Irish Setter

ستر ایرلندی (Irish Setter)

تاریخچه
آیریش ستر حدوداً از اوایل قرن ۱۸ مورد توجه قرار گرفت و در مدتی کمتر از صد سال در ایرلند و انگلستان به شهرت رسید این نژاد یک سگ ورزشی و شکاری قابل آموزش با تفنگ بوده گاهی در مسابقات نیز از آن استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری

سر و جمجمه
سر باید بلند و لاغر باشد و حالت باریک و تیز نداشته باشد. همچنین در محل اتصال به گوشها نباید پهن و زمخت باشد. جمجمه بیضی شکل آنها حفره بزرگی برای استقرار مغز
داشته و دارای برجستگی پس سری مشخصی میباشد. پیشانی بلند از مشخصات بارز آنها است. پوزه نسبتاً کلفتی داشته و در انتها به آرامی حالت چهارگوش به خود میگیرد. از نکات قابل ذکر در مورد بینی بلندی آن و باز بودن سواخهای بینی است فکها دارای طول نسبتاً مساوی و لبها آویزان و لرزان است رنگ ،بینی قهوه ای مایل به قرمز تیره، گردویی یا سیاه می باشد.

چشم ها
چشمها فندقی تیره تا قهوه ای تیره بوده، نباید زیاد بزرگ باشند.

گوشها
از نظر اندازه متوسط و از نظر ترکیب و شکل مناسب است. گوشها پایین افتاده، سمت پشتی آنها مشخص و در نزدیکی سر قرار گرفته است.

دهان
نه بالا و نه پایین بوده یک حالت موج دار دارد.

گردن
نسبتاً بلند و بسیار عضلانی است ولی زیاد ضخیم .نیست انحنای کمی داشته ناحیه حلق و گلو مشخص نیست. اندامهای حرکتی جلویی شانه ها در محل خود قرار گرفته پهن بوده و به سمت عقب شیبدار است. قفسه ی سینه تا حد امکان عریض و در قسمت جلو نسبتاً باریک میشود ساق پاهای جلویی باید راست و نیرومند باشد و دارای استخوانی قطور با مفصل آرنج آزاد که به سمت داخل و به سمت خارج متمایل نباشد.

بدن
کاملاً متناسب است دندهها حالت ارتجاعی داشته قفسه ی سینه بزرگی دارند. ناحیه کمر عضلانی و دارای کمی انحنا است.

اندام های حرکتی عقبی
باید پهن و قوی باشد. ساق پاهای عقب از مفصل ران ،مچ کشیده و عضلانی بوده و از مچ تا پاشنه کوتاه و قوی .است مفاصل زانو و مچ خمیده بوده و نباید به سمت داخل و یا خارج متمایل باشند.

پاها
کوچک بسیار محکم با پنجه های قوی نزدیک به هم و دارای انحنا میباشند.

دم
از طول متوسطی برخودار بوده متناسب با اندازه ،بدن و نسبتاً در پایین قرار گرفته است. در قسمت پایه قوی و محکم بوده زمانی که توجه حیوان به چیزی جلب میشود دم تا حد امکان به موازات و یا کمی پایین تر از سطح پشتی قرار میگیرد.

پوشش خارجی
در قسمت ،سر جلوی پاها و نوک ،گوش موها کوتاه و صاف است ولی در قسمتهای دیگر بدن و پاها این پوشش از طول متوسطی برخوردار است و یک دست و تا حد امکان فر یا موج دار میباشد موهای پر مانند در قسمت بالای گوشها بلند و ابریشم است و در قسمت پشتی پاهای جلویی و بلند و صاف میباشند مقدار زیادی مو در ناحیه شکم باعث ایجاد چتر زیبایی در آن ناحیه می شود که ممکن است تا قفسه سینه و ناحیه گلو نیز کشیده شود در قسمت پاها و بین پنجه ها موهای پر مانند قرار گرفته اند چتر موی زیبا در ناحیه دم از موهای نسبتاً بلندی تشکیل شده که در هنگام نشان دادن یک نقطه از طول آنها کاسته می.شود تمام موهای پر مانند سطح بدن تا حد امکان صاف و یک دست است.

رنگ

به رنگ شاه بلوطی پر رنگ و بدون هیچ اثری از رنگ سیاه در قسمت قفسه سینه هستند. گلو و پنجه ها سفید ،بوده لکه های ستاره ای شکل کوچکی هم در قسمت جلوی سر مشاهده میشود. هم چنین نوار باریک موجود بر روی بینی یا صورت ،سگ باعث کاهش ارزش سگ نمی شود.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۵ تا ۳0

۲۵ تا ۳0

ارتفاع (سانتی متر) ۶۱ تا ۶5

۶۱ تا ۶5

خصوصیات رفتاری
این حیوان سگی ،شجاع بشاش و با روحیه اجتماعی بالا است این سگ میتواند بدون احساس خستگی مدتهای طولانی در بیشه زارها مشغول به کار باشد. امروزه از آن به عنوان سگ ورزشی و سگ شکاری قابل آموزش با تفنگ استفاده میشود. از خصوصیات مثبت این حیوان آن است که برای صاحب خود احترام و ارزش زیادی قائل بوده خصومت برای او معنایی ندارد این سگ نیاز به تیمار روزانه و رعایت بهداشت ویژه ای دارد از این رو نظافت گوشها و موهای حیوان به شدت توصیه میشود. متوسط طول عمر این سگ حدود ۱۲ تا ۱۳ سال میباشد


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *