تربیت و آموزش در گربه ها

برخلاف باور عموم آموزش و تربیت گربه کاملاً امری امکان پذیر است. اگرچه باور این موضوع برای نژادهایی مانند پرشین کمی دشوار است چرا که آنها اصولاً تمایلی برای کاری که برایشان زحمت داشته باشد نشان نمیدهند اما برای اینکه گربه رفتاری را یاد بگیرد احتیاج داریم که با او با زبان تشویق و تمجید از وجناتش وارد مذاکره شویم با وجود اینکه گربه کاری را از روی ترس و یا حتی برای دلخوش کردن شما انجام نمیدهد اما قابلیت یادگیری رفتارهای حتی بسیار پیچیده را دارد گربه اگر احساس کند که آن کار ارزشش را دارد شک نکنید که حتی رفتارهایی که فکرش را هم نمیکنید را انجام میدهد. برای مثال تمام گربه سانان وقتی صدای قوطی یا پلاستیک غذای خود را میشنوند، سریع به سمتش میروند. این شیوه ی شرطی کردن را برای دیگر کارهایی که میخواهیم او یاد بگیرد میتوانیم بکار ببریم.

ارتباط گیری با انسانها و اجتماعی شدن
بسیاری از علاقه مندان و سرپرستان گربه از تمامی ویژگیهای ذاتی این موجود دوست داشتنی رضایت دارند نکته ای که برای شادابی و روحیه ی خودتان و گربه باید توجه کنید این است که گربه را در ارتباط با آدمها قرار دهید تا تعامل کردن را بیاموزد. بچه گربه از سن ۲ هفتگی به بعد به راحتی میتواند با انسان ارتباط بگیرد و این بهترین سن برای آشنایی محسوب میشود به طور کلی گربه ای که در این سن با انسانهای مهربان و حیوان دوست ارتباط بگیرد وقتی بزرگ میشود دیگر از انسان نمی هراسد و اعتماد کامل دارد برقراری ارتباط با انسان رفتاری است که بچه گربه بسیار زود آن را یاد میگیرد. برای اجتماعی کردن گربه باید او را در ارتباط با آدمهایی قرار دهید که به آنها اعتماد دارید. همچنین خودتان نیز برای تقویت رابطه ی عاطفی ای که بچه گربه نیاز دارد با شما برقرار کند، باید روزانه حدودا ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و او را در آغوش خود بگیرید نوازشش کنید و در انتها کمی با او بازی کنید.

روش ها و نکاتی که به یادگیری گربه کمک میکند :

روشهایی که در ادامه بیان میکنیم به آموزش و یادگیری هرچه بهتر و سریعتر گربه کمک میکند و شما با بکارگیری آنها میتوانید حتی رفتارهای پیچیده را به گربه آموزش دهید.

 • برای اینکه گربه را ترغیب به انجام رفتاری ،کنید میتوانید از تشویقی هایی که به این منظور در پتشاپ ها وجود دارند استفاده کنید توجه داشته باشید که فقط تشویق و ستایش تنها کافی نخواهد بود و شما باید حتماً با تشویقی های مناسب کمک کنید که گربه رفتار مورد نظر را یاد بگیرد بعد از آنکه مطمئن شدید گربه آن رفتار را یاد گرفته دیگر نیازی به دادن تشویقی نیست و شما کم کم باید مانند کودکی که از شیر میگیرند گربه را نیز از تشویقی بگیرید.
 • تمرین های آموزشی را قبل از وعده ی غذایی گربه بگذارید. این موضوع باعث میشود که خود غذا نیز مانند تشویقی شوق بیشتری در گربه ایجاد کند. تمرینهای آموزشی بهتر است که در محیطی ساکت و آرام برگزار شود تا حواس شازده پرت نشود.
 • مدت زمان تمرین را کوتاه نگه دارید. ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای هر جلسه کافیست.
 • از دستورات و لحن مشخص و واضح استفاده کنید برای مثال اگر میخواهید عمل نشستن را فرا بگیرد به او هربار با لحن مشخص بگویید بشین». اگر کلماتی به آن اضافه کنید و لحن خود را تغییر دهید گربه گیج خواهد شد.
 • اگر گربه دیگر تمایلی به همکاری نداشت و بی حوصله شده بود تمرین را تمام کنید و آن را به روز دیگری منتقل کنید. گربه سالاری موضوعی است که باید به آن عادت کنید.( هرچه زودتر گربه راضی تر )
 • در هر جلسه تمرین فقط یک رفتار را با گربه تمرین کنید و تا زمانی که آن رفتار را کاملاً یاد نگرفته رفتار جدیدی به او آموزش ندهید.
 • حتماً بعد از آنکه گربه رفتار مورد نظر را یاد گرفت و انجام داد، به او تشویقی مورد علاقه اش را بدهید و به صورت کلامی هم قربان صدقه اش بروید تأثیر کلام را در تمامی روابطتان جدی بگیرید
 • حتماً در محل ثابت و زمان مشخصی تمرین را برگزار کنید.

تمرین برای آمدن گربه وقتی که نامش را صدا میزنید

این آموزش را جدی بگیرید در مواقعی که گربه ی شما گم شده یا فرار کرده باشد، اگر این رفتار را از قبل با او تمرین کرده باشید بسیار میتواند به بازگشت او به خانه کمک کند.

 •  نقطه ای از خانه را انتخاب کنید آنجا بنشینید و با صدایی دلنشین و جذاب که دل گربه را برباید اسمش را صدا بزنید توجه و علاقه اش را با هر چیزی که میتوانید مانند: تشویقی و خوراکیهای خوشمزه جلب کنید.
 •  وقتی گربه سمت شما ،آمد تشویقی را به او بدهید.
 •  به نقطه ی دیگری از خانه بروید و دوباره همین تمرینها را تکرار کنید.
 •  این قدر این کار را در روزهای هفته تکرار کنید تا گربه کاملاً این رفتار را یاد بگیرد.

  نکته ی احتیاطی : هرگز اسم گربه را برای مقصودی که برایش خوشایند نیست مانند حمام کردن یا گرفتن ناخن صدا نزنید صدازدن نامش فقط و فقط باید برای او تداعی کننده ی موضوعی خوشایند و مثبت باشد. برای موضوعاتی مانند حمام کردن میتوانید خودتان پیش او بروید اگر از تمریناتی که پیشتر ذکر کردیم برای موضوعات ناخوشایند استفاده کنید دیگر در جایی که باید از آن استفاده کنید، گربه با شما همکاری نخواهدکرد.

تمرین برای آموزش دراز کشیدن

 •  مانند تمرین قبل تشویقی گربه را بالای سرش نگه دارید و نامش را صدا کنید و به او بگویید «دراز بکش
 •  به آرامی تشویقی را نزدیک بدنش بیاورید. با این کار گربه هم بدنش را پایین می آورد و دستان شما را دنبال میکند
 •  تشویقی را در جایی که باید گربه دراز بکشد .ببرید تشویقی را از جلوی صورت گربه ببرید که بوی آن را احساس کند.
 •  زمانی که گربه دراز کشید تشویقی را به منظور پاداش به او بدهید.
  با صدای واضح و مشخص به او بگویید: دراز بکش.
  تشویقی را بالای سرش نگه دارید.
  به آرامی تشویقی اش را نزدیک بدنش بیاورید
  تشویقی را در جایی که باید گریه دراز بکشد. ببرید. تشویقی را از جلوی صورت گریه بیرید که بوی تشویقی را احساس کند.
  پیشول، دراز بکش

تمرین برای آموزش نشستن 

 •  تشویقی گربه را بالای سرش نگه دارید و همزمان مطابق شکل نامش را صدا بزنید و به او بگویید: «بشین»
 •  به آرامی تشویقی اش را پایین بیاورید و آن را نزدیک به جایی کنید که باید بنشیند و باز هم نامش را صدا بزنید اگر که گربه ،ننشست دوباره مراحل را تکرار کنید.
 •  هنگامی که گربه ،نشست تشویقی را به منظور پاداش به او بدهید
 •  این تمرینات را روزانه تکرار کنید تا گربه بتواند این مهارت را کاملاً یاد بگیرد.
  با صدای واضح و لحن مشخص به او بگویید: بشین.
  تشویقی را بالای سرش نگه دارید
  پیشول بشین.
  به ارامی تشویقی اش را پایین بیاورید و آن را نزدیک جایی که باید بنشیند کنید
  بشين

تمرین برای رفتن و آوردن

جالب است بدانید که برخی گربه ها تمایل به بازی ای دارند که برای سگ ها بسیار جذاب است؛ رفتن و آوردن چیزی که شما پرتاب کرده اید البته باید بدانید این تمرین كاملاً به نظر شخصی گربه وابسته است و اگر گربه شما علاقه ای به این بازی نداشته باشد، شما با تمرین نمیتوانید این آموزش را به او بدهید تنها راهی که میتوانید متوجه شوید که گربه ی شما به این بازی علاقه دارد یا نه این است که این تمرین را انجام دهید و تشویقش کنید تا ببینید آیا علاقه ای نشان میدهد یا نه.

 •  زمانی که میخواهید با او بازی کنید اسباب بازی ای که به آن علاقه دارد را پرتاب کنید. بهتر است که جنسش از پارچه ی کتان باشد.
 • صبر کنید تا گربه به سمتش برود و آن را با دهانش بگیرد.
 •  اسم گربه را صدا بزنید که به سمت شما بیاید.
 •  اگر که گربه ی شما با اسباب بازی به سمت شما ،آمد اسباب بازی را از دهانش بگیرید و به او تشویقی بدهید. اگر اسباب بازی را از دهانش انداخت نیز قربان صدقه اش بروید و به او تشویقی بدهید.
 •  این نکات را با او آن قدر تمرین کنید که این مهارت را نیز کاملاً یاد بگیرد.
  با صدای واضح و مشخص به او بگویید: برو بیارش
  اسباب بازی مورد علاقه اش را به سمتی پرتاب کنید که گریه ببیند.
  بعد از آنکه رفت و اسباب بازی را گرفته اسمش را صدا بزنید که به سمت شما بیاید.
  بعد از آنکه اسباب بازی را آورد به او تشویقی بدهم

نکات تکمیلی درباره ی تمرین با گربه

هنگامی که میخواهید رفتاری را به گربه آموزش دهید گربه باید بلافاصله جایزه و پاداشش را دریافت کند تا در ادامه نیز با شما همکاری کند .برای مثال اگر میخواهید گربه تان را تشویق کنید که به جای یک ریز میومیو کردن هرازگاهی هم ساکت باشد هنگامی که ساکت شد باید به او تشویقی بدهید حتی اگر این سکوت برای چند ثانیه باشد. برای این کار شما باید تشویقی را دقیقاً زمانی به گربه بدهید که رفتار مد نظر را ارائه کرده است. برای مثال اگر گربه ساکت شد و بعد شما ۶ ثانیه دنبال تشویقی اش بگردید و بعد بخواهید به او بدهید دیگر شما به رفتار مورد نظر خود یعنی حذف سروصدای ناخواسته و اضافی دست پیدا نخواهید کرد و گربه متوجه درخواست شما نخواهد شد.
یک راه حل ساده این است که از یک صدای خاص کمک بگیرید. مثلاً ترکاندن حباب پلاستیک های محافظتی یا ضربه به یک فلز و بعد سریعاً به گربه پاداش بدهید. هنگامی که میخواهید به او وعدهی شامش را بدهید قبلش این صدا را ایجاد کنید و بعد غذا را جلوی گربه بگذارید این کار باعث میشود این صدا برای گربه به مفهوم موضوعی خوشایند باشد و سریعا به دستور شما عمل کند از این نکته در هنگام آموزش تمرینات نشستن دراز کشیدن و … هم میتوانید استفاده کنید.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *