Labrador Retriever

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

تاریخچه

  • منشاء سگ لابرادور رتریور از جزیره نیو فانلند بوده و در حمل شکار به ماهیگیران این منطقه کمک می کرده است. در قرن ۱۹ میلادی عده ای از زمین داران محلی، تعدادی از آن ها را برای حمل کیسه های نمک از کشتی به ساحل آموزش دادند آمیزش این نژاد با سایر سگ های ورزشی انگلیسی، آن را ابتدا به سگ شکار و بعد به یک سگ عملیاتی تمام عیار مبدل کرد. از این حیوان امروزه در ارتش جهت ردیابی داروهای قاچاق و مواد مخدر و همچنین به عنوان سگ ردیاب در معادن استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری

رنگ

سیاه شکلاتی یا زرد بوده عاری از هر گونه لکه سفید رنگ است.

پوشش خارجی

یکی از مشخصات و ابزار تعیین کیفیت نژادی است موهای حیوان باید کوتاه متراکم و بدون موج باشد و مانع از ورود هوا به زیر پوشش خارجی شود.

سر و جمجمه

جمجمه پهن و عریض ،بوده دارای برجستگی در قسمت صورت است. سر نیز صاف و بدون گونه های گوشتی است فکها قوی و با طول متوسط هستند سوراخهای یبینی باز بوده و پره های بینی رشد کرده اند.

چشم ها

اندازه چشمها متوسط و عموماً به رنگ قهوه ای یا فندقی بوده که این ترکیب، ظاهری باهوش و خوشخو به حیوان میدهد.

گوش ها

نسبتاً بزرگ و به صورت آویزان است کاملاً نزدیک به سر و متمایل به عقب قرار گرفته اند.

دهان

دندانها منظم قوی و سفیدرنگ میباشند.

گردن

از نظر ترکیب قوی و قدرتمند است و در میان شانه ها قرار گرفته اند.

بدن

سینه عریض بوده و دنده ها ارتجاعی میباشند پشت حیوان تقریباً صاف و کوتاه است.

اندامهای حرکتی عقبی

رانها پهن و قوی بوده و مفصل زانو برگشته است مفاصل خرگوشی خمیدگی ملایمی دارند.

پاها

گرد و جمع شده است و پنجه ها کمانی شکل هستند.

دم

در پایه بسیار ضخیم بوده و به تدریج به سمت نوک دم حالت مخروطی پیدا میکنند دم دارای طولی متوسط بوده و همانند دم سمور گرد شده و در قسمت پشت پیچ نمیخورد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم)

۲۷ تا ۳۴

۲۵ تا ۳۲

ارتفاع (سانتی متر) ۵۳ تا ۵۸

56تا 61

خصوصیات رفتاری

لابرادور رتریور سگی با محبت دوست داشتنی هوشیار باوفا بسیار باهوش، مشتاق یادگیری وعاشق بازی کردن خصوصاً در آب بوده و علاقه فراوانی به شنا دارد نیازمند توجه انسانها است توقع دارد بخشی از خانواده باشد آموزش دادن به آنها آسان است دیده بان خوبی میباشد ولی برای نگهبانی مناسب نیست اگر برای مدت طولانی تنها نگهداری شود میتواند دردسر ساز شود. در مقایسه با گلدن رتریور مستقل تر عمل می.کند از لابرادور به عنوان شکارچی، باز آورنده شکار، دیده بان همیار پلیس راهنمای نابینایان و ردیابی مواد مخدر استفاده میشود. معمولاً لابرادورهای انگلیسی آرام تر و ساکت تر از نوع آمریکایی هستند.

فعالیت بدنی

لابرادورها سگهای پر انرژی و عاشق کار و بازی هستند و به ورزش و فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند. اشتهای بسیار خوبی دارند و باید به حد کافی تحرک داشته باشند تا چاق نشوند.

شرایط نگهداری

به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب میباشد. در داخل خانه پرتحرک بوده و برای جلب رضایت ،حیوان خانه ای با حیاط متوسط پیشنهاد میشود.

آراستگی

آراستن موهای کوتاه صاف و پُر پشت آن آسان است به برس زدن و شانه کشیدن منظم نیاز دارد. استحمام و استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. مقدار ریزش مو دراین نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی

مشکلات ناحیه کفل و مچ پا و برخی بیماریهای چشم قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *