برای بسیاری از بیماریهای گربه ها واکسن وجود دارد و باید طبق برنامه و زمان بندی پیشنهادی دامپزشک آن را انجام دهید اما در مورد بیماریهایی که متأسفانه هنوز درمانی برای آنها پیدا نشده بهترین راهکار این است که هرگز نگذارید گربه تان از خانه خارج شود و اجازه ی ورود حیوان دیگری حیواناتی که ممکن است آلوده باشند را به خانه ندهید و یا از آنها در اتاقی مجزا نگهداری کنید بسیاری از افراد نسبت به این موضوع بی توجه هستند اما یک گردش کوتاه مدت خارج از خانه گربه ی شما را در خطر آلودگی قرار میدهد و باید آن را جدی بگیرید. به ویژه زمانی که سیستم ایمنی گربهتان ضعیف شده است. برای اینکه سریع تر بتوانید میزان اهمیت و سرعت واکنشتان در برابر بیماریها را متوجه شوید، برای تان علامتهایی گذاشته ایم که به شما در تشخیص بهتر کمک کنند بیماریهایی که با علامت (4) مثبت نشانه گذاری شدهاند نیازمند مراجعه سریع به دامپزشک هستند. بیماریهایی که در کنارشان علامت (9) جمجه قرار گرفته است نشان دهنده ی کشندگی آن بیماری است.

بوردتلا:  نوعی عفونت خفیف دستگاه تنفسی است که اغلب در پناهگاه ها و محیطهای عمومی دیگری که سایر حیوانات نیز زندگی میکنند یافت میشود. واکسن این بیماری وجود دارد اما برای گربه هایی که در محیط های گروهی زندگی نکرده اند توصیه نمیشود. برای تصمیم گیری نهایی با دامپزشک گربه تان مشورت کنید.

کلامیدیا : در فصل پیش مفصل این بیماری را مورد بررسی قرار داده ایم به طور خلاصه كلاميديا بيماري شايع دستگاه تنفسی است که اگر به موقع برای درمان آن اقدام نشود، ممکن است باعث ذات الریه شود. البته واکسن این بیماری وجود دارد و جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

ایدز گربه سانان : این نوع بیماری که ویروس نقص ایمنی گربه سانان (FIV) نیز نامیده میشود معادل ایدز انسانی .است همانند اتفاقی که برای انسانها رخ میدهد این بیماری دستگاه ایمنی بدن را به خطر میاندازد و بدن بیمار مستعد بیماریهایی همچون سرطان عفونتهای شدید و سایر بیماریهای ویروسی و باکتریایی خواهد شد. متأسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد گربه هایی که دچار این بیماری شده اند. ممکن است سالهای زیادی بتوانند زندگی ،کنند اما نباید با سایر گربه ها تماس و ارتباطی داشته باشند. نکته ی بسیار مهم و قابل توجه این است که ایدز گربه ها قابلیت انتقال به انسان را ندارد و در این مورد اصلاً جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

آسم گربه ها : این بیماری مسری محسوب نمیشود اما میتواند در هر مرحله از زندگی گربه بروز پیدا کند و او را بیمار .کند علائم شایع این بیماری شامل دشواری در تنفس همراه با خس خس سینه و سرفه است. شدت و طول مدت علائم با توجه به شرایط گربه متغییر است و میتوان به وسیله ی دارو بیماری را کنترل کرد اما قابل درمان نیست و در طول زندگی گربه همراهش خواهد بود. دقیقاً مانند بیماری آسم انسانها که با دارو کنترل میشود اما در حال حاضر درمان قطعی ای برای آن وجود ندارد.

گلسی ویروس : گربه ها این بیماری از طریق بزاق و ترشحات تنفسی گربه منتقل میشود. علائمی مانند آنفولانزا دارد و در برخی موارد در بچه گربه ها میتواند منجر به مرگ شود. گربه هایی که به این بیماری مبتلا میشوند ممکن است تا مدتها ناقل این بیماری باشند واکسنی برای این بیماری وجود دارد که میتواند شدت علائم را کاهش داده یا از تشدید علائم جلوگیری کند.

مرض هاری گربه ها : این نوع بیماری بیشتر به نام پنلوکوپنی” شناخته میشود. دلیلش هم این است که کاملاً متفاوت از بیماری هاری سگها است و ارتباطی با آن ندارد. این ویروس رودهای بسیار خطرناک به بافت پوششی روده و مغز استخوان حمله میکند و منجر به بروز علائمی همچون تب و لرز اسهال کم آبی بدن و تخریب گلبولهای سفید خون میشود این بیماری در بیشتر مواقع باعث مرگ بچه گربه ها میشود از بین موارد مبتلا شده حدود ۷۵ درصد بچه گربه ها متأسفانه جانشان را از دست میدهند، خوشبختانه واکسن این بیماری وجود دارد.

 پریتونیت عفونی گربه ها : این بیماری کشنده در محیط هایی که چندین گربه در کنار یکدیگر زندگی میکنند اهمیت ویژه ای پیدا می.کند چرا که از طریق تماس فیزیکی با گربه های آلوده یا ظرف غذا و جای خواب آنها انتقال می یابد. این بیماری مزمن از طریق گونه ای از ویروس “کرونا به وجود می آید و انواع دیگر این نوع ویروس عامل ایجاد اختلال های بسیار خفیف تر در بچه گربه ها محسوب میشوند متأسفانه با انجام آزمایش نمیتوان تعیین کرد که گربه به ویروس کرونای خفیف مبتلا شده است و یا نوع کشنده ی آن بسیاری از گربه هایی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اند هرگز به این بیماری مبتلا نمیشوند اما این احتمال وجود دارد که ناقل این بیماری باشند همچنین ممکن است که این بیماری به شکل بیماری های مزمن ،دیگری از سرطان گرفته تا بیماری های قلبی و مغزی بروز یابد واکسن این بیماری کشف شده است اما اینکه تا چه اندازه مؤثر است هنوز جواب قطعی برایش وجود ندارد بهترین راهکار برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری دور نگه داشتن گربه تان از محیط هایی است که گربه های آلوده در آن زندگی میکنند.
ویروس لوسمی (سرطان خون) : گربه ها ویروسی خطرناک که منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن گربه و سرطان خون میشود دانشمندان واکسنهایی برای این ویروس تولید کرده اند اما ۱۰۰ نمیتوان گفت که کاملاً گربه را درمان میکند. بنابراین هنوز هم این ویروس کشنده محسوب میشود از آنجایی که این بیماری بسیار خطرناک است قبل از آنکه گربه ای را به خانه بیاورید باید حتماً او را پیش دامپزشک ببرید تا بررسی های لازم را انجام دهد به یاد داشته باشید که این بیماری قابلیت انتقال به انسان را ندارد و گربه های مبتلا به ویروس لوسمی در برخی مواقع میتوانند سالها در آرامش زندگی کنند. همچنین درصد کمی از گربه ها میتوانند کامل این بیماری را رد کنند. به ویژه گربه هایی که سیستم دفاعی و ایمنی قوی ای دارند.
رینوتراکنیت : نوعی بیماری دستگاه تنفسی است که دراثر ویروس هرپس (تبخال) به وجود میآید؛ ویروسی که از طریق بزاق گربه ها بین آنها منتقل میشود. در برخی مواقع میتواند باعث مرگ بچه گربه ها شود. این بیماری ممکن است سالها در بدن گربه های بزرگ باقی بماند و به سایر گربه ها نیز منتقل شود واکسن این بیماری وجود دارد اما گربه را کاملاً در برابر بیماری مصون نمی کند. در واقع فقط شدت بیماری را کاهش میدهد و نقش کنترل کننده دارد دامپزشک ها معمولاً از واکسن مخصوص این بیماری و واکسن کلسی ویروس گربه ها برای درمان رینوتراکئیت استفاده میکنند.
بیماری هاری : نوعی عفونت ویروسی است که معمولاً از طریق گازگرفتن حیوان آلوده به گربه منتقل میشود و به شدت به دستگاه عصبی گربه آسیب میزند و بسیار خطرناک و کشنده است. کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در برخورد با این موضوع دارند اما به طور کلی حیوانی که ویروس هاری وارد بدنش شده و واکسن هاری نزده باشد را معمولاً بسیار سریع یوتانایز مرگ بدون درد میکنند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *