نکات مقدماتی آشنایی گربه با خانه

معرفی کردن خانه ی جدید به گربه به طور کلی ساده و آسان است. اما در بعضی از موارد میتواند همراه با مشکلات و پیچیدگیهایی باشد. در ابتدا لازم است که سن گربه تان را بدانید و مطابق با سنش دستورالعملها را دنبال کنید که آشنایی گربه با خانه به بهترین شکل انجام شود.

آشنایی بچه گربه با خانه
اگر میتوانید مکان مشخصی مانند یکی از اتاقهای خانه را به او اختصاص دهید. در آنجا تمامی لوازم مورد نیاز گربه مانند ظرف غذا و آب ظرف خاک اسکرچر و وسایل بازی اش را قرار دهید بهتر است که ظرف خاکه غذا و آب از همدیگر فاصله داشته باشند. او را در آن مکان نگه دارید تا با وسایلش به ویژه ظرف خاکش آشنا شود زمانی که به داخل ظرف خاکش رفت و از آن استفاده کرد تا حد زیادی خیالتان میتواند راحت باشد که او محل دستشویی خود را یاد گرفته و مشکلی درباره ی این موضوع نخواهید داشت برنامه ی مشخصی برای بازی کردن با او برای خودتان بگذارید. گربه ها از داشتن روتین منظم لذت میبرند و شما هم برنامه شخصیتان را راحتتر میتوانید مدیریت کنید اگر در خانه فرزند خردسالی وجود دارد، حتماً باید زیر نظر شما با گربه بازی کند هیچ وقت نباید کودک خردسال و بچه گربه را با یکدیگر تنها  بگذارید چرا که هر دوی آنها هنوز نیازمند یادگیری رفتارهای درست و مراقبت از خود هستند. هنگامی که مطمئن شدید که بچه گربهتان آرامشش را به دست آورده و تمامی نقاط خانه امن است و لوازمی که ممکن است خطر ایجاد کنند دور از دسترسش قرار گرفته آنگاه میتوانید به او اجازه دهید که بقیه ی اتاقهای خانه را هم بررسی کند و با خانه آشنا شود. شما هم همراهش شوید تا نقاط احتمالی مورد علاقه اش را یاد بگیرید. زمانی که کنکاش خانه تمام شد و نقشه ی خانه را مثل کف پنجه اش بلد شد ،دیگر میتواند آزادانه برای خودش در خانه بچرخد و زندگی کند بهتر است در ۳ ماه اول شما هم نظارت بیشتری داشته باشید تا بتوانید از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

آشنایی گربه ی بالغ با خانه :

معرفی خانه به گربه بالغ میتواند کمی دشوار و پیچیده تر باشد؛ به ویژه برای گربه به همین دلیل مراحل آشنایی باید با دقت و حوصله انجام شود در صورتی که گربه وسایل مخصوص خودش را داشته مانند ظرف خاک اسباب بازی ظرف غذا و .. و به آنها عادت داشته باشد. بهتر است در ابتدا از همان وسایل در محل زندگی جدیدش استفاده کنید. همچنین بهتر است بدانید که به چه غذایی عادت داشته و برای مدتی از همان غذا استفاده کنید تا گربه به محل زندگی جدیدش عادت کند هنگامی که او را به خانه ی خود می آورید به او فرصت دهید که خانه را بررسی کرده و بتواند ظرف غذا، آب و خاکش را پیدا کند. ممکن است برای چند ساعت نه غذایی بخورد و نه دستشویی برود. در این صورت شما نگران نشوید به او اجازه دهید تا کمی با محیط آشنایی پیدا کند و سطح استرسش پایین بیاید گربه آنچه نیازش باشد را خودش انجام خواهد داد. اگر گربه تان به زیر تخت یا مبل فرار کرد بگذارید به حال خودش باشد.
گربه بعد از اینکه آرامشش را به دست آورد خودش این موضوع را با رفتار و حرکتش به شما نشان خواهد داد در مدت زمانی که گربه با خانه آشنا میشود مواجهه با سایر حیوانات کودکان و افراد غریبه باید به حداقل برسد در مدت زمانی که طول میکشد تا گربهتان به محل جدید زندگی اش عادت ،کند برخی رفتارهای ناشی از استرس مانند: قایم شدن ترسیدن و در برخی موارد خرابکاری عادی و طبیعی است و به محض آنکه اعتماد کند این رفتارها هم ناپدید خواهد شد.

نکته ی تخصصی: در تعطیلاتی که احتمال میدهید که ممکن است مهمانی و یا جشنی برگزار کنید زمان مناسبی برای ورود گربه نخواهد بود گربه در خانه ای که محیط آرامی دارد سریعتر میتواند به آن خو بگیرد و از طرف دیگر در زمان برگزاری مهمانی و جشن شما وقت کافی برای توجه به او را نخواهید داشت بنابراین بهتر است در تعطیلات یا آخر هفته ای که آزاد هستید این کار را انجام دهید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *