همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم کنجکاوی گربه ها معمولاً سرشان را به باد میدهد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود گربه ها ممکن است که از سر کنجکاوی ماده ای را بخورند که برایشان مناسب نیست اگر مشاهده کردید که گربه تان در تلاش است تا چنین موادی را ببلعد، سریعاً جلویش را بگیرید و یا اگر نصف آن را جویده بود، مابقی را با شست وشو از دهانش خارج کنید توجه داشته باشید که ترس و واکنش هیجانی شما اگرچه طبیعی و از روی حس مسئولیت پذیری شما است ممکن است باعث تحریک گربه شود و او به مکان غیر قابل دسترس فرار کند از قبل این تمرین را در ذهن خود انجام دهید تا زمانی که این اتفاق رخ داد آمادگی ذهنی داشته باشید گربه را به اتاقی برده و در را ببندید با دامپزشکش تماس بگیرید و به او بگویید که گربه چه موادی مصرف کرده تا راهکارهای ابتدایی را به شما بگوید در صورت ،نیاز سریعاً باید به کلینیک دامپزشکی بروید. داشتن اطلاعاتی در مورد ماده ای که گربه آن را خورده به دامپزشک کمک میکند تا تصمیم درست تری بگیرد در ادامه به بررسی برخی موادی که برای گربه مانند سم عمل
میکند می پردازیم.

استامینوفن : فقط یک قرص ۵۰۰ میلیگرمی از این مسکن که ماده ی فعال در آن تیلنول است برای کشتن گربه بالغ کافی است علائم استفراغ سرازیر شدن آب دهان وجود خون در ادرار و غشاهای مخاطی به رنگ قهوه ای یا آبی در میآیند. درمان اگر از زمان مصرف قرص مدت زیادی نگذشته ،باشد گربه تان را وادار به استفراغ کنید. لطفاً توجه داشته باشید که سریعاً باید به دامپزشک مراجعه کنید حتی در زمانی که مدت کمی از بلعیدن قرص گذشته باشد باز هم احتمال بهبودی بسیار کم خواهد بود.

ضدیخ : گربه ها ممکن است جذب بوی شیرین ضدیخ شوند. علائم تشنج لرزش استفراغ کما و مرگ درمان اگر کاملاً مطمئن هستید که گربه تان ضدیخ مصرف کرده است. او را وادار به استفراغ کرده و خیلی سریع به دامپزشک مراجعه کنید. حتی با وجود مداخله ی فوری ،پزشکی مسومیت با ضدیخ در اغلب موارد کشنده است.

آسپیرین : ماده ای سمی که حتی دوز پایینی از آن باعث ایجاد مسمومیت می شود. از بین اختلالهای ناشی از مصرف این ماده میتوان به نارسایی ،کلیه، زخم معده و التهاب کبد اشاره کرد علائم استفراغ خونی درد شکمی ضعف و یا کما درمان مانند موارد قبل اگر زمان زیادی از بلعیدن قرص نگذشته است گربهتان را وادار به استفراغ کنید و سریعاً او را به کلینیک دامپزشکی ببرید در صورتی که درمان بعد از بروز علائم شروع شود، احتمال بهبودی گربه متأسفانه کم خواهد بود.

سرب : این ماده ی سمی اغلب در تراشه های قدیمی رنگ پیدا میشود. علائم کم اشتهایی کاهش وزن استفراغ تشنج فلج دست و پاها نابینایی و در انتها کما . درمان علائم مرتبط با مسمویت ناشی از سرب طی زمان و به آهستگی بروز می.یابند. اگر به نظر میرسد گربه تان چنین علائمی دارد از دامپزشکش بخواهید تا از او آزمایش خون یا ادرار بگیرد.

سموم جانوران موذی : بلعیدن سم موش یا حتی شکار موشهای صحرایی یا خانگی که آنها سم موش خورده باشند باعث ایجاد آسیب های جدی به گربه میشود. علائم تشنج، گرفتگی عضلات خونریزی و یا از پا افتادن به علت خستگی و ضعف زیاد ماده ی سمی رایج در این نوع محصولات وارفارین است که توانایی انعقاد خون را در گربه ها مختل میکند. درمان انتخاب بهترین روش درمان بستگی به نوع ماده ی فعال موجود در سم دارد. بسته بندی سم را پیدا کرده و با خود به کلینیک دامپزشکی ببرید.

روی (زینک ) : در هرچیزی از سکه گرفته تا کرم ضد آفتاب و شامپو وجود دارد. این نوع فلز باعث ایجاد آسیب های داخلی شدیدی در سطح سلولی میشود. علائم در مواردی که گربه مدت زمان اندکی در معرض این فلز قرار گرفته باشد علائمی مانند استفراغ درد شکمی و اسهال از خود نشان میدهد و در مواردی که مدت زمان بیشتری در معرض آن باشد علائمی همچون کم خونی ،شدید ،ضعف ،زردی ادرار خونی و نارسایی چندین عضو را معمولاً از خود نشان میدهند درمان سریعاً به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. در مواردی که گربه برای مدت زمان طولانی در معرض روی قرار گرفته باشد و یا مسمویت با دوز بالا رخ داده باشد. معمولاً درمان تأثیری ندارد و متأسفانه گربه جانش را از دست میدهد.

سایر مواد غیر مجاز

بیشتر سرپرستان حیوانات خانگی از اهمیت نگه داشتن مواد شیمیایی در مکان های قفل شده و غیر قابل دسترس آگاه هستند اما آنچه احتمالا از آن آگاهی ندارند این است که بسیاری از مواد رایج نیز برای گربه ها سمّی محسوب میشوند در ادامه لیست کوتاهی از این مواد را که باعث ایجاد اختلال یا نارسایی در بدن گربه میشود را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

الکل  : مادهای سمی برای گربه ها که حتی مصرف دوز پایینی از آن باعث ایجاد مسمومیت میشود.

کافئین : مادهای بسیار خطرناک برای گربه ها هرگز به گربه ها اجازه ندهید که به نوشیدنیهای غیرالکلی حاوی ،کافئین ،چای قهوه یا تفاله ی قهوه دسترسی داشته باشند.

شکلات : هرچه این محصول خالص تر باشد میزان مسمومیت آن بیشتر می.شود برای مثال شکلات تلخ خطرناکتر از شکلات شیری است.

انواع لیلیوم (سوسن) : تمامی قسمتهای گل ایستر لیلی (لیلیوم لانگیفلوروم)، سوسن بلند آسیایی و سوسن یک روزه برای گربهها سمی هستند. بلعیدن این نوع سوسنها منجر به نارسایی کلیه میشود و در صورت عدم درمان باعث مرگ گربه خواهد شد.

آجیل ماکادمیا : عامل سمی ناشناخته ای در این آجیل وجود دارد که باعث ایجاد لرزش لنگیدن گرفتگی مفاصل و هایپوترمی تب) بالای غیرعادی در گربه ها
می شود.

نفتالین : بلعیدن این گلولهها علاوه بر مشکلاتی که به همراه دارد ایجاد خفگی باعث ایجاد آسیبهای جدی به کبد گربه میشود که میتواند بسیار کشنده و خطرناک باشد.

سکه : به علت غلظت بالای روی در سکه بلعیدن آن میتواند باعث مسمویت شدیدی در گربه ها شود.

روغن کاج : این مادهی رایج در محصولات نظافتی منزل میتواند باعث بروز هر نوع علائمی از درد شکمی گرفته تا آسیب به اندامهای بدن گربه شود.

روغن گلهای معطر : اگر گربه این ماده را ببلعد آسیبهای داخلی و سوختگی ناشی از مواد شیمیایی را در پی خواهد داشت و در صورتی که با بدن گربه تماس داشته باشد باعث سوزش شدید پوست گربه میشود.

تنباکو : نیکوتین موجود در تنباکو به دستگاههای عصبی و گوارشی گربه حمله می کند و باعث تند شدن غیر طبيعي ضربان قلب كما و حتی مرگ گربه میشود. مطالعات اخیر نیز نشان میدهد که احتمال ابتلا به شکل خاصی از سرطان به نام لنقوم بدخیم در گربههایی که در معرض دود افراد سیگاری قرار دارند دوبرابراست.

نکته ی تخصصی: از آنجایی که گربه ها خود را تمیز می کنند و موهای بدنشان را لیس میزنند هر ماده ای را که روی پوستشان یا پنجه هایشان ریخته شده باشد، از طریق چسبیدن به زبانشان وارد بدنشان شده و ممکن است که جانشان را با خطر جدی مواجه کند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر ماده ای را که روی بدن گربه میریزد و یا کف خانه و هرجای دیگری که گربه ممکن است روی آن راه برود یا بنشیند، سریعاً تمیز کنید.

کمک به استفراغ گربه

یک قاشق چای خوری از هیدروژن پراکسید با غلظت ۳ را به ازای هر پوند از وزن بدن گربه یا ۵ میلی لیتر به ازای ۲/۲۵ کیلوگرم از وزن بدن (گربه به گربه تان بدهید. این کار را هر ۱۰ دقیقه یکبار تکرار کنید تا گربه استفراغ کند بیشتر از سه بار این کار را تکرار نکنید به جز در مواردی که گربه تحت نظارت دامپزشک است و با صلاحدید او انجام میشود. هرگز سرخود از شربت ایپکاک استفاده نکنید دادن داروی شیمیایی بدون تجویز دامپزشک ممنوع است. چراکه اگر اشتباهی رخ دهد، آسیبهای به مراتب جدی تری به همراه خواهد
داشت.
199

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *