کنترل وزن گربه

برای اینکه متوجه شوید گربه تان چاق است یا نه کنار گربه تان بنشینید و سعی کنید که با انگشتانتان قفسه سینه و یا مهره های پشت گربه را لمس کنید. اگر توانستید بدون آنکه فشار زیادی بیاورید آن را لمس کنید به احتمال بسیار بالایی گربه ی شما اضافه وزن ندارد راه حل دیگر این است که وقتی گربه ی شما در حال راه رفتن و پریدن است، به شکم و ساختار بدنیاش دقت کنید گربه هایی که اضافه وزن داشته باشند شکم برآمده ای دارند که به خصوص هنگام راه رفتن دنبه های اضافه شان این ور و آن ور میرود.

 • وزن کردن گربه
 •  ابتدا خودتان را روی ترازو وزن کنید.
 •  سپس گربهتان را بغل کرده و دوباره روی ترازو بروید و خود را وزن کنید.
 • اختلاف دو عدد وزن گربه ی شما خواهد بود.
 •  اگر گربه مقاومت کرد و دچار استرس و اضطراب ،شد حتماً وزن کردنش را به زماندیگری موکول کنید.

کاهش وزن
چاق شدن گربه در بیشتر مواقع زمانی رخ میدهد که مقدار کالری روزانه ای که گربه دریافت میکند از میزان کالری ای که روزانه به آن احتیاج دارد بیشتر باشد. به طور میانگین ۲۵ درصد گربه هایی که در خانه نگهداری میشوند اضافه وزن دارند به مانند انسان چاقی در گربه ها نیز باعث بروز مشکلاتی همچون ،آرتروز ،دیابت مشکلات قلبی و اختلال در کارکرد کبد میشود بنابراین برای اینکه گربه شما برای سالهای طولانی بتواند سالم بماند، نیاز دارد که به وزن ایده آل خود نزدیک باشد. قبل از اینکه رژیم غذایی گربهی خود را تغییر دهید حتماً با دامپزشک مشورت های لازم را انجام دهید کاهش وزن در گربه ها پروژهای زمان بر است که البته بدون ریسک و خطر هم نیست. در بعضی از مواقع گربه ی شما با توجه به شرایطی که دارد نیازمند مواد خاصی است که باید حتماً به او برسد و یا فاکتورهایی باید در رژیم غذایی اش رعایت شود که ممکن است شما نسبت به آن آگاه نباشید.

اگر در نظر دارید که رژیم غذایی برای کاهش وزن را اجرا ،کنید نکات زیر را به یاد داشته باشید

 • بهتر است به جای آنکه از حجم غذای گربه کم کنید از غذایی که کالری کمتری دارد استفاده کنید. در این صورت گربه همان حجم غذای همیشگی را مصرف میکند ولی کالری کمتری دریافت کرده و در نتیجه راحتتر با آن وفق پیدا میکند.
 • همیشه آب تمیز و فراوان در دسترس گربه قرار داشته باشد همانند انسان نوشیدن آب به گربه کمک میکند که احساس گرسنگی کاذب نداشته باشد.
 • برای افزایش حجم غذای گربه و رضایتش از مواد غذایی فیبردار استفاده کنید که کالری کمی دارند.
 • در صورتی که گربه ی شما شرایط ویژه ای ندارد و میتواند فعالیت روزانه ی بیشتری داشته باشد سعی کنید که کالری های اضافی را با وادار کردن او به تحرک بیشتر بسوزانید.
 • همه ی اعضای خانواده که مسئولیت نگهداری از گربه را برعهده دارند باید از رژیم غذایی جدیدش آگاه باشند یک تشویقی پرکالری خارج از ،برنامه رژیم غذایی گربه را به هم میریزد و هرچه رشته کرده بودید پنبه میشود.
 • حجم غذای گربه باید دقیقاً مطابق با دستورالعملی باشد که از دامپزشک دریافت کرده اید. بنابراین نسبت به وزن کردن غذا حساس باشید و آن را با دقت انجام دهید.
 • اگر چند گریه در خانه زندگی میکنند ظرف غذای هر کدام از آنها باید جدا و در مکان متفاوتی باشد. مواظب باشید که گربه ها از ظرف غذایی که برای خودشان نیست غذا نخورند.
 • از دادن اسنکها و تشویقی های چاق کننده اجتناب کنید به جای جایزه ها و تشویقی های پرکالری از خوراکی های کم کالری و مورد علاقه شان استفاده کنید.
 • گربه در طول دوره ای که کاهش وزن دارد باید به طور منظم چکاپ شود و تحت نظر دامپزشک باشد.
 • به طور معمول ۸ الی ۱۲ ماه باید طول بکشد تا گربه به وزن ایده آلش برسد. بیشترین کاهش وزن امنی که برای سلامتی گربه خطر ایجاد نمیکند هفته ای ۱۱۲ الی ۲۲۵ گرم است. بیشتر از این برای سلامتی اش خطرناک خواهد بود.

گربه هایی که کمبود وزن دارند
به علت اینکه گربه ها اصولاً موجوات بدغذایی هستند و به دلایل بسیاری غذا کم میخورند و یا بد غذایی میکنند ممکن است دچار کمبود وزن شوند که میتواند برای سلامتی شان مشکل بزرگی باشد. اگر در خاطرتان باشد در بخش اضافه وزن اشاره کردیم که اگر نتوانید با انگشتانتان مهره های پشت و قفسه سینه شان را لمس کنید آن وقت دچار اضافه وزن هستند، در ارتباط با کمبود وزن اگر به راحتی و بدون حس کردن لایه ی چربی بتوانید آنها را لمس کنید و یا کاملاً قابل مشاهده باشند گربه ی شما دچار کمبود وزن است. اگر مشاهدات شما منجر به تشخیص کمبود وزن ،شد فوراً با دامپزشکش تماس بگیرید. نرسیدن مواد غذایی لازم نه تنها در تأمین انرژی گربه مشکل ایجاد میکند بلکه ممکن است که ناراحتی و بیماری هایی برای معده کلیه و ایجاد کند.

تنظیم کردن رژیم غذایی عادت دادن گربه به غذای جدید
عوض کردن ناگهانی رژیم غذایی گربه میتواند منجر به ناراحتی معده و یا اجتناب از غذا خوردنش شود. برای جلوگیری از چنین پیشامدی لازم است که این روند به آرامی صورت گیرد در روز اول بهتر است که ۲۵ درصد از غذای جدید را همراه با ۷۵ درصد از غذای قدیمی مخلوط کنید در روز دوم نسبتشان ۵۰-۵۰ باشد و بعد از چند روز که به این روند عادت کرد ۷۵ درصد غذای جدیدش باشد و فقط ۲۵ درصد از غذایی که قبلاً به آن عادت داشت در ظرف غذا باشد. بعد از چند روز کاملاً میتوانید غذای جدید را جایگزین غذای قبلی کنید.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *