همه ی گربه ها برنامه ریزیهای از پیش تعیین شده ی مخصوص به خود را دارند. بیشتر این برنامه ها هم در عادتهای جزئی و هم در عادتهای اصلی شبیه به یکدیگر هستند. این شباهت در نژاد گربه سانانی مانند پلنگ یوزپلنگ آمریکایی و گربه ها تقریباً وجود دارد. جالب است بدانید که بسیاری از این عملکردها و برنامه ریزیهایی که قرار بوده به زنده ماندن گربه در حیات وحش کمک کند به طرز شگفت انگیزی این امکان را به گربه میدهد که به عنوان حیوان اهلی و خانگی نیز شناخته شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم.

آیا گربه موجودی اجتماعی است؟

بیشتر نژادهای مختلف گربه تمایلی به دسته جمعی زندگی کردن ندارند مگر در مواقعی که به جنگ یکدیگر میروند و یا زمانی که قصد زادوولد دارند. عدم تمایل به زندگی گروهی و ،جمعی مزیتی بزرگ برای گربه ها محسوب میشود چراکه به آنها کمک میکند به عنوان حیوان خانگی شناخته شوند و اگر خوش شانس باشند خوشبختی را تجربه کنند از طرف دیگر این موضوع نشان دهنده ی این است که گربه احتیاج به توجه و مراقبت بیش از اندازه .ندارد گربه ها نیز خیلی تمایلی برای نشان دادن بیش از اندازهی علاقه و توجه خود به سرپرستشان ندارند و شما هستید که باید برای نازکشیدن آماده باشید، نه او.
ارتباط برقرار کردن در گربه ها چگونه است؟

به دلیل آنکه گربه ها ذاتاً موجودی مستقل هستند تمایلی برای انعطاف به خرج دادن و ابراز اغراق آمیز احساسات ندارند و این یکی از تفاوتهای مهم بین سگ و گربه است. برای نمونه از چهره ی سگ شما راحت تر میتوانید احساساتش را متوجه شوید و بدانید که الان چه حس و حالی دارد تا گربه شناخت احساسات گربه از روی صورتش کار راحتی نیست و هر گربه ای شخصیت و مدل منحصر به فرد خود را دارد و شما برای درک آن باید وقت بگذارید تا مدل احساسات و ابراز گربه ی خود را کشف کنید.
شکار کردن در گربه ها به چه صورت است؟

هر جایی از دنیا که صحبت از شکار حیوانات کوچک مانند موش همستر و …  می شود گونه ی گربه ها به عنوان یکی از بی رقیب ترین شکارچیان این عرصه میدرخشد .ویژگیهای ذاتی او باعث شده که او این گونه مقام اول را در بین تمام رقبا به دست آورد. گربه به یک تکه سیم جذب میشود و به دنبال بازی با آن می رود. سیستم بینایی گربه ها به گونه ای برنامه ریزی شده که هدفهای کوچک و متحرک را شناسایی کند و بتواند آن را حتی در نور کم نیز شکار کند گربه به دلیل داشتن ویژگیهای حیوانات شکارچی نیازی به صرف انرژی زیادی ندارد و میتواند به آسانی کل روز را به استراحت و گشت و گذار بپردازد.
قلمرو برای آنها به چه معنی است؟

همه ی گربه ها قلمرو مخصوص خود را دارند. داشتن قلمرو به آنها اجازه میدهد که از مواضع خود دفاع کنند و نسبت به تمام جزئیات آن محل آگاه باشند. برای گربه مهم است که همه ی راههای ،قرار مخفی شدن جاهای مناسب برای استراحت را بشناسد و دقیقاً به همین دلیل است که عوض کردن خانه و حتى جابه جایی وسایل خانه میتواند برای گربه استرس زا باشد چراکه باید دوباره بررسیهای لازم را انجام دهد تا مکانهای مناسب را کشف کند.
آیا گربه ها نیاز به تسلط و برتری بر یکدیگر دارند؟

اگرچه گربه ها حیواناتی هستند که تمایل دارند تنهایی زندگی کنند اما مسئله ی نشان دادن برتری بر یکدیگر اغلب مواقع در زمان جفت گیری بروز پیدا میکند گربه ی نر قدرتمندتر پیروز این کارزار است. همچنین این اتفاق زمانی که به قلمرو یکدیگر وارد میشوند مسئله ای حیاتی میشود. اصولاً تمامی گربه ها چه در خیابان یا پارک زندگی کنند و چه در زمینهای کشاورزی، هر کدام قلمرو خود را مشخص کرده اند و تجاوز به قلمرو یکدیگر چه برای یافتن غذا و چه به منظور جفت یابی احتمال درگیری را به شدت بالا میبرد گربه ها به طور غریزی این گونه تکامل یافته اند که مدفوع خود را بپوشانند تا حیوانات شکارچی دیگر متوجه حضور آنها نشوند و بتوانند در امان بمانند اما در برخی مواقع گربه ی قدرتمند و برتر برای اینکه قدرت خود را نشان دهد و به بقیه ی گربه ها بگوید که اینجا قلمرو اوست مدفوعش را نمیپوشاند تا بقیه ی گربه ها حساب کار دستشان بیاید.
خود تمیز کاری در گربه
یکی دیگر از ویژگیهای مثبت و کاربردی در گربه ها در کنار استفاده ی خودکار از ظرف خاک برای دستشویی تمایلشان به تمیز کردن خود است تحقیقاتی که روی گربه ها انجام داده اند نشان میدهد به طور میانگین ۱۵ درصد از وقتشان را برای تمیز کردن بدنشان میگذارند هر گربه ای روش منحصر به فرد خود را دارد که گاه با دیگری متفاوت است اما معمولاً تمیزکاری از کف پنجه ها شروع شده و زمانی که به اندازه ی کافی خیس شد، آن را به سروصورت خود میمانند بعد از صورت نوبت به اندامهای پایینی و خصوصی گربه میرسد و در انتها نیز دم را به عنوان آخرین عضو برای تمیز کردن انتخاب میکنند. البته باید توجه داشته باشید که این موضوع بدین معنا نیست که وظیفه ی تمام و کمال تمیزکاری را بندازید رو دوش گربه باوجود اینکه آنها خودشان برای تمیزکاری برنامه دارند اما شما حتماً باید برنامهی منظمی برای شانه زدنشان تنظیم کنید تا از گره خوردن موهایشان پیشگیری کرده باشید؛ به ویژه اگر گربه ی شما از نوع گربه های موبلند باشد.
نکته ی احتیاطی: اگر متوجه شدید که گربه تان دیگر علاقه ای به تمیزکردن خود ندارد و یا به صورت افراطی و بیش از حد این کار را انجام میدهد. حتماً او را پیش دامپزشکش ببرید تا بررسیهای لازم را انجام دهد


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *