بچه گربه ها علاوه بر اینکه موجودات شیرین و دوست داشتنی هستند، هوش و قدرت یادگیری بسیار زیادی دارند که شما از دیدن آن همه قابلیت شگفت زده خواهید شد. اگر کاملا مراحل رشد بچه گربه را زیر نظر بگیرید متوجه میشوید که چرا گربه ها را جزء موجودات باهوش اما سرتق قلمداد میکنند او کاملاً در مدت زمان چند هفته تمامی آنچه را که لازم دارد یاد میگیرد در ادامه به بررسی روند رشد و بلوغ گربه میپردازیم.

از تولد تا ۸ هفتگی

حدود ۶۶ درصد گربه ها با سر وارد این دنیا میشوند و مابقی آنها ابتدا دمشان را وارد دنیا میکنند و بعد بقیهی اندامهایشان را بچه گربه ها از بدو تولد نابینا هستند و همچنین قادر به شنیدن صدا نیستند بیشتر آنها چیزی در حدود ۱۱۳ گرم وزن دارند و حتی توانایی راه رفتن نیز ندارند تقریباً از روز دهم پلکهایشان را باز میکنند و گوش هایشان نیز از روز چهاردهم توانایی شنیدن پیدا میکند خزیدن را از روز شانزدهم الی بیستم آغاز میکنند و یک هفته بعد از اینکه در خزیدن مهارت پیدا کردند، راه رفتن را به عنوان قدم بعدی امتحان میکنند از آنجایی که گربهها نیز بسیار کمال گرا هستند و هیچ چیز نمیتواند آنها را قانع ،کند دویدن را نیز تقریباً از یک ماهگی شروع میکنند. بعد از گذر از یک ماهگی غذای خشک مخصوص بچه گربه را نیز میتوانند شروع کنند.

مسائل مهم زندگی گربه در این دوره

بچه گربه ها تقریباً از ۳ الی ۴ هفتگی میتوانند نحوه ی استفاده از ظرف خاک را یاد بگیرند اگر شرایط نرمال باشد و مادرش نیز در کنارش زندگی کند او نحوه ی استفاده از ظرف خاک را به بچهاش آموزش خواهد داد. وظیفه ی خطیری که برعهده ی شماست این است که ظرف خاک را همیشه تمیز نگه دارید تا مادر وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد بچه گربه ها معمولا در سن ۴ الی ۵ هفتگی شروع به تمیزکردن خود میکنند و مهارت شکار را در ۶ الی ۸ هفتگی یاد میگیرند. بیشتر مهارت هایی که پیشتر آوردیم بدون نیاز به دخالت شما انجام میشود. نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که شما میتوانید از سن ۲ هفتگی به آرامی بچه گربه را در آغوش خود بگیرید. این سن برای اجتماعی شدن گربه بسیار مهم است و اگر به درستی با انسانها آشنا شود در ادامه رفتار اجتماعی بهتری از خود نشان خواهد داد. البته به این نکته توجه داشته باشید که در این سن بچه گربه باید بیشتر اوقاتش را با مادر باشد تا آموزشهای لازم را از او یاد بگیرد.

نکته ی احتیاطی : توجه داشته باشید که مادر برای جابه جا کردن فرزندش او از پشت گردن به دندان می.گیرد هرگز در هنگام انجام آن مداخله نکنید. مادرش بلد است که چگونه از فرزندش مراقبت کند و این نوع به دندان گرفتن آسیبی به بچه گربه وارد نمیکند.

۸ هفتگی تا ۱۵ هفتگی
از شیر گرفتن بچه گربه تقریباً از ۸ هفتگی انجام میشود بعد از این دوره میتوانید از میکس غذای خشک مخصوص بچه گربه با کمی آب استفاده کنید. همچنین با گذشت زمان بهتر است که آرام آرام میزان آب غذایش را کاهش دهید ریختن کمی آب روی غذا باعث میشود که دانههای غذا نرم شود و بچه گربه بتواند به راحتی غذا را بخورد. اگر گربه ی شما بدون آب هم غذا را خورد لازم نیست که حتماً غذا را با آب مخلوط کنید. تمامی دندانهای شیری بچه گربه در ۸ هفتگی کامل خواهد شد بچه گربه های نر و ماده سن ۱۰ هفتگی تقریباً وزن یکسانی دارند اما دقیقاً از همین سن، بچه گربه های نر وزن بیشتری نسبت به بچه گربههای ماده اضافه میکنند از ۱۲ هفتگی رنگ چشمهایشان به رنگ ثابتی که با توجه به ژنتیکشان تعیین شده تغییر میکند. بچه گربه ها عموماً رنگ چشمانشان آبی است. اولین معاینه فنّی بدنی گربه باید در ۹ هفتگی انجام شود. در این بررسی باید نحوه ی ،ایستادن مدفوع گربه و همچنین سیستم ایمنی بدن گربه چک شود. معمولاً بچه گربه ها از سن ۸ الی ۱۰ هفتگی آمادگی جداشدن از مادر خود را دارند. البته این سن تقریبی است و با توجه به عواملی همچون نژاد، شرایط بچه گربه و همچنین زمانی که شروع به خوردن غذای خشک میکند میتواند متغییر باشد. این زمان قابل دستکاری توسط انسان نیست و باید توجه داشته باشید که هیچ گونه دخالتی در عقب یا جلوانداختن این زمان نکنید.

مسائل مهم زندگی گربه در این دوره :

در این دوره اگر بچه گربه خواهر یا برادری دارد و با او بازی میکند باید بدون اینکه از ناخنهایش استفاده کند با او بازی کند. همچنین نباید یکدیگر را به صورت جدی و محکم گاز بگیرند به طور کلی بچه گربه ها خودشان این موضوع را در بازی رعایت میکنند و این بخشی از مراحل رشدشان محسوب میشود و شما میتوانید نظاره گر آن باشید.

نکته ی احتیاطی : هرگز بچه گربه تا زمانی که واکسنهای لازم را دریافت نکرده از خانه بیرون نبرید مگر برای رفتن به کلینیک دامپزشکی

۱۵ هفتگی تا بزرگسالی
دندانهای اصلی گربه در سن ۱۲ الی ۱۸ هفتگی شروع به درآمدن میکند. گربه های ماده و نر را تقریباً از ۱۶ هفتگی میتوانید برای عقیم سازی پیش دامپزشک ببرید. گربه های ماده در ۱۲ ماهگی به وزن بزرگسالی خود میرسند در حالی که گربه های نر تا ۱۵ ماهگی نیز وزن اضافه میکنند
مسائل مهم زندگی گربه در این دوره : اگر گربه تا سن ۶ ماهگی توسط فردی به سرپرستی گرفته نشده باشد جدایی کامل از مادر خود در این سن رخ خواهد داد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *