English Cocker Spaniel

انگیلیش کوکر اسپانیل (English Cocker Spaniel)

  • تاریخچه
    اولین گزارش حاکی از وجود نژاد انگلیش کوکر اسپانیل مربوط به سال ۱۳۰۰ میباشد. به هر حال ۵۰۰ سال بعد نژاد اینگیلیش اسپانیل به هفت نوع تقسیم گردید که شامل آیریش واتر اسپانیل فیلد انگلیش اسپرینگر، ولش اسپرینگر ساسکس کلامبر و کوکر میباشند. تمامی این نژادها قرنها پیش از اسپانیا به انگلستان برده شدند. نام کوکر برگرفته از اسم پرنده ای به نام وود کوک است. پرنده ای که اصولاً کوکرها برای شکار آن پرورش می یافتند. همچنین آنها شکارچیان ماهری برای سایر پرنده ها نیز هستند. این روزها بیشتر از این نژاد به عنوان حیوان خانگی استفاده می.شود همچنین کوکرها به عنوان دیده بان آورنده شکار و شکارچی مورد
    استفاده قرار میگیرند.

خصوصیات ظاهری
سیاه سیاه و قهوه ای مایل به زرد جگری رنگ همراه با سایههای قرمز و حالت ابلقی با رنگ سفید.

پوشش خارجی
صاف و از نظر ترکیب و ساختمان ابریشمی شکل است نرم و کمی موج دار بوده و قسمت گوشها، سینه زیر بدن و ،پاها به میزان زیادی از موهای پر مانند پوشیده شده است.

سر و جمجمه
سر مدور بوده و قسمت جلوی آن صاف است پوزه عریض ضخیم و مربع شکل است.

چشم ها
قهوه ای یا فندقی رنگ بوده متناسب با رنگ پوشش خارجی است که باعث بروز ظاهری با وقار باهوش و دوست داشتنی میشود.

گوشها
گوشها پایین افتاده و لاله گوش ظریف و نازک بوده و با موهای بلند و ابریشمی شکل، بدون هر گونه فر یا حلقه های مو پوشیده شده است.

گردن
طویل و عضلانی بوده و در میان شانه ها قرار گرفته است.

اندام های حرکتی جلویی
شانه ها کوچک و زاویه دار بوده سینه ای باز و فراخ دارند ساق پاها استخوانی و پوشیده از موهای پر مانند است و کوتاه و راست میباشد

بدن
دارای جثه ای کوچک محکم و استوار است و حالت مربع مانند دارد پشت حیوان کوتاه و بسیار قوی و متناسب با اندازه و وزن حیوان است. اندامهای حرکتی عقبی حالت مدور و بسیار عضلانی دارد ساق پا ،صاف پوشیده از موهای پر ،مانند استخوانی و متناسب با اندازه و وزن حیوان است.

پاها : گرد محکم و شبیه پای گربه است.

دم :کوتاه است و در امتداد پشت قرار دارد و هر چه پایین تر باشد، بهتر است.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم)

۱۳ تا ۱۶

۱۲ تا ۱۵

ارتفاع (سانتی متر) ۳۸ تا ۴۳

۳۶ تا ۴۱

 

خصوصیات رفتاری

اینگلیش کوکر اسپانیل سگی سر سخت پرانرژی و با محبت است. نسبت به کودکان آرام و مهربان بوده و دستوراتی را که میشنود با احترام اجرا می.کند سگی اجتماعی است و نسبت به غریبه ها آرام و شکیبا است زیاد پارس نمی.کند برخی ماده ها حالت سلطه جویانه دارند و نرها تمایل بیشتری نسبت به ساخت لانه از خود نشان میدهند نوع شکاری آن برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست و به فضای آزاد برای جست و خیز و فعالیت بدنی نیاز دارد معمولاً رابطه خوبی با گربه ها دارند. فعالیت بدنی اینگلیش کوکر اسپانیل به هر اندازه که شما به او اجازه ورزش و بازی دهید لذت خواهد برد.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب است و باید در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. یک حیاط متوسط مکان مناسبی را برایش فراهم میکند.

آراستگی
نیاز به شانه کشیدن و برس زدن منظم دارد برخی از اینگلیش کوکر اسپانیلها دارای موهای کتان مانند هستند که اگر به آن رسیدگی نشود به حالت نمدی در میآید در صورتی که نیمی دیگر دارای موهای صاف و ابریشمی هستند شامپو خشک و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. موهای اطراف پنجه ها باید کوتاه شود نه بین پنجه ها ریزش مو در این نژاد به میزان متوسط است.

مشکلات سلامتی
عفونت گوش در آنها شایع است و به همین علت باید داخل گوشها مرتباً در فصل تابستان چک شوند به دلیل این که اینگلیش کوکر اسپانیلها عادت دارند تا سر و گوش خود را به زمین بمالند، اغلب اشیاء تیز و گرد و خاک به داخل گوش میرود و موجب عفونت و حتی ناشنوایی میشود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *