به طور کلی گربه ها ۳ نوع مو دارند. گارد هیر یا همان موی بلند و ضخیمی که از بدن گربه در برابر سرما محافظت میکند و دو مدل دیگر که نرمتر و کوتاهتر هستند و با نامهای آون هیر و دان هیر شناخته می.شوند البته باید سیبیل گربه را از این سه نوع جدا کنیم چراکه از جنس دیگری است و کارایی مخصوص به خود را دارد.
همه ی گربه ها هر سه نوع مو را ندارند و با توجه به نژادشان و متناسب با نیازشان متفاوت است. برای مثال گربه ی ،آنگورا گارد هیرش بسیار بلند و ضخیم است در حالی که اصلاً آون هیر ندارد نیاز گربهها به مو فقط برای محافظت در برابر سرما و یا گرما خلاصه نمی شود، از مویشان برای نشان دادن مود خود و همچنین به عنوان علامت هشدار و گرفتن حالت تدافعی نسبت به مهاجم نیز استفاده میکنند برای مثال در هنگام مواجهه با خطر یا رویارویی با گربه ی دیگری که قلمرواش را تهدید کرده موهایش را سیخ میکند و دمش را به حالت ایستاده در می آورد تا خودش را گنده تر نشان داده تا بلکه بتواند خطر احتمالی را دفع کند.

با وجود اینکه گربه ها با توجه به نژاد و خصوصیاتشان پوششهای متفاوتی از مو را دارند اما به طور کلی میتوان آنها را به دو دسته اصلی تقسیم کرد؛ گربه های موکوتاه و موبلند بیشتر گربه ها موکوتاه هستند تا مو بلند دلیلش هم این است که ژن موکوتاه ها بر ژن مو بلندها برتری دارد دلیل تکاملی اش این است که گربه ی موکوتاه در طبیعت موفق تر بوده چرا که احتیاجات و نیازهای کمتری داشته تا گربه ای که موهای بلندی دارد و نیاز به شانه زدن منظم دارد.
موضوع دیگر ریزش موی گربه است به طور کلی ریزش مو پدیده ای فصلی است. هنگامی که فصل زمستان تمام می شود و به سمت بهار میرویم ریزش موی گربه به بالاترین میزان خود میرسد چراکه دیگر به موی بلند و پرتعداد احتیاج ندارد. البته شدت ریزش برای گریه هایی که در خانه زندگی میکنند کمتر است موضوع دیگری که میتواند باعث ریزش مو شود، استرس و بیماری است اگر به گربه ی شما استرس زیادی وارد شود ریزش موهایش شدت می یابد و همچنین بیماری های پوستی نیز میتواند عامل این موضوع باشد. همچنین گربه های ماده ای که قبلاً بچه به دنیا آورده اند مستعد ریزش مو هـستند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *