New Foundland

نیوفاندلند (New Foundland)

  • تاریخچه
    نظریه های متفاوتی در مورد منشاء نژاد نیو فاندلند وجود دارد. برخی معتقدند که اجداد او را سگهای هندی تشکیل میدهند در حالی که گروهی دیگر بر این باور هستند که شباهتهای زیادی بین نژاد لابرادور رتریور و نيو فاندلند وجود دارد در حال حاضر، عقیده بر این است که جد او را تیبیتان ماستیف تشکیل میدهد که توسط ماهی گیر بریتانیایی در سال ۱۷۰۰ به کانادا برده شد. نیو فاندلند ناجی موفقی در آب بوده بسیاری از انسانها جان خود را مدیون این نژاد هستند. در سال ۱۹۱۹ به دلیل نجات ۲۰ نفر سرنشین قایق شکسته از مردم مدال طلا گرفت همچنین نیو فاندلند در جنگ جهانی دوم خدمات زیادی را برای مردم آلاسکا انجام داد. امروزه نیز از آنها به عنوان نگهبان دیده بان ناجی و سگ مسابقه  استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
نیوفاندلند سگی ،آرام ،قدرتمند بسیار بزرگ جثه و دارای سر پهن و سنگین باهوش، چالاک پر تحرک ، سازگار و مقاوم است ماهیچه ها پهن کوتاه و گرد میباشند چشمها کوچک و مثلثی شکل به رنگ قهوه ای تیره و رنگ بینی مشکی میباشد به استثنای سگهای دارای پوشش قهوه ای ،رنگ بینی نیز به رنگ قهوه ای است دارای پنجه های پهن برای بهتر شنا کردن پوشش خارجی مضاعف که در لایه بیرون صاف و روغنی و گاهی اوقات به حالت موجدار دیده میشود و لایه زیرین ضخیم و چرب میباشد معمولاً سگهایی که در خانه زندگی میکنند لایه زیرین پوشش خود را از می دهند. . غالباً در رنگهای مشکی دارای کمی سفیدی در نوک پنجه ها، دم و بخشی از سینه، مشکی با سایه روشن های آبی مسی قهوه ای خاکستری و سفید با لکه های سیاه یافت می شود که البته در کشورهای اروپایی به غیر از آمریکا و انگلستان رنگ سیاه و سفید آن به عنوان نژاد دیگری تلقی دست می شود.

صفت

سگ نر

سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۵۹ تا ۶۸ ۴۵ تا ۵۴
ارتفاع (سانتی متر) ۶۹ تا ۷۴

۶۳ تا ۶۹

 

خصوصیات رفتاری

سگی عالی جهت محافظت بسیار ،شجاع ،جدی باهوش و مطیع و فرمانبردار صاحب خود در عین حال مهربان و خوش رفتار با مهمانها .است ،آرام خونسرد و باوفا است با صاحب خود خیلی اخت میگیرد چنان که گاهی اوقات پذیرش خانه جدید برای آن مشکل می.شود. آن قدر باهوش و شجاع است که در مواقع اضطراری از خودش عکس العمل نشان میدهد ولی در مواقع خطر پیش از آن که پارس و یا حمله کند خود را بین صاحب خود و مهاجم قرار میدهد با مهمانها، سایر حیوانات و کودکان رفتار دوستانه دارد گرچه گاهی اوقات نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی میگیرند مانند یک پرستار از کودکان مراقبت میکنند بیرون رفتن را دوست دارند ولی نه به تنهایی زیاد آب میخورد و خیلی به خیس کردن خود علاقه دارد آب زیادی از دهان او سرازیر میشود که البته در مقایسه با سایر نژادهای غول پیکر، ناچیز است. در دوران تولگی زیاد غذا میخورند آموزش دادن به او باید در کمال حوصله و دقت انجام شود نسبت به لحن صدای صاحب خود حساس است.

فعالیت بدنی
این سگ بزرگ و تنبل لم دادن در اطراف خانه را ترجیح میدهد ولی بهتر است ورزشهای منظم مانند پیاده روی و شنا برای آن در نظر گرفته شود.

شرایط نگهداری
به شرط فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. معمولاً در داخل خانه آرام بوده یک حیاط کوچک برای آن کافی میباشد همیشه در هوای گرم مکان سایه دار و آب خنک در اختیارش قرار دهید. اصولاً آب و هوای خنک را ترجیح میدهد.

آراستگی

شانه زدن روزانه یا هفتگی خصوصاً در فصول پاییز و بهار یعنی زمان شروع ریزش لایه زیرین پیشنهاد میشود بیشترین ریزش مو در بهار رخ میدهد از شست و شو به جز در موارد بسیار ضروری اجتناب کنید زیرا این عمل موجب از بین رفتن روغن طبیعی پوست حیوان میشود. استفاده از شامپو خشک نیز پیشنهاد میشود.

مشکلات سلامتی
رشد بی رویه بافتهای کفل و بیماریهای قلبی قابل ذکر است باید از چاق شدن سگ خود جلوگیری کنید تا دچار نارسایی قلبی نشود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *