حتی برای گربه هایی که در خانه نگهداری میشوند ممکن است اختلالات فاجعه باری رخ دهد که منشأ آن میتواند هر چیزی باشد از آب وهوای نامساعد گرفته تا روابط غیر مجاز و کنترل نشده با سگها در چنین شرایطی اقدام درست و به موقع از سرپرست گربه اولین گام به سمت بهبودی کامل حیوان است.

 نکته ی احتیاطی : زمانی که گربه ای دچار آسیب دیدگی میشود، اولین اقدامی که به طور غریزی انجام میدهد فرار به مکانی امن است که به احتمال بسیار زیادی به آن دسترسی نخواهید داشت در صورت ،امکان گربه را در مکانی ایمن و کم سروصدا نگه دارید و به آرامی با او صحبت کنید در این موقعیت تحت کنترل نگه داشتن گربه اهمیت فوق العاده زیادی دارد.

نکته ی تخصصی : به جز در موارد اضطراری یا زمانی که با گربه ای آرام و مطیع سروکار دارید در سایر موارد اغلب توصیه میشود که از انجام کمکهای اولیه خودداری کرده و در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید در بسیاری از موارد تلاش برای کمک به گربه ای وحشت زده که در حال دست و پازدن ،است فقط باعث اتلاف زمان میشود و یا حتی تلاشهای نافرجام جراحتهای گربه را بیشتر کرده و استرس و فشار زیادی به او وارد میکند همه ی این موارد در نهایت دست به دست یکدیگر داده و احتمال بهبودی گربه کاهش مییابد.

راه تنفسی مسدود شده : عامل انسداد راه تنفس (خفگی) میتواند آسیب تروماتیک ورود شیء خارجی به گلو یا نوعی واکنش آلرژیک شدید به یک ماده باشد. اگر مدت زمان انسداد بیشتر از دو دقیقه طول کشید سریعاً او را به کلینیک دامپزشکی ببرید. همچنین در ادامه در بخش مانور هایملیک توضیح خواهیم داد که چگونه خودتان نیز به گربه کمک کنید.

استخوان شکسته : به گربه آرامش دهید سرخود از آتل برای آن قسمتی که دچار شکستگی شده استفاده نکنید اگر استخوان از بدن گربه بیرون زده بود شکستگی به تنهایی اقدام به برداشتن شیء خارجی ،فلز تراشه و غیره نکنید .

گرمازدگی : نشانههای گرمازدگی معمولاً از طریق نبض سریع، نفس نفس زدن ناتوانی و درجه حرارت بدن که ممکن است به دمای°C° ۱۰۶ F) (۴۱) برسد. مشخص میشود در ابتدا باید حرارت بدن گربه را پایین بیاورید برای این کار میتوانید گربه را در وان آب خنک نه خیلی سرد قرار دهید یا اینکه با قراردادن حوله ی مرطوب نسبتا خنک تلاش کنید که از بالارفتن درجه حرارت بدن گربه جلوگیری کنید توجه داشته باشید که اگر مشکل برطرف نشد باید سریعاً به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

پارگی شدید با خونریزی غیر قابل :کنترل حولهی تمیزی را روی زخم قرار دهید و با اعمال فشار مستقیم روی زخم جریان خون را کاهش دهید هرگز از تورنیکه شریان) بند رگ بند استفاده نکنید در سریعترین زمان ممکن به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. از دست دادن خون زیاد جان گربه را با خطر جدی مواجه میکند.

ترومای شدید و HBC (برخورد با ماشین) : گربه را در حوله ای قرار دهید تا از ضربه زدن و آسیب رساندن به شما جلوگیری شود با استفاده از یک پارچه ی تمیز و قراردادن آن روی زخمها به ویژه زخمهای قفسه سینه سعی کنید که جلوی خونریزی را بگیرید و در همان حال گربه را به کلینیک دامپزشکی انتقال دهید.

نیش عنكبوت (سمی) : حتی گربه هایی که در خانه زندگی میکنند اغلب در مکان هایی میروند که ممکن است حشرات خطرناکی مانند عنکبوت گوشه نشین قهوه ای در آنجا باشند. بهتر است که محیط زندگیتان به ویژه اگر در مناطق کوهستانی و جنگلی زندگی میکنید را مرتب چک کنید تا کاملاً عاری از هرگونه حشرات خطرناک این چنینی باشد. در صورتی که شک کردید که آیا گربه تان مورد حمله و نیش حشرات خطرناک قرار گرفته حتماً بسیار سریع او را به کلینیک دامپزشکی ببرید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *