روشها و تکنیک های رسیدگی به موی گربه

روشهای رسیدگی به موی گربه متناسب با اینکه گربه موبلند یا موکوتاه باشد، متفاوت است. در ادامه هر کدام را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

رسیدگی به موی گربه های مو بلند
بیشتر گربه های موبلند حداقل روزی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه نیاز دارند که برایشان وقت بگذارید. در غیر این صورت ممکن است گره خوردگی های زیاد و دردناکی برایشان ایجاد شود که طبعاً علاوه بر تحمل درد و رنج شما باید وقت بیشتری بگذارید تا آنها را برطرف کنید استفاده از تکنیک زیر به شما و گربه تان کمک خواهد کرد که راحتی و آسایش بیشتری را تجربه کنید.

 •  ابتدا از شانه ای که فاصله های دندانه هایش زیاد است برای شانه کردن موهایش استفاده کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید از شانه ای که فاصله ی دندانه هایش کمتر است استفاده کنید.
 • سپس برس را روی بدنش بکشید تا موهای به اصلاح مرده را جمع کنید. قسمت پشت گربه جایی که خود گربه به آن دسترسی ندارد و نمیتواند با زبانش آن قسمت را تمیز کند مهمترین جایی است که نیاز است شما با دقت و حوصله آن قسمت را برس بزنید.
 • در این مرحله شانه ای که دندانه هایش فاصله ی کمی دارند را بردارید و خلاف جهت از سمت دم به سر موهایش را شانه کنید حجم موی گربه در این حالت بیشتر شده سیخ میشود.
 •  از مسواک برای آراستن موهای صورتش استفاده کنید.
 •  مرحله ی سوم را اینبار با شانه ای که دندانه هایش فاصله ی زیادی دارند تکرار کنید.

رسیدگی به موی گربه های موکوتاه
برای گربه های موکوتاه هفته ای دوبار شانه زنی کافی خواهد بود مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا گربه تان از شما راضی باشد.

 •  با شانه ای که فاصله ی دندانه هایش کم است از سر تا دم گربه را شانه کنید.
 •  دوباره اقدام شماره ۱ را با استفاده از شانه ای که دندانه هایش نرم است و یا با استفاده از قشو تکرار کنید.
 •  در انتها برای برق انداختن و جلا دادن به موی گربه از پارچهی چرمی استفاده کنید و آن را روی بدن گربه بکشید.

باز کردن موهای گره خورده
گره ها عمدتا زمانی ایجاد میشوند که موهای مرده با موهای تازه ای که در سطح پوست گربه شروع به رشد میکند در یکدیگر میپیچند متأسفانه بیشتر این گره خوردگیها برای گربه بسیار دردناک است در صورتی که امکان پذیر بود شانه ای بین پوست و مویش قرار دهید و تلاش کنید گره ها را با بشکاف از یکدیگر جدا کنید حتماً جهت حرکت بشکاف به سمت بیرون باشد و هرگز این عمل را در جهت بدن گربه انجام ندهید. اگر در نهایت باز هم نتوانستید آنها را باز کنید با قیچی آن قسمت را از بدن گربه جدا کنید. این عمل بیشتر اوقات با درد همراه است بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان پذیر است . گربه کشیده نشود برای بریدن گره خوردگی حتماً از اعضای خانواده و یا دوستتان کمک بگیرید تا هنگامی که شما مشغول بریدن گره خوردگی هستید او در حال نوازش گربه باشد.

نکته ی احتیاطی : در شرایطی که موهای گربه دچار گره خوردگیهای متعدد شده و یا اگر گره ی بسیار سختی رخ داده باشد که شما به تنهایی نتوانید آن را باز کنید حتماً به یک آرایشگر متخصص یا دامپزشک مراجعه نمائید تا آنها این کار را برای شما انجام دهند. اگر گربه ی شما رفتاری خشن داشته باشد و اجازه ی چنین کاری ندهد دامپزشک متخصص با تشخیص خود کمی به او آرام بخش تزریق خواهد کرد که راحت تر بتواند آن قسمت را با تیغ بتراشد.

شست و شوی گربه
گربه ها به ندرت احتیاج به شست وشو پیدا میکنند و معمولاً از آب خوششان نمی آید اما بعضی از گریه ها مانند گربه های ،موبلند گربه هایی که بیماریهای مختلفی دارند گربه های دارای نقص عضو و گربه های سن بالا ممکن است نتوانند به خوبی خود را تمیز کنند که در آن صورت اگر واکنش شدیدی به آب نشان نمیدهند، بهتر است که آنها را به حمام برد و شست وشو داد برای شست وشوی گربه حتماً از شامپوهای مخصوص گربه استفاده کنید شامپوهای مخصوص انسان برای گربه ها مناسب نیست و ممکن است باعث آسیب شود از دستورالعمل های زیر برای شستن گربه ی خود استفاده کنید.

 •  از پادری (مت) پلاستیکی برای کف وان حمام استفاده کنید تا گربه بتواند روی آن قرار بگیرد و پایش لیز نخورد.
 •  تمامی لوازمی که به آن احتیاج دارید را از قبل آماده کنید.  قبل از اینکه گربه را به حمام ببرید موهایش را به خوبی شانه بزنید تا گره ها باز شوند و یا محل دقیقشان را متوجه شوید که هنگام شست و شو بتوانید آن را باز کنید. همچنین شانه زدن گربه قبل از حمام باعث میشود موهای به اصطلاح مرده به شانه گیر کند و وارد سینک حمام شما نشود.
 •  چند قطره روغن معدنی مخصوص گربه را در گوشه ی چشم گربه بریزید. این روغن باعث میشود که صابون وارد چشم گربه نشود.
 • وان حمام را با آب ۳۸/۵ درجه سانتی گراد پر کنید این دما برای گربه ایده آل محسوب میشود چرا که دمای بدن خودش است.
 •  گربه را به قدر کافی سفت بغل کنید و او را به آرامی تا سر حد شانه هایش در آب فرو کنید تا همه جای بدنش غیر از گردن و سرش خیس شود اگر گربه ی شما دچار وحشت و استرس زیادی شد او را رها کنید و مقاوت از خود نشان ندهید این کار به او استرس بسیار زیادی وارد میکند و اثرات نامطلوب آن در مقابل تمیزی احتمالی ارزشش را نخواهد داشت.
 •  آب وان را تخلیه کنید با استفاده از یک پارچه مرطوب کمی شامپو به صورت گربه بمالید و سعی کنید با مالیدن ،پارچه سرش را کاملا تمیز کنید توجه کنید که شامپو وارد دهان و گوش گریه نشود بعد از اینکه کارتان تمام شد با پارچه مرطوب دیگری کف ها را بشویید. حواستان باشد که روی صورت گربه نه آب بریزید و نه اسپری کنید. تمیز کردن صورت فقط باید با دستمال مرطوب انجام شود.
 •  در همان وانی که آبش تخلیه شده بدن گربه را با آرامش و صبوری با شامپو بشورید. دم و قسمتهای خصوصی مقعد، اندام تناسلی گربه را فراموش نکنید و آن قسمتها را هم به خوبی تمیز کنید.
 •  دوباره وان حمام را با آب ۳۸٫۵ درجه پر کنید و بدن گربه را بشورید. ممکن است لازم باشد چندین بار آب را تخلیه و پر کنید تا بدن گربه کاملا پاکیزه و عاری از کف و صابون شود. برای شستن و پاک کردن کفها از ملاقه نیز میتوانید کمک بگیرید.  بعضی از گربه ها ممکن است مشکلی با اسپری کردن آب روی بدنشان نداشته باشند ولی شما توجه داشته باشید که هرگز آب را روی صورت گربه نگیرید و حتی اسپری هم نکنید. اگر کف و شامپو از بدن گربه پاک نشد میتوانید نصف لیوان سرکه (۱۱۸ سی سی) را با ۲ لیتر آب مخلوط کنید و با آن بدن گربه را بشورید اگر لازم شد که با این ترکیب بدن گربه را شست و شو دهید حتماً بعد از آن با آب تمیز یکبار دیگر گربه را شست و شو دهید.
 •  وقتی کار شست و شو تمام شد گربه را برای انجام کارهای خشک کردن روی کانتر یا کف زمین قرار دهید. اتاقی که برای این کار انتخاب میکنید بهتر است که گرم باشد تا شازده احساس سرما نکند موهای گربه های موکوتاه را با حوله کاملاً میتوانید خشک کنید اما برای گربه های موبلند بهتر است که برای خشک کردن از سشوار نیز استفاده کنید .

نکته ی تخصصی هنگام استفاده از سشوار توجه داشته باشید که آن را در پایین ترین درجه ی گرما قرار دهید. برای شروع ابتدا از قسمتهایی شروع کنید که گربه با آن مشکلی ندارد مانند پشت بدنش سپس به سمت گردن و پاها حرکت کنید حواستان باشد برای اینکه عمل خشک کردن بهتر انجام شود سشوار را حتماً خلاف جهت خواب موی گربه حرکت دهید. خشک کردن شکم گربه و دمش را بگذارید برای انتهای کار چراکه این قسمتها برای گربه مناطق حساسی محسوب میشود و احتمالا از اینکه شما با سشوار به آن نواحی نزدیک شوید استقبال نخواهد کرد و ممکن است شما را با سشوار تنها بگذارد تا به کارهای زشتی که در برابرش انجام دادید خوب فکر کنید.

نکته ی احتیاطی حتماً گربه را در اتاقی گرم بگذارید تا موهای بدنش کاملاً خشک شود. این کار تا حد زیادی از بروز سرماخوردگی در گربه جلوگیری خواهد کرد.
رسیدگی به ناخنها یکی از کارهایی که باید برای سلامت گربه و همچنین عدم آسیب به مبلمان و پرده ی خانه انجام دهید کوتاه کردن ناخن های گربه است برای انجام هرچه بهتر این کار از دستور العمل زیر استفاده کنید.

 •  وسایل مخصوص کوتاه کردن ناخن گربه را از پتشاپ خریداری کنید.( لطفاً , حتماً از ناخن گیر مخصوص گربه استفاده کنید.)
 •  گربه را بین پاهای خود بگیرید و او را سفت بغل کنید بهتر است در روزهای ابتدایی که هنوز در انجام این کار وارد نشده اید از یک دوست کمک بگیرید.
 •  پنجه ی گربه را کمی فشار دهید تا ناخنها بیرون بیایند ناخنهای گربه داخل پنجه هایش است و فقط زمانی که به آن احتیاج دارد آن را بیرون می آورد.
 •  فقط قسمت تیز جلویی ناخن را کوتاه کنید اگر خوب به ناخن نگاه کنید، قسمت صورتی یا قرمز رنگی را میبینید که داخل ناخن قرار دارند آن قسمتی که قرمز رنگ است نباید بریده شود و فقط ناخن را تا نرسیده به عصب میتوانید کوتاه کنید. اگر به اشتباه آن قسمت را کوتاه کردید حتماً از پودر منعقد کننده ی خون بندآورنده ی خون استفاده کنید.

اونیککتومی
اونیککتومی در واقع یک نوع عمل است که با آن پنجه های گربه را عمل میکنند تا ناخنی نداشته باشد که بتواند به وسایل خانه آسیب برساند این کار در بسیاری از موارد باعث ایجاد درد شدید و همیشگی در گربه ها می.شود اگرچه این عمل غیراخلاقی در آمریکا مجاز است ولی در بسیاری از کشورها مانند ،آلمان سوییس و انگلستان غیرمجاز و غیراخلاقی محسوب میشود و آن را علیه حقوق طبیعی حیوان تلقی میکنند.

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *