تنفس مصنوعی و احیای قلبی ریوی (CPR) گربه

گربه ای که تنفس و ضربان قلبش متوقف شده باشد را میتوان با کمک تنفس مصنوعی و احیای قلبی ریوی (CPR) نجات داد با این وجود استفاده از این روش آخرین راه حلی است که شما فقط در صورت اطمینان قطعی از توقف تنفس گربه باید انجام دهید. دستتان را در سمت چپ قفسه ی سینه ی گربه گذاشته تا ضربان قلبش را بررسی کنید ( اگر حتی فقط یک ضربان داشته باشد، بدین معنی است که هنوز در حال نفس کشیدن است. به عنوان روش جایگزین آیینهای را مقابل بینی گربه نگه دارید و بررسی کنید ببینید آیا گربه تنفس دارد یا نه اگر حتی کوچکترین نشانه ای را دیدید یعنی گربه هنوز در حال نفس کشیدن است. روش دیگری که میتوانید از آن استفاده کنید قراردادن توپ پنبه ای جلوی بینی گربه است. اگر الیاف نازک پنبه تکان خورد به این معنی است که گربه تنفس دارد.

نکته ی تخصصی : خلاف آنچه برای اندازه گیری نبض انسان انجام میدهند، نبض گربه را نمیتوان از طریق رگ گردن .گرفت برای اطمینان از ضربان قلب و تنفس گربه مراحل زیر را انجام دهید

  •  راه هوایی را از نظر انسداد بررسی کنید گلو را دقیقاً با چشم بررسی کنید و از انگشتانتان برای لمس شیء مسدود کننده و برداشتن عامل انسداد استفاده کنید. در صورت لزوم از روش مانورهایملیک استفاده کنید به یاد داشته باشید که حتی گربه ای که بیهوش شده باشد ممکن است به صورت غریزی و ناخوداگاه گاز بگیرد. اگر خارج کردن عامل انسداد راه تنفسی باعث احیای تنفس ،نشد به مرحله ی بعدی بروید.
  •  گربه را بردارید مطمئن شوید که گردنش در حالت مستقیم قرار گرفته باشد، اما بیش از اندازه کشیده نشود.
  •  دهان گریه را ببندید. سپس دهانتان را روی دهان و بینی گربه قرار دهید.
  •  سریعاً چهار یا پنج بار تنفس داده و با فشار هر بار عمل بازدم را برای گربه انجام دهید .
  •  بررسی کنید آیا گربه تنفسش برگشته یا خیر. در صورتی که گربه نفس نمی کشد، این عمل را مجدداً تکرار کنید در هر دقیقه ۲۰ تا ۵۰ تنفس بدهید.
  •  اگر بعد از یک دقیقه نشانه ای از ضربان قلب ،ندیدید عمل تنفس نجات (تنفس مصنوعی) را ادامه داده و احیای قلبی ریوی را شروع کنید.
  •  حیوان را از یک طرف روی سطح سفتی قرار دهید فشار به قفسه ی سینه در سطوح نرم مانند تشک تختخواب تأثیر کمی دارد.
  •  کنار حیوان زانو بزنید کف دست و نوک انگشتتان را روی دنده های گربه قرار دهید به صورتی که آرنج تان با قفسه سینه گربه برخورد کند دو بار در ثانیه قفسه ی سینه را تقریباً یک اینچ ( ۲/۵ سانتیمتر ) فشار دهید . بعد از هر پنج فشار یکبار تنفس مصنوعی انجام دهید بعد از یک دقیقه ضربان قلب را بررسی کنید. اگر ضربان قلب دیده نشد به فرآیند ادامه دهید.

نکته ی تخصصی : تا زمان رسیدن اورژانس حیوانات و یا رسیدن به کلینیک دامپزشکی به روند احیای قلبی ریوی ادامه دهید با این حال باید بدانید که احتمال احیای حیوان با استفاده از این فرآیند پایین است. اگر بعد از گذشت ۲۰ دقیقه احیای قلبی ریوی حتی با وجود انجام اقدامات درمانی لازم توسط کلینیک دامپزشکی گربه احیا نشد، بسیار بعید است که دیگر گربه بتواند احیا شود و به زندگی برگردد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *