سرپرست مسئولیت پذیر باید به طور منظم گربه اش را برای چک کردن سلامتی و احتمالاً مشکلات و بیماریهای احتمالی بررسی کند بهترین وقت برای انجام این کار زمانی است که میخواهید او را شانه بزنید برای گرفتن معاینه فنی برتر باید تمامی اندام های زیر را معاینه کنید.
دهان : دندان ها باید کاملاً سفید باشند هیچ نوع علامتی از ترک، رنگ رفتگی یا خوردگی نباید وجود داشته باشد همچنین لثه ها زبان و بخش های داخلی دهان باید یک دست صورتی باشند و هیچ تورم یا خراشی را نبینید نفس گربه نیز اگرچه شاید کمی بوی ماهی را برای شما تداعی کند اما نباید آزاردهنده باشد.
بینی : در بینی نباید ترشحی وجود داشته باشد و یا تنفس گربه به سختی انجام شود. عطسه ی مداوم نیز ممکن است نشان دهنده ی حساسیت و یا بیماری باشد در این صورت حتماً با دامپزشکش مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند.

چشم ها: گربه ی سالم باید چشمهایی شفاف داشته باشد و چشم نباید متورم باشد یا کدر قرمز و ملتهب به نظر برسد پلک سوم گربه نیز باید به سختی در هر گوشه ی داخلی چشم دیده شود. پلک سوم ،برجسته نشانه ی بیماری است.

اندام تناسلی و مقعد : مطمئن شوید که این ناحیه تمیز خشک و بدون برآمدگی و جوش است.

گوشها : فضای داخلی گوش باید تمیز بیبو و فاقد ترشحات تیره رنگ باشد. همچنین نباید علائمی مبنی بر وجود حساسیت درد و خارش داشته باشند گربه نباید به طور مداوم گوشهای خود را با پاهایش بخاراند.

وزن : اگر نتوانید دنده های گربه را با دست احساس کنید احتمال دارد که گربه تان دچار اضافه وزن شده باشد. اما اگر دندهها کاملاً آشکار و برجسته باشند. گربه تان احتیاج به خوردن غذاهای خوشمزه بیشتری دارد در هر دو صورت لازم است که با دامپزشکش مشورت کنید که رژیم مناسبی برای گربهتان تجویز کند و سرخود دکتربازی در نیاورید.

پنجه ها : وضعیت ناخنها و پنجه ها را بررسی کنید مطمئن شوید که پاستیلهای گربه (بالشتکها) تمیز و بدون ترک هستند و در شرایط مناسبی قرار دارند.

پوست : انگشتانتان را روی بدن گربه حرکت دهید لکه ها ،برجستگی ها یا مکانهایی را که گربه هنگام لمس آن واکنش نشان میدهد را بررسی کنید. همچنین برای اینکه مطمئن شوید که پوست گربه تان کک ندارد میتوانید از شانه استفاده کنید.  ککها شبیه دانه های فلفل است و اگر گربه ی شما کک داشته باشد هنگام شانه زدن دانه های سیاه را مشاهده خواهید کرد. همچنین پوست باید عاری از هرگونه بوی نامطبوع چربی و پوست پوست شدن باشد.

موهای بدن گربه : موهای گربه یکی از قسمتهایی است که باید به خوبی بررسی شود. ریزش سکه ای تیرگی و یا ریزش بیش از حد و بیدلیل جزء مواردی است که در صورت مشاهده باید پیگیری شود همان طور که در فصل های پیش اشاره کردیم گربه خودش باید موهای بدنش را لیس بزند و تمیز کند به هر دلیلی اگر مشاهده کردید که دیگر این کار را انجام نمیدهد حتماً باید با دامپزشکش راجع به این موضوع مشورت کنید.

نکته ی تخصصی : گربه سانان و به ویژه گربه ها به طور ذاتی درد و ناراحتی را بروز نمی دهند به همین خاطر بررسی وضعیت سلامتیشان کمی دشوارتر از سایر حیوانات است. کاری که شما باید به عنوان سرپرست انجام دهید چکاپ منظم گربه است. هیچ کس مانند شما نمیتواند تغییرات گربه را متوجه شود. بنابراین سعی کنید نسبت به رفتارهای گربه کنجکاو باشید و تمام خصوصیات گربه از راه رفتن تا نحوه ی دستشویی کردن و حتی غذا خوردنش را زیر نظر داشته باشید تا کوچکترین تغییرات را بسیار سریع متوجه شوید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *