جابه جایی و روشهای حمل و نقل گربه ها

گربه ها موجوداتی هستند که تمایل به یکجا نشینی دارند و به همین دلیل بیشتر گربه ها از اینکه مداوم جابه جا شوند و به سفر بروند استقبال نخواهند کرد. اما با این وجود در برخی مواقع ( مانند اسباب کشی از خانه ای به خانه ی ،دیگر مهاجرت به یک کشور دیگر و … ) این موضوع اجتناب ناپذیر است دستورالعملهایی که در ادامه بیان میکنیم به شما و گربه تان کمک خواهد کرد که کمترین اضطراب و استرس را هنگام جابه جایی داشته باشید و همچنین گربه نیز آسیب فیزیکی .نبیند در نظر داشته باشید که اگر سفر شما تفریحی و چندروزه باشد ، بهترین راهکار استفاده از یک دوست است که هرازگاهی به گربه ی شما سر بزند و یا استخدام پرستار گربه که در مدت زمانی که شما در خانه نیستید وظایف نگهداری از گربه را برعهده بگیرد.

جابه جایی با ماشین

نکته ی مهم در جابه جایی با ماشین این است که حتماً گربه را در باکس مخصوص حمل و نقل بگذارید. از آنجایی که ممکن است که گربه از رفتن به داخل باکس استقبال نکند به ویژه اگر باکس تازه خریداری شده باشد بهتر است که از چند روز قبل در شرایطی که امکانش نبود از چند ساعت قبل باکس را در نزدیکی ظرف غذا و آبش قرار دهید تا به میل خودش با آن آشنا شود.
پارچه و بالشی را که دوست دارد داخل باکسش قرار دهید سپس سعی کنید که گربه را داخل باکس بگذارید.  با توجه به رفتار و ویژگیهای گربه تان ممکن است که این عمل برای شما سخت و یا آسان باشد توجه داشته باشید که ممکن است گربه ی شما در طول مسیر برایتان آواز بخواند تا احساس تنهایی نکنید . یک ریز میومیو کند بنابراین آمادگی لذت بردن از یک کنسرت زنده را داشته باشید برای اینکه هم شما متوجه رفتار و واکنش گربه به حمل و نقل با ماشین بشوید و هم گربه به ماشین عادت کند، بهتر است که قبل از رفتن به یک سفر طولانی ابتدا چندین بار با گربهتان به سفرهای کوتاه درون شهری بروید توجه داشته باشید که استفاده از تشویقی و خوراکی های خوشمزه احتمال با آرامش رفتن به داخل باکس و همچنین تجربه کردن یک سفر لذت بخش را بالا میبرد. اگر سفر شما بیش از یک ساعت طول میکشد حتماً ظرف غذا و آب را در داخل باکس بگذارید و حتی اگر امکانش فراهم بود مقداری خاک را در ظرفی بگذارید و داخل باکس قرار دهید تا گربه بتواند در آن دستشویی کند توجه داشته باشید که گربه حتماً باید داخل باکس باشد و آزادانه چرخیدنش داخل ماشین هم برای راننده و هم برای خودش خطرناک است چراکه هر لحظه ممکن است به هر دلیلی بترسد و حواس راننده را پرت کند و یا از پنجره فرار کند لطفاً این موضوع را جدی بگیرید.
نکته ی احتیاطی لطفاً تحت هیچ شرایطی گربه را داخل ماشین تنها نگذارید، ممکن است که نور خورشید باعث بالارفتن دمای اتاق خودرو شود و یا عدم حضور شما استرس زیادی به گربه وارد کند و خطرات پیش بینی نشده ی دیگری که ممکن است رخ دهد.

جابه جایی با هواپیما

بهترین روش مسافرت و جابه جایی ،گربه استفاده از هواپیما است. دلیلش این است که معمولا مسافت های طولانی را در مدت زمان کمتری طی میکند و اینکه بعضی از شرکتهای هواپیمایی اجازه ی ورود گربه در باکس تأیید شده ی ایرلاین را در کابین مسافران میدهند. اگرچه هنوز هم سخت گیریهایی در این مورد وجود دارد. بعضی از ایرلاینها جایی را در قسمت بار خود به حیوانات اختصاص داده اند که باکس را در آن محل میگذارند البته باید قبول کنیم که محیط انبار برای حیوانات مکان مناسبی نیست و خطرات پرشماری دارد. گربه ممکن است که به خاطر بالارفتن بیش از حد دما و یا سرمای زیاد، جانش را از دست بدهد و یا استرس و اضطراب بسیار زیادی را تحمل کند. اگرچه برخی از ایرلاینهای شناخته شده شرایط بهتری دارند اما این موضوعی است که باید مد نظر داشته باشید و حتماً قبل از سفر سعی کنید بتوانید به مکانی که حیوانات را نگهداری میکنند، دسترسی پیدا کنید و شرایط آن را بسنجید. اگر به گربه شما اجازه ی ورود به کابین مسافران را ندادند و شما مجبور به انتخاب این گزینه شدید حتماً به نکاتی که در ادامه میگوییم توجه داشته باشید از پروازهای بدون توقف استفاده کنید و یا باز هم اگر مجبور هستید که پروازهایی که توقف چند ساعته دارند را انتخاب کنید، حتماً مطمئن شوید که میتوانید به گربهتان در ساعات توقف دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز به او آب و غذا بدهید ترجیحاً ساعت پرواز را با توجه به اینکه در چه فصلی از سال است به گونه ای انتخاب کنید که جزء گرمترین و سردترین ساعات شبانه روز نباشند. همچنین به ساعت
خدمه ی پرواز اطلاع دهید که گربه ی شما در کابین نگهداری از حیوانات است. دو قبل از اینکه پرواز کنید به گربهتان کمی غذا و آب بدهید و تا جایی که ممکن است سعی کنید در آخرین ساعتی که امکان دارد به دستشویی برود.

نکته ی احتیاطی

بعضی از دامپزشکان برای اینکه گربه شرایط آرام تری را تجربه کند. داروی آرام بخش تجویز میکنند استفاده از دارو در این شرایط کمی نیاز به تحلیل و بررسی دقیق دارد چراکه واکنش گربه به دارو مشخص نیست و در طول پرواز شما در کنارش نیستید که اگر اتفاقی افتاد بتوانید اقدامی انجام دهید حتماً مزایا و معایب استفاده از قرص را با دامپزشک گربه بررسی کنید و در نهایت آگاهانه انتخاب نهایی خود را انجام دهید.

نکته ی احتیاطی

گربه های پرشین به علت ساختار و فرم صورتشان شرایط سخت داخل کابین نگهداری از حیوانات را نمیتوانند تحمل کنند و ممکن است که با توجه به شرایط مشکل تنفسی شدیدی پیدا کنند. حتماً این موضوع را چند روز قبل از پرواز با ایرلاین درمیان بگذارید تا اقدامات لازم برای ورود گربهتان به کابین مسافران را بتوانید فراهم کنید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *