قضای حاجت در گربه ها

یکی از مهمترین و برجسته ترین نقطه قوت گربه نسبت به سایر رقبا، مجهز بودن به درک و شعور پاکیزگی است .گربه ها با زبانشان بدن خود را لیس میزنند تا موهای خود را شست وشو دهند. همچنین هنگامی که در ظرف خاک مخصوص خود دستشویی میکنند آن را پنهان کرده و تا مطمئن نشوند که کاملا زیر خاک مدفون شده بیخیال داستان نمیشوند و دست از تلاش برنمی دارند در بیشتر گربه های بزرگسال این موضوع از پیش نهادینه شده و آنها به طور خودکار برای دستشویی به ظرف خاک مراجعه میکنند.

یکی از روشهایی که برای معرفی خانه به گربه  اشاره کردیم این بود که ظرف خاکش را به او نشان بدهید و سپس مطمئن شوید که از آن استفاده میکند. این موضوع در بچه گربه ها نیز به طور ذاتی وجود دارد البته اگر او ببیند که مادرش در ظرف خاک دستشویی میکند به نهادینه شدن و تقویت این موضوع کمک بیشتری خواهد کرد. بنابراین به طور کلی گربه ها برای این کار احتیاج به تربیت و آموزش نخواهند داشت ظرف خاکش را در گوشه ای از خانه که بی سروصداست قرار دهید و رفتارش را تحت نظر بگیرید در صورتی که بچه گربه از ظرف خاکش استفاده نکرد، هنگامی که احساس کردید در حال دستشویی کردن است دم خود را بلند میکند و به نقطه ای خیره میشود او را بلند کنید و در ظرف خاکش قرار دهید یکی از نکات کلیدی که باید به آن توجه کنید این است که مکانی را که او در آن دستشویی کرده به دقت تمیز کنید تا دوباره در آن مکان دستشویی نکند.

نکته ی تخصصی حالت ایده آل این است که همواره تعداد ظرف خاک از تعداد گربه هایتان یکی بیشتر یا حداقل برابر با تعداد گربه هایتان باشد اگر خانه تان دوبلکس است در هر طبقه یک ظرف خاک قرار دهید که شازده برای قضای حاجت خیلی به زحمت نیفتد.

با غم دستشویی های نابجا چه کنیم؟به ندرت پیش میآید که گربه ای در جای خودش دستشویی نکند ولی اگر این اتفاق رخ دهد، قطعاً موضوع خوشایندی برای شما نخواهد بود ادرار گربه حاوی مقدار زیادی آمونیاک است که برای انسان نیز بوی نامطبوعی است و به سختی از روی مبلمان و فرش پاک میشود اما اگر گربه ای در جایی به غیر از ظرف خاک خود این کار را انجام داد با آب و صابون آن محل را تمیز کنید و سپس دوباره با آب شست وشوی نهایی را انجام دهید. اگر گربه ی شما در آن محل باز هم این کار را تکرار کرد، این بار با سرکه شست و شو دهید حتماً تمامی این کارها را با دقت انجام دهید چراکه اگر گربه بویی از ادرار قبلی خود حس کند دوباره این کار را انجام خواهد داد محلولهایی که با اسانس مرکبات هستند نیز میتوانند برای شست و شو مناسب باشند زیرا گربه بوی مرکبات را دوست ندارد. اگر همهی روشها را امتحان کردید و سودمند نبود، میتوانید ظرف غذایش را در آن محل قرار دهید و یا به عنوان آخرین راهکار از اسپری های بازدارنده ای که در پتشاپها وجود دارند استفاده کنید البته( ترجیحاً از محصولات شیمیایی استفاده نکنید بهتر است.)

نکته ی احتیاطی : از محصولات شیمیایی که حاوی آمونیاک است برای پاک کردن محل ادرار استفاده نکنید چراکه به گربه این پیام را میدهد که دقیقاً کارت را درست انجام داده ای و دوباره هم باید همین جا دستشویی کنی.

نکته ی تخصصی : اگر خدای نکرده وسواس بیش از اندازه دارید و امکانات لازم هم در اختیارتان هست هنگام تمیز کردن محل ادرار میتوانید از تاباندن نور فرابنفش نیز استفاده کنید. به علت اینکه ادرار گربه خاصیت فلئورسانسی دارد،تاباندن این نور باعث شده آن نقاط بدرخشد و شما به آسانی بتوانید آن را تمیز کنید.

دلایل دیگری که گربه از ظرف خاکش استفاده نمیکند : دلایل مختلفی برای عدم استفاده گربه از ظرف خاک وجود دارد ولی شاید مهمترینشان احتمال وجود بیماری باشد. اگر گربه ی شما برای چند روز این مشکل را داشت و شما علتی برای آن پیدا نکردید حتماً با دامپزشکش مشورت کنید در ادامه برخی از دلایل رایج را با هم بررسی خواهیم کرد.

نشانه گذاری قلمرو : بعضی از گربه های نری که عقیم نشده اند برای نشانه گذاری قلمروشان با اسپری کردن ادرار خود بر سطوح و دیوارها این کار را انجام میدهند. البته در بعضی موارد گربه های نر عقیم شده و بعضی ماده ها نیز این کار را انجام میدهند. به طور کلی زمانی که گربه احساس خطر یا ناامنی کند نیز ممکن است این رفتار رخ دهد یا زمانی که گربه ی جدیدی را به خانه و قلمرواش میآورید نیز ممکن است این رفتار به عنوان مکانیسم دفاعی انجام شود که قابل پیشگیری است.

عوض شدن برند خاک : گربه ها از اینکه برند خاکشان عوض شود قطعاً خوشحال نخواهند شد و این موضوع برای شما میتواند دردسر ایجاد کند به ویژه اگر خاک جدید، اسانس قوی و یا گرد و غبار فراوانی داشته باشد در این صورت ممکن است که گربه تمایلی برای استفاده از این خاک نداشته باشد بهتر است همواره از یک نوع برند که هم گربه ی شما را راضی میکند و هم به جیب شما آسیب زیادی وارد نمیکند استفاده کنید.

قرار دادن ظرف خاک در جای نامناسب : اگر ظرف خاک گربه را در جایی شلوغ و پر سروصدا از خانه قرار دهید احتمال اینکه گربه تان از آن استفاده نکند بیشتر میشود. قراردادن ظرف خاک در محلی مناسب و کم سروصدا میتواند این مشکل را حل کند.

تمیز نکردن ظرف خاک : ظرف خاک گربه هر روز باید تمیز شود و تمیز نکردن به موقع آن میتواند گربه را آزرده خاطر کند .گربه ها اصولاً تمایلی ندارند از ظرفی که پر از ادرار و مدفوع است استفاده کنند.

مشکلات پزشکی : بسیاری از مشکلات و بیماریها از جمله دیابت و مشکلات کلیوی میتواند منجر به ادرار در جای نامناسب شود همچنین انگل های روده ای میتوانند در دفع ناخواسته ی مدفوع دخیل باشند. در این صورت حتماً باید گربه تحت نظارت دکترش باشد و در دورههای زمانی مشخص چک شود.

مشکلات روحی : در برخی مواقع گربه ای که از تنهایی حوصله اش سر رفته و یا دچار افسردگی شده برای نشان دادن نارضایتی خود از رفتن به ظرف خاک خودداری میکند. در این شرایط بهتر است که وقت بیشتری برای بازی با او بگذارید و از زمان تنهایی اش بکاهید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *