برای نزدیک شدن به گربههایی که دچار آسیب دیدگی شده اند باید احتیاط زیادی به خرج داد گربه ای که در حال درد کشیدن است به طور غریزی ممکن است به افرادی که به او نزدیک میشوند پرخاش و یا حمله کند روشی که در ادامه به آن میپردازیم به گربه و شما کمک میکند تا جای ممکن بدون آسیب بتوانید به کلینیک دامپزشکی برسید.

 •  صحنه را به خوبی ارزیابی .کنید برای مثال اگر گربه با ماشین تصادف کرده باشد. مطمئن شوید که ماشین دیگری به او برخورد نمیکند و گربه در آنجایی که روی زمین افتاده جایش امن است.
 •  به آهستگی به گربه صدمه دیده نزدیک شوید اگر گربه خرناس می کشد. دندانهایش را نشان میدهد یا نشانههای دیگری از ترس و یا پرخاشگری دارد کاملاً مراقب باشید به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی حتی حیوان خانگی نیز میتواند رفتار خشونت آمیزی از خود نشان دهد.
 •  حوله یا پتوی بزرگی را دور بدن گربه قرار دهید این کار امکان رسیدگی به گربه بدون ایجاد خراشیدگی را فراهم میکند.
 •  اگر گربه در حال خفگی یا خونریزی شدید باشد قبل از انتقال به بیمارستان یا در طول مسیر به این مشکلات رسیدگی کنید به بخش مانورهایملیک» و «تروما» مراجعه
  شود.
 •  قبل از انتقال به بیمارستان دامپزشکی در صورت امکان به بیمارستان زنگ زده و به کارکنان اطلاع دهید که در راه بیمارستان هستید هر نوع اطلاعات ضروری در مورد وضعیت گربهتان را در اختیار آنها قرار دهید.
 •  گربه را با دقت بردارید و سعی کنید بدنش را در حالتی ثابت نگه دارید. آن را در باکس مخصوص حمل حیوان خانگی یا جعبه ای مقوایی با درپوش قرار دهید. سعی کنید طی مسیر انتقال به بیمارستان دامپزشکی گربه را آرام نگه دارید.

 

توکسوپلاسموز

از این بیماری اغلب به اشتباه به عنوان بیماری نازایی زنان نام برده می شود که از گربه انتقال می یابد توکسوپلاسموز را یک انگل کوکسیدیایی به نام توکوپلاسما گوندی ایجاد میکند. انتقال این بیماری از سه راه امکان پذیر است .۱ خوردن گوشت خام یا نپخته ای که آلوده باشد .۲ انتقال از راه ،جفت و . راه مدفوعی دهانی در گوشتخواران خوردن گوشت آلوده مهمترین راه انتقال این انگل محسوب میشود. اگر گربه ای به این انگل آلوده باشد و مدفوعش بعد از ۴۸ ساعت تمیز نشود و همچنین خانم بارداری با مدفوع گربه در تماس باشد احتمال سقط جنین وجود خواهد داشت. انگلهایی که گربه ها دفع میکنند در ابتدا عفونی نیستند و معمولاً سه روز طول میکشد تا این اتفاق رخ دهد باید توجه داشت که خوردن گوشت خام یا غذاهایی که به خوبی پخته نشده اند، راه اصلی ایجاد آلودگی در گربه و انسان است از این رو، برای پیشگیری از این بیماری باید مواظب بود که گربه حیوان دیگری را شکار نکند یا گوشت خام به او داده نشود. اما اگر تمامی شرایط بالا رعایت نشود این انگل ممکن است باعث عفونت مادرزادی در سه ماه اول و دوم بارداری و ایجاد مشکلاتی برای سلامتی جنین شود. اگرچه به نظر نمیرسد که گربههای آلوده خطری جدی برای خانمهای باردار باشند زیرا امکان رخداد شرایط بالا بسیار کم است و کاملا قابل پیشگیری است اما برای پرهیز از مبتلا شدن به توکسوپلاسموز باید اصول بهداشتی کاملا رعایت شود

 • جلوگیری از خوراندن گوشت خام به گربه ها
 • نگهداری گربه فقط در محیط منزل نباید سرخود بیرون برود.
 • خانمهای باردار باید از فرد دیگری برای پاک کردن ظرف خاک گربه کمک بگیرند و همچنین ظرف را باید به طور هفتگی با آب داغ شست وشو دهند.
 • قبل از اقدام برای بارداری باید وضعیت ایمنی و عیار پادتنی شخص سنجیده شود.

توجه داشته باشید که این انگل تنها در شرایطی که ذکر شد احتمال سقط جنین و یا ایجاد مشکلات مادرزادی را بالا میبرد و ارتباطی با نازایی .ندارد. واقعیت این است
که مشکلات احتمالی کاملاً قابل پیشگیری است و البته باید این موضوع را جدی گرفت وا و رفتار سهل انگارانه ای با آن .نداشت پیش از اقدام به بارداری با انجام آزمایش باید وضعیت ایمنی بدن مادر را سنجید و امکان آلوده بودن گربه را نیز بررسی کرد تا در صورت آلوده بودن اقدامات درمانی لازم در زمان مناسب صورت گیرد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *