Saint Bernard

سنت برنارد (Saint Bernard)
تاریخچه
سگ سنت برنارد سوئیسی بوده، از نژاد داگ د تیبت منشاء
گرفته است. اجداد این حیوان احتمالاً سگهای مولسیز بوده اند که در حدود ۲۰۰۰ سال قبل به همراه رومیان پس از عبور از کوه های آلپ به سوئیس امروزی رسیدند. این نژاد در واقع یکی از قدیمی ترین سگهایی است که به خدمت انسان درآمده و از آن در جنگهای صلیبی اروپا نیز استفاده میشده است. نام این حیوان برگرفته از نام راهبی به نام برنارد دومنتون میباشد که مؤسس مسافر خانه ای در یک گذرگاه دور افتاده کوهستانی در سوئیس بوده است بر طبق گزارشات موجود این سگ در سال ۱۸۰۰ میلادی جان ۴۰ نفر را از مرگ حتمی نجات داد و در همین زمان نام خود را به عنوان سگ نجات تثبیت کرد به طوری که در موزه تاریخی شهر برن ،سوئیس مجسمه ای از این سگ گذاشته شده است. حدوداً از ۱۰۰ سال قبل این نژاد از سوئیس به انگلیس برده شد.

خصوصیات ظاهری
رنگ
سفید همراه با رنگهای قرمز قهوه ای و ،پرتقالی سفید همراه با لکه هایی بر روی بدن با هر کدام از رنگهای فوق میباشد. لکه ها به صورت زیر میباشند پوزه سفید ،رنگ حلقه سفید اطراف گردن قفسه سینه سفید ساق پاها پاها و انتهای دم سفید ،رنگ و وجود سایههای سیاه رنگ بر روی صورت و گوشها پوشش خارجی دو نوع پوشش خارجی وجود دارد پوشش خارجی با موهای کوتاه و بلند، پوشش خارجی بسیار متراکم ،زبر خشن و پهن با) موهای (کوتاه و موهایی با اندازه متوسط و موجدار با موهای بلند رانها به وسیله موهای بلند کاملاً پوشیده شده و قسمتی از رانها و دم نیز به وسیله موهای کوتاه پوشیده شده اند.

سر و جمجمه
بزرگ و حجیم با پیشانی پهن و دارای چین و چروک و شیارهایی میباشد. پوزه کوتاه و در جلوی چشمها واقع شده و در انتهای بینی چهار گوش است گونهها صاف بوده و فک پایینی از عمق زیادی برخوردار است برجستگی گونه ای کاملاً مشخص است و از بینی تا برجستگی گونه ای کاملاً صاف و پهن میباشد جمجمه پهن و در قسمت بالا گرد میشود بینی بزرگ و سیاه بوده، منخرین کاملاً رشد نموده اند. چشم ها است.

چشمها

کوچک و تو رفته و تیره رنگ میباشند پلک بالایی کاملاً بر روی چشم قرار گرفته است.

گوشها

از اندازه متوسطی برخوردار بوده نزدیک به گونه ها قرار دارند.

دهان
دندان ها در یک سطح میباشند.

گردن
ضخیم عضلانی و کمی دارای انحنا بوده و دارای غبغب کاملاً مشخص میباشد.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها پهن و شیبدار است ساق پاها راست بوده و از طول مناسب و استخوان های قوی برخوردار است.

بدن
صاف ناحیه پشتی و پهن است. دنده ها مدور بوده و کفلها پهن و بسیار عضلانی میباشند قفسه سینه نیز پهن میباشد.

اندامهای حرکتی عقبی
رانها بسیار عضلانی مفاصل خرگوشی کاملاً خمیده و ساقها دارای استخوان های محکمی می باشند. از اندازه متوسطی برخوردار بوده نزدیک به گونه ها قرار دارند.

پاها

بزرگ و جمع و جور با پنجه های کاملاً کمانی شکل میباشند.

دم
دم بالا قرار گرفته طویل بوده و دارای یک انحنای کم در نوک میباشد در گونه های مو بلند، دم کاملاً از موهای پر مانند پوشیده شده است. دم در قسمت پایین نگه داشته میشود و در هنگام حرکت یا هیجان تا بالای ناحیه پشتی بالا آورده میشود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۵۰ تا ۹۱ ۵۰ تا ۹۱
ارتفاع (سانتی متر) ۶۱ تا ۷۰

۶۱ تا ۷۰

 

خصوصیات رفتاری

سنت برنارد حیوانی ،آرام ،مهربان متین و مطیع است و علاقه زیادی به همراهی و دوستی با انسان دارد. علاقه زیادی به کودکان داشته ولی رابطه خوبی با سگهای کوچک جثه ندارد این حیوان، یک سگ خانگی ،نبوده برای زندگی به فضای وسیعی نیاز داشته و اصولاً برای نگه داری در مکانهای کوهستانی مناسب است. به علت جنه بزرگی که دارد آموزش آن باید از دوران تولگی آغاز شود تا در زمان بلوغ کنترل آن با مشکل روبرو نشود اشتهای بسیار زیادی دارد و نگهداری از آن پر هزینه خواهد بود. این حیوان دارای قدرت بویایی قوی است و توانایی قابل ملاحظه ای در پیش بینی بهمن و ریزش برف در کوهستانها دارد.

فعالیت بدنی
پیاده روی های طولانی پیشنهاد میشود نباید قبل از شکل گیری کامل استخوان بندی آنها را به ورزش و فعالیت بدنی زیاد وادار نمود پیاده روی های کوتاه و بازیهای منظم تا سن دو سالگی کافی می باشد.

شرایط نگهداری
به شرط فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برای آن فراهم می کند. میتوان در خارج از خانه آنها را نگهداری کرد ولی توجه داشته باشید که سنت برنارد نسبت به آب و هوای گرم اتاق و ماشین حساسیت دارد.

آراستگی
هر دو نوع پوشش سنت برنارد برای آراستگی آسان میباشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می.شود بهتر است به جای شامپو از صابون ملایم استفاه شود. چشم ها باید مرتباً تمیز شود تا از عفونت آن جلوگیری شود این نژاد دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد.

مشکلات سلامتی
غالباً سگ سالمی است ولی بیماریهای قلبی مشکلات پوستی مشکل کفل معده درد و برگشتگی پلک پایین به درون چشم قابل ذکر میباشد. از آنجا که سنت برنارد مشکل ورم معده دارد بهتر است به جای یک وعده غذای سنگین از دو یا سه وعده غذای سبک بهره گرفت.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *