ۱۹۲۰ باز میگردد.

خصوصیات ظاهری

رنگ
به رنگ سیاه، قرمز، آبی، جنایی ،خالدار، سفید و رنگهای دیگر دیده میشود..

پوشش خارجی
،نرم کوتاه و صاف میباشد

سر و جمجمه
جمجمه پهن و کمی ،برجسته سری کشیده با عرض متوسط و فک ها قدرتمند میباشند.

چشم ها
تیره روشن با ظاهری باهوش میباشد.

گوشها
کوچک و دارای بافتی نرم میباشند.

دهان
دندانهای قوی دارد.

گردن
دارای انحنا بوده کشیده و عضلانی است.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه به سمت عقب و به صورت مورب قرار گرفته و عضلانی است و در قسمت بالا نزدیک به هم میباشند. ساق پاهای جلویی بلند و مستقیم و مفصل آرنج در زیر شانه ها قرار گرفته است. آرنج ها ، بخولقها و پنجه ها نباید به سمت داخل یا خارج متمایل باشند.

بدن
قفسه سینه بزرگ و حجیمی ،داشته دنده ها بزرگ و ارتجاعی میباشند پشت حیوان کشیده، پهن و حالت مربعی شکل .دارد کفلها قوی و کمی حالت انحنا دارند.

اندامهای حرکتی عقبی
رانها پهن و عضلانی بوده مفاصل رانی خمیده می.باشند مفاصل زانو پایین قرار گرفته اند بدن و اندام خلفی متناسب است به طوری که هنگام ایستادن كاملاً . بر روی زمین قرار میگیرند.

پاها
جمع و جور بوده از طول متوسطی برخوردار هستند برجستگی پنجه ها و سخت بودن بالشتک های پایی مشخص میباشد.

دم
پایین قرار گرفته بلند و در قسمت پایه قوی است حالت مخروطی شکل داشته، در هنگام حرکت پایین نگه داشته میشود و دارای کمی حالت انحنا دارد.

انواع

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۹ تا ۳۲ ۲۷ تا ۲۹
ارتفاع (سانتی متر ) ۷۶

۶۸

خصوصیات رفتاری

حیوانی جذاب مطیع و مهربان بوده از هوش سرشاری برخوردار است این نوع سگ به علت دارا بودن طبع شکاری علاقه زیادی به جست و خیز و فعالیت دارد از این رو ورزش منظم و مداوم را باید در برنامه روزانه حیوان قرار داد همچنین حیوانی چالاک و تیز رو ،بوده به طوری که قادر است به سرعتی بالاتر از ۷۳ کیلومتر در ساعت دست یابد به خوبی آموزش میبیند، تربیت پذیری بالایی دارد و میتواند به دوست و همدم خوبی برای انسان تبدیل شود رفتار آن با کودکان مناسب است و برای تربیت خوب حیوان، باید او را از دوران تولگی اجتماعی بار آورد متوسط طول عمر این حیوان ۱۰ تا ۱۲ سال است.

فعالیت بدنی
اگر گری هاند را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده اید فراموش نکنید که اجازه دویدن و راه رفتن را در محیطی آزاد به صورت روزانه و ترجیحاً در یک زمان مشخص به آن بدهید. گری هاند علاقه زیادی به برنامه های روزانه و منظم دارد.

شرایط نگهداری
به هر حال یک حیاط کوچک میتواند مکان مناسبی را برای آن فراهم کند. این نژاد نسبت به سرما حساس است و بهتر است که در فواصل سرد از تن پوش گرم استفاده کرد به شرط اجازه فعالیت بدنی روزانه به حد کافی آپارتمان میتواند مکان مناسبی برای گری هاند باشد.

آراستگی
گری هاند دارای موهای کوتاه و صاف میباشد و آراستن آن کار آسانی است. شانه کردن روزانه و استحمام در مواقع ضروری مناسب میباشد ریزش مو در این نژاد متوسط میباشد.

مشکلات سلامتی
از جمله مشکلات سلامتی میتوان به نفخ اشاره کرد بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین تعداد دفعات غذا را بیشتر (۲) یا ۳ (بار و حجم غذا را پایین آورد گری هاند نسبت به برخی از داروهای شیمیایی و خصوصاً حشره کشها حساسیت دارد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *