Curly- Coated Retriever

رتریور مو فرفری (Curly- Coated Retriever)

تاریخچه

  • از نسل انگلیش واتــــر اسپانیل میباشد. رتریور مجعد، جزو قدیمی ترین سگ های رتریور است. این سگ باهوش قوی پر تحرک و با تحمل زیاد است.

 

خصوصیات ظاهری

رنگ

سیاه یا جگری بوده ولی بیشتر به رنگ سیاه است.

پوشش خارجی

توده ای از موهای مجعد، تمام اطرافبدن را پوشانده است. بخشهایی از بدنبا موهای بدون فر و غیر مجعد در پشت شانه ها نقص مهمی محسوب شده و لکه های سفید مشخص در ناحیه سینه مطلوب نیست توده موهای مجعد مانع از نفوذ آب و در نتیجه مانع تمیز کردن پوست حیوان میشوند.

سر و جمجمه

جمجمه از طول و تناسب خوبی برخوردار است فکها کشیده و قوی میباشند. بینی سیاه رنگ همراه با سوراخهای باز در انواع سیاه رنگ مشاهده میشود.

چشم ها

سیاه یا قهوه ای بوده و نباید به رنگ زرد .باشند چشمها بزرگ و غیر برجسته است.

گوشها

پایین افتاده و کوچک و نزدیک به هم هستند کاملاً بر روی سر قرار گرفته و پوشیده از موهای مجعد میباشند.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم(

۲۹ تا ۳۶

۲۹ تا ۳۶

ارتفاع (سانتی متر) ۶۳ تا ۶۹

۶۳ تا ۶۹

 

خصوصیات رفتاری

لابرادور رتریور سگی با محبت دوست داشتنی هوشیار باوفا بسیار باهوش، مشتاق یادگیری و عاشق بازی کردن خصوصاً در آب بوده و علاقه فراوانی به شنا دارد نیازمند توجه انسانها است توقع دارد بخشی از خانواده باشد آموزش دادن به آنها آسان است دیده بان خوبی میباشد ولی برای نگهبانی مناسب نیست اگر برای مدت طولانی تنها نگهداری شود میتواند دردسر ساز شود. در مقایسه با گلدن رتریور مستقل تر عمل می.کند از لابرادور به عنوان شکارچی، باز آورنده شکار، دیده بان همیار پلیس راهنمای نابینایان و ردیابی مواد مخدر استفاده میشود. معمولاً لابرادورهای انگلیسی آرام تر و ساکت تر از نوع آمریکایی هستند.

فعالیت بدنی

لابرادورها سگهای پر انرژی و عاشق کار و بازی هستند و به ورزش و فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند. اشتهای بسیار خوبی دارند و باید به حد کافی تحرک داشته باشند تا چاق نشوند.

شرایط نگهداری

به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب میباشد. در داخل خانه پرتحرک بوده و برای جلب رضایت ،حیوان خانه ای با حیاط متوسط پیشنهاد میشود.

آراستگی

آراستن موهای کوتاه صاف و پُر پشت آن آسان است به برس زدن و شانه کشیدن منظم نیاز دارد. استحمام و استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. مقدار ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی

مشکلات ناحیه کفل و مچ پا و برخی بیماریهای چشم قابل ذکر میباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *